Domů     Jak vznikla lidská řeč? A proč mluvíme tolika jazyky?
Jak vznikla lidská řeč? A proč mluvíme tolika jazyky?
5.10.2018

Člověk je jediným ze všech živých tvorů, který dokáže mluvit. Unikátní hrtan, který mu to umožňuje, se vyvinul až před 300 000 lety. Lidský hrtan je položený níž než hrtan primátů. Za dar řeči ale proto platíme rizikem, že se můžeme udusit jídlem.

Jak tedy došlo ke vzniku lidské řeči? Proč nemluví nikdo jiný než lidé?

Během třetihor se na Zemi prudce změnilo podnebí. Prales začal ustupovat, rozšiřovaly se savany. Ti z našich předků, kteří si tenkrát uhájili podmínky pro život i tak obtížných podmínkách, přežili do dnešních časů jako lidoopi.

Jiní se zase dokázali novým podmínkám přizpůsobit – opustili život na stromech a vzpřímili se. Najednou měli volné ruce, které už nepotřebovali ke šplhání. Než ale začali mluvit, muselo se stát několik důležitých věcí.

Jak jsme ztratili srst

Pro vývoj řeči byla v téhle chvíli nejdůležitější změnou ztráta srsti, jakkoli paradoxně to na první pohled vypadá. Do té doby jsme neměli potní žlázy a podobně jako například dnešní psi jsme museli poměrně rychle dýchat.

Najednou se otevřely další možnosti, jak ústa využít. Naučili jsme se vydávat zvuky a skřeky – podobně jako to dělala i jiná zvířata.

Vývoj řeči paradoxně souvisí se ztrátou srsti.
Vývoj řeči paradoxně souvisí se ztrátou srsti.

Za co může nudná práce

Tito lidé se začali sdružovat do tlup a byli nuceni se společně bránit nepřátelům, společně lovit. Komunikovali tehdy podobně jako dnešní šimpanzi – pomocí skřeků a gest.

Ženy zase potřebovaly vyjadřovat radost a smutek, chtěly se nějak zabavit při nekonečném a nudném sbírání bobulí a bylinek. Postupně proto docházelo ke změnám ve vývoji mozku, na jejichž konci byl vznik lidské řeči.

Nový lidský mozek

Zlom nastal zhruba před 1 000 000 let, kdy Zemi obýval jeden z našich přímých předků, Homo erectus. V této době v mozku vzniká tzv. Brocova oblast, která umožňuje vytvářet slova a věty, objevují se první zárodky lidské řeči.

Dnes poměrně častá dyslexie vzniká postižením právě této oblasti určené pro čtení textu, vnímání řeči a vytváření řeči.

Hudba nebo řeč?

Lidský mozek se vyvíjel dál. Pravá a levá hemisféra – dvě základní části mozku – se od sebe začaly výrazně odlišovat. Centra řeči se usídlila v levé hemisféře, pravá nám umožňuje hudební prožitky – především vnímání melodie a rytmu.

Mozek se jednoduše přizpůsoboval a vylepšoval tím, jak rostla schopnost artikulované řeči. Ke čtení a psaní totiž dnes užíváme oblasti mozku původně určené jiným funkcím.

Sluch k mluvení nutně potřebujeme

Ubylo v něm například oblastí odpovědných za zpracování zrakových vjemů – mozek dnešního lidoopů má tyto zrakové oblasti o třetinu větší. S čichovou oblastí mozku jsme na tom ještě hůře: primáti ji mají 2x objemnější než my.

Velikost oblastí odpovědných za sluch se ale naproti tomu za stovky tisíc let prakticky nezměnila, lidský sluch se v souvislosti s vývojem řeči během posledního milionu let dokonce vyvinul ke zvýšené vnímavosti, i když v menším rozsahu vysokých tónů než má většina savců.

Mluvíme už 50 000 let!

Souběžně se lidem také proměňovalo hlasové ústrojí. Nic ale není zadarmo – právě proto se člověk jako jediný tvor může zadusit, když polyká potravu.

Důvodem je právě ono zcela unikátní uzpůsobení krční a ústní dutiny k tomu, aby se s jejich pomocí dala vydávat artikulovaná řeč. Nejnovější vědecké objevy ukazují, že hrtan, který umožňuje vyslovovat všechny hlásky, se u lidí objevil až před 300 000 lety.

Schopnost mluvit pak před 100 – 200 000 lety. Lidé dokonale zvládli mluvu před 50 000 lety – v době, kdy se objevilo první symbolické umění.

