Skip to content
reklama blank
reklama blank

Jak zvětšit fotografii bez ztráty kvality‍

blank
Tento článek je reklamním sdělením

Čím menší je velikost souboru, tím snadněji se sdílí nebo ukládá. Ale co když potřebujete větší fotografii? Existuje způsob, jak ji zvětšit bez ztráty kvality? Ano. Existuje několik způsobů, jak fotografii zvětšit a neztratit přitom její čistotu. Pojďme si nyní říci, jak na to.

Odborníci na zpracování obrázků se shodují, že JPEG je nejlepší volbou pro sdílení fotografií na sociálních sítích nebo odesílání e-mailem, protože má menší velikost souboru než jiné formáty, jako je RAW nebo PNG. Problémem je, že když zmenšit obrázek pomocí komprese JPEG, získáte ve výsledku menší fotografii, ale také při tom ztratíte některé detaily. Pokud se chcete vyhnout této ztrátě detailů a zároveň zlepšit vzhled fotografie, máte několik možností, doporučujeme vám však použít specializovaný nástroj, například https://cz.depositphotos.com/upscaler.html.

blank

Změna rozlišení fotografie

Prvním a nejzřejmějším způsobem, jak zvětšit obrázek, je změnit jeho rozlišení. Bohužel výsledek není vždy ideální a může vést ke změkčení obrazu. Zvětšení rozlišení obrázku je jednoduchý proces: Stačí otevřít obrázek v programu pro úpravu obrázků a ujistit se, že rozlišení obrázku je vyšší než požadované výstupní rozlišení. Při změně rozlišení obrázku je třeba mít na paměti několik věcí. Zaprvé, čím vyšší rozlišení, tím větší velikost souboru. To znamená, že byste mohli mít problém poslat svým přátelům obří fotografii, kterou jste právě vytvořili. Druhá věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že zpracování a uložení obrázku s vyšším rozlišením může trvat déle. To může být problém, pokud potřebujete narychlo upravit několik fotografií. A konečně, čím vyšší je rozlišení obrázku, tím nižší je jeho kvalita, pokud jako výstupní formát používáte JPEG.

Otočení a oříznutí fotografie

Běžným způsobem zvětšení fotografií je jejich oříznutí. Oříznutí obrázku znamená vyříznutí části obrázku a ponechání pouze toho, co potřebujete; zbytek se vyřadí. Otočením a oříznutím fotografie ji můžete zvětšit, aniž byste zvýšili její rozlišení. Toto řešení však může vytvořit o něco měkčí obrázek, protože nezvyšujete rozlišení. Toho lze využít zejména tehdy, když chcete fotografii vytisknout. Chcete-li zvětšit velikost fotografie, můžete obrázek otočit nebo oříznout některé nežádoucí části. Můžete také provést obojí: obrázek otočit a poté oříznout. Otočení a oříznutí fotografie je skvělý způsob, jak zvětšit fotografii orientovanou na výšku, aniž by se zvýšilo rozlišení celého snímku.

blank

Použijte ztrátový kompresní formát (JPEG)

Pokud potřebujete zvětšit fotografii a zachovat její vysokou kvalitu, neexistuje lepší možnost než použít ztrátový kompresní formát, jako je JPEG. Výhodou použití ztrátového kompresního formátu, jako je JPEG, je to, že při zvětšení fotografie zůstane kvalita snímku stejná, jen vypadá větší. Komprese JPEG se trochu liší od komprese PNG: používá standardní algoritmus, který na každou fotografii použije stejné nastavení. To znamená, že každá fotografie je individuální a je komprimována na základě svého obsahu bez ztráty informací. Na rozdíl od PNG lze JPEG použít ke zvětšení velikosti obrázku, aniž by byla snížena jeho kvalita a aniž by bylo nutné vynaložit další úsilí. Komprese JPEG je opravdu jednoduchá: pouze způsobí, že fotografie vypadá rozmazaněji, aby se zvětšila její velikost a bylo možné ji snáze sdílet. Při zvětšování obrázku můžete použít software pro úpravu obrázků a zvětšit jeho velikost.

Použijte bezeztrátový kompresní formát (PNG nebo JPG).

Bezeztrátová komprese je skvělým nástrojem pro zvětšení fotografií bez ztráty kvality. Nejlepší na bezztrátové kompresi je, že je kompatibilní se všemi formáty obrázků. S trochou úsilí a základními znalostmi úprav fotografií můžete tuto metodu použít ke zvětšení fotografie bez výrazné ztráty kvality. Hlavní výhodou použití formátů PNG a JPG je, že do fotografie nepřidávají žádné informace, takže ji můžete zvětšit na libovolnou velikost a bude vypadat přesně tak, jako předtím. Nevýhodou použití bezztrátového kompresního formátu je, že zpracování fotografií trvá ve srovnání s formátem JPEG mnohem déle.

Závěr

Tak to máte – průvodce zvětšováním fotografií bez ztráty kvality. Čím menší je velikost souboru, tím snadněji se sdílí nebo ukládá. Existuje několik způsobů, jak zvětšit fotografii bez ztráty její čistoty. Nejlepším způsobem je použití bezeztrátového kompresního formátu, jako je PNG nebo JPG.

Foto: PX FUEL, Deposit Photos
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemné jezerní bytosti: S kým se setkali ruští potápěči?
enigmaplus.cz

Tajemné jezerní bytosti: S kým...

Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní...
Z velké kamarádky se stal nepřítel!
nasehvezdy.cz

Z velké kamarádky se stal...

Je to jako noční můra....
Rozloží manželství hádky?
nasehvezdy.cz

Rozloží manželství hádky?

Krásná zprávařka Eva...
Tiramisu: Italská hvězda
tisicereceptu.cz

Tiramisu: Italská hvězda

Tiramisu ve skutečnosti nemá až tak...
Restaurace hotelu The Mozart Prague má nové menu i šéfkuchaře
iluxus.cz

Restaurace hotelu The Mozart...

Pražská gastronomická scéna je díky nově...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Posmrtné pozvání na rande
skutecnepribehy.cz

Posmrtné pozvání na rande

Smrtí nemusí všechno skončit....
Artemis I znovu neodstartuje, plány NASA překazilo počasí
21stoleti.cz

Artemis I znovu neodstartuje,...

Mise Artemis I k Měsíci, která měla...
Čím hasíte žízeň po jídle?
panidomu.cz

Čím hasíte žízeň po jídle?

Vypadá to jako hloupá otázka, ale ono to s...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Olomouc zdobí Královna moravských varhan
epochalnisvet.cz

Olomouc zdobí Královna...

Ve své době patří k největším olomouckým...
Antigravitační zařízení Thomase Browna: Kam zmizel přelomový vynález?
enigmaplus.cz

Antigravitační zařízení...

Americký vynálezce ve 2. letech minulého století...