Skip to content
reklama

Jak zvětšit fotografii bez ztráty kvality‍

Tento článek je reklamním sdělením

Čím menší je velikost souboru, tím snadněji se sdílí nebo ukládá. Ale co když potřebujete větší fotografii? Existuje způsob, jak ji zvětšit bez ztráty kvality? Ano. Existuje několik způsobů, jak fotografii zvětšit a neztratit přitom její čistotu. Pojďme si nyní říci, jak na to.

Odborníci na zpracování obrázků se shodují, že JPEG je nejlepší volbou pro sdílení fotografií na sociálních sítích nebo odesílání e-mailem, protože má menší velikost souboru než jiné formáty, jako je RAW nebo PNG. Problémem je, že když zmenšit obrázek pomocí komprese JPEG, získáte ve výsledku menší fotografii, ale také při tom ztratíte některé detaily. Pokud se chcete vyhnout této ztrátě detailů a zároveň zlepšit vzhled fotografie, máte několik možností, doporučujeme vám však použít specializovaný nástroj, například https://cz.depositphotos.com/upscaler.html.

Změna rozlišení fotografie

Prvním a nejzřejmějším způsobem, jak zvětšit obrázek, je změnit jeho rozlišení. Bohužel výsledek není vždy ideální a může vést ke změkčení obrazu. Zvětšení rozlišení obrázku je jednoduchý proces: Stačí otevřít obrázek v programu pro úpravu obrázků a ujistit se, že rozlišení obrázku je vyšší než požadované výstupní rozlišení. Při změně rozlišení obrázku je třeba mít na paměti několik věcí. Zaprvé, čím vyšší rozlišení, tím větší velikost souboru. To znamená, že byste mohli mít problém poslat svým přátelům obří fotografii, kterou jste právě vytvořili. Druhá věc, kterou je třeba mít na paměti, je, že zpracování a uložení obrázku s vyšším rozlišením může trvat déle. To může být problém, pokud potřebujete narychlo upravit několik fotografií. A konečně, čím vyšší je rozlišení obrázku, tím nižší je jeho kvalita, pokud jako výstupní formát používáte JPEG.

Otočení a oříznutí fotografie

Běžným způsobem zvětšení fotografií je jejich oříznutí. Oříznutí obrázku znamená vyříznutí části obrázku a ponechání pouze toho, co potřebujete; zbytek se vyřadí. Otočením a oříznutím fotografie ji můžete zvětšit, aniž byste zvýšili její rozlišení. Toto řešení však může vytvořit o něco měkčí obrázek, protože nezvyšujete rozlišení. Toho lze využít zejména tehdy, když chcete fotografii vytisknout. Chcete-li zvětšit velikost fotografie, můžete obrázek otočit nebo oříznout některé nežádoucí části. Můžete také provést obojí: obrázek otočit a poté oříznout. Otočení a oříznutí fotografie je skvělý způsob, jak zvětšit fotografii orientovanou na výšku, aniž by se zvýšilo rozlišení celého snímku.

blank

Použijte ztrátový kompresní formát (JPEG)

Pokud potřebujete zvětšit fotografii a zachovat její vysokou kvalitu, neexistuje lepší možnost než použít ztrátový kompresní formát, jako je JPEG. Výhodou použití ztrátového kompresního formátu, jako je JPEG, je to, že při zvětšení fotografie zůstane kvalita snímku stejná, jen vypadá větší. Komprese JPEG se trochu liší od komprese PNG: používá standardní algoritmus, který na každou fotografii použije stejné nastavení. To znamená, že každá fotografie je individuální a je komprimována na základě svého obsahu bez ztráty informací. Na rozdíl od PNG lze JPEG použít ke zvětšení velikosti obrázku, aniž by byla snížena jeho kvalita a aniž by bylo nutné vynaložit další úsilí. Komprese JPEG je opravdu jednoduchá: pouze způsobí, že fotografie vypadá rozmazaněji, aby se zvětšila její velikost a bylo možné ji snáze sdílet. Při zvětšování obrázku můžete použít software pro úpravu obrázků a zvětšit jeho velikost.

Použijte bezeztrátový kompresní formát (PNG nebo JPG).

Bezeztrátová komprese je skvělým nástrojem pro zvětšení fotografií bez ztráty kvality. Nejlepší na bezztrátové kompresi je, že je kompatibilní se všemi formáty obrázků. S trochou úsilí a základními znalostmi úprav fotografií můžete tuto metodu použít ke zvětšení fotografie bez výrazné ztráty kvality. Hlavní výhodou použití formátů PNG a JPG je, že do fotografie nepřidávají žádné informace, takže ji můžete zvětšit na libovolnou velikost a bude vypadat přesně tak, jako předtím. Nevýhodou použití bezztrátového kompresního formátu je, že zpracování fotografií trvá ve srovnání s formátem JPEG mnohem déle.

Závěr

Tak to máte – průvodce zvětšováním fotografií bez ztráty kvality. Čím menší je velikost souboru, tím snadněji se sdílí nebo ukládá. Existuje několik způsobů, jak zvětšit fotografii bez ztráty její čistoty. Nejlepším způsobem je použití bezeztrátového kompresního formátu, jako je PNG nebo JPG.

Foto: PX FUEL, Deposit Photos
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz

Galetka s medovými fíky

Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou...
Velké rošádě ještě není konec! Svatba jenom naoko?
nasehvezdy.cz

Velké rošádě ještě není...

Dění v mileneckém...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Bilokace Emilie Sagée: Nehmotná dvojnice učitelky děsila studentky
enigmaplus.cz

Bilokace Emilie Sagée:...

Může se člověk vyskytnout na dvou místech zároveň?...
Viscerální fyzioterapie: Když se necítíte fit, ale žádná příčina není vidět
21stoleti.cz

Viscerální fyzioterapie: Když se...

Chodíte po doktorech s bolestmi břicha, zad nebo hlavy, a...
Jak si napravit játra
panidomu.cz

Jak si napravit játra

Víme, že játra jsou jedním z...
Papež Jan Pavel I. zemřel za podezřelých okolností. Byla to vražda?
enigmaplus.cz

Papež Jan Pavel I. zemřel za...

Tento večer se cítí podivně. Je slabý a malátný....
Za vztah se vyplatí bojovat!
skutecnepribehy.cz

Za vztah se vyplatí bojovat!

Než jsme k sobě s mým současným partnerem...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha