Přibývající chladné dny některé z nás možná přimějí k tomu, uvařit si po příchodu domů pro zahřátí nějaký horký nápoj. Třeba grog. Kdy a kde vznikl? Jak se zrodila tradice míchaných horkých alkoholických drinků?
S horkou vodou se dá smíchat lecjaký alkoholický nápoj a že má účinky pro zahřátí, to lidé zjistili brzy. Takové nápoje proto sloužily zároveň jako lék, prevence nachlazení, chřipky, ale i jiných chorob, jako je například malárie.
Přichází pořádné opice
Rum jako nápoj užitečný pro posádku zhodnotil už roku 1655 anglický admirál William Penn (1621–1670). Právě on začal dávat námořníkům tento nápoj. Založil tak tradici, protože brzy se po něm začali opičit i ostatní velitelé.
Každý z mužstva pak fasoval denní příděl půl pinty rumu (anglická pinta odpovídala zhruba našemu 0,5 litru). Samosebou, že to vedlo k pořádným opicím a námořníci pak nebyli zrovna použitelní k nějaké práci. S tím bylo potřeba něco udělat.
Zřeďte si rum
Na nešťastnou situaci si roku 1740 posvítí britský admirál Edward Vernon Vernon (1684–1757). Ožralů ve svém mužstvu už plné zuby a chce tomuto nešvaru udělat přítrž.
Proto rozkáže, že příděly vydávaného rumu budou poloviční, a navíc se musí ředit jedním quartem (dvěma pintami, čili zhruba naším litrem) vody. Námořníci ale v letech 1684–1757 ředění na chuť moc nepřijdou – raději mají nápoj v původní podobě.
A ředěné variantě posměšně přezdávají říkat grog podle admirálova oblíbeného pláště tzv. pláště Grogramu. Když přijde zima, ohřát ředěný nápoj z rumu jako prvního napadne britského admirála Horatia Nelsona (1758–1805). A grog je na světě.