Má se za to, že dokonalejší jazyk a řeč byly jedním z faktorů, které umožnily našim předkům vytlačit a vyhubit neandertálce.

Opička a zmrzlina

Do mozaiky změn, které nakonec vedly k vytvoření lidské řeči, chybí poslední důležitý díl – vznik tzv. zrcadlových neuronů. Poprvé byly popsány až v roce 1992 a vědci tento objev považují za jeden z nejvýznamnějších milníků neurovědy.

Představte si opičku sedící v laboratoři, s elektrodami napojenými na přístroje. Do laboratoře vstoupí fyziolog a v ruce drží zmrzlinu. Když pohne rukou, aby si lízl, přístroje překvapivě zaznamenají nervovou aktivitu opice.

Její nervové buňky vysílaly stejný signál, jako by končetinou se zmrzlinou pohnula i ona, opice ale sedí bez hnutí. Tak byly před 22 lety objeveny zrcadlové neurony.

Co zařídí zrcadlové neurony?

Opice i lidé mají v mozku skupiny zrcadlových neuronů, které začnou pracovat nejen ve chvíli, kdy provádí například pohyb ruky, ale i tehdy, když se na pohyb někoho jiného jen dívají.

Neuron tedy „zrcadlí“ reakci jiného neuronu v jiném těle a chová se tak, jako by sám daný pohyb prováděl. Jde o nevědomé napodobování – a to nejen něčeho, co vidíme, ale taky toho, co cítíme.

Důležité pohyby jazyka

Systémy zrcadlových neuronů mají nejspíš hlavní zásluhu na tom, že předchůdci člověka začali rozlišovat sebe od jiných příslušníků skupiny.

Velmi pravděpodobně stály při zrodu jazyka, kdy funkci mimiky, gest a skřeků postupně tímto „opičením“ nejprve doplňovala, a později nahrazovala mluva.

Mnohem podstatnější roli než jsme si doposud mysleli, hrály při utváření řeči podle nejnovějších vědeckých výzkumů pohyby jazyka, rtů a obličejových svalů.

Hrtan nebo mimika?

Skřeky a gesta mají totiž primáti, tedy opice i lidé, vrozené, ale mluvit se člověk musí v dětství naučit. Lidská řeč probíhá vědomě kontrolovanými a koordinovanými rychlými pohyby rtů, jazyka, jazylky a čelistí.

Americký evoluční biolog William Tecumseh Fitch tvrdí, že pro vývoj řeči byla právě z tohoto důvodu významnější práce obličejových svalů a jazyka, než vývoj unikátního lidského hrtanu umožňujícího tvorbu slov.

Prvotní jazyk se rozplynul…

A jak vznikly jednotlivé jazyky, kterými dnes mluvíme? Genetické poznatky dokazují, že veškeré lidstvo pochází z jedné prapůvodní skupiny. Ta jistě nemluvila více jazyky.

Podle britského archeologa Colina Renfrewa z Cambridgeské univerzity se jazyky vytvářely tak, jak se lidé rozdělovali při osídlování planety.

Mocnosti mluví po svém

Buď si do svého nového domova přinesli svůj jazyk a prosadili ho, nebo se dva jazyky promísily a spojily v další – anebo silnější skupina vnutila svůj jazyk ostatním. To se koneckonců děje dodnes.

Latina se stala univerzálním dorozumívacím jazykem starověku díky síle mocného Říma, dnes jsou v podobné pozici USA s angličtinou jako světovým jazykem číslo jedna. Není pravděpodobné, že by na Zemi zůstal jediný jazyk a ostatní vymizely.

Tedy pokud nepřijde globální apokalypsa, kterou přežije jen malá hrstka lidí na jediném místě.

V historii se několikrát stalo, že silnější skupina vnutila svůj jazyk ostatním.
V historii se několikrát stalo, že silnější skupina vnutila svůj jazyk ostatním.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Výbuch Tambory: Nejničivější erupce novověku vyvolala hladomor
Erupce sopky byly tak mohutné, že se jejich celková energie vyrovná téměř 180 000 explozím hirošimské jaderné pumy! „Běsnění“ Tambory změní indonéský ostrov Sumbawa na nehostinnou pustinu a způsobí i krutou smrt statisíců lidí z celého světa! Z dálky se ozývá nepříjemné dunění. „Jako kdybyste naráz vystřelili ze dvou až tří děl,“ zapíše si tehdy do lodního […]
Zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Zajímavosti
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Zajímavosti
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
reklama
věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
reklama
záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz