Domů     Jak vznikla jména technických značek? Rychlý autobus a jablečný sad!
Jak vznikla jména technických značek? Rychlý autobus a jablečný sad!
11.9.2024

Jak zařídit, aby vaše firma, služba či výrobek dokázaly změnit svět? Musí mít to správné jméno! Kde ale takové najít? Na to žádná univerzální rada není…

Je lepší se inspirovat v běžném životě, nebo ve světě fantazie a neomezených možností? Raději jméno promyslet do detailů, anebo použít to, které vás napadne úplně náhodou? Za známými značkami se občas skrývají dost zajímavé příběhy. Seznamte se s těmi nejslavnějšími z nich!

Jablka mám rád!

Značka: APPLE

Vznik: 1976

Otec informatiky Alan Turing (1912–1954) kousne do otráveného jablka a zemře. Podle některých zdrojů se právě proto proslulá americká společnost jmenuje Apple. Jenže realita je složitější…

Jiný výklad připomíná, že jablko je také symbolem vědění . Osvítilo nejen Adama a Evu, ale i slavného Isaaca Newtona (1643–1727), kterého na zahradě pod jabloní zachybuje právě historicky první, trochu přeplácané logo firmy Apple!

Podle méně romantické verze přijde zakladatel firmy Steve Jobs (1955–2011) se jménem poté, co stráví několik měsíců prací na ovocných plantážích v Oregonu. Celý americký stát poté označuje jako „jablečný sad.“

Ten skutečný důvod však prý nikdo netuší! Může jít jen o to, že Steve Jobs má zkrátka jablka rád a jako frutarián jednu dobu ani nejedl nic jiného. Anebo že Apple je v abecedě před Atari, firmou, kde pracoval dříve, a kterou chce trumfnout.

Což se mu podaří – zatímco Apple se stane globální velmocí, Atari jako výrobce herních konzolí brzy skončí.

Možná by dnes byla Quickipedií, kdyby programátor Ward Cunningham nejel na Havaj. Foto: Wikimedia Foundation / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Možná by dnes byla Quickipedií, kdyby programátor Ward Cunningham nejel na Havaj. Foto: Wikimedia Foundation / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

Velmi rychlý web

Značka: WIKIPEDIA

Vznik: 1994

Když v roce 1994 americký programátor Ward Cunningham (*1949) zavítá na havajské ostrovy, trochu se zamotá na letišti v Honolulu. „Použijte Wiki Wiki Shuttle,“ upozorní ho zaměstnanec na kyvadlový autobus, který tu pendluje mezi terminály.

Výraz „wiki wiki“ znamená v havajštině „rychlý“, či dokonce „velmi rychlý“, a Cunninghamovi se to zalíbí natolik, že tak pojmenuje svůj právě vyvíjený WikiWikiWeb!

Tedy software, který má urychlit komunikaci mezi počítačovými programátory a který se měl původně jmenovat Quick („rychlý“ v angličtině).

Wiki se postupně stane obecným označením webů vznikajících za pomoci běžných uživatelů, a především dá jméno oblíbené Wikipedii! A i když se někdy uvádí, že jde o zkratku pro „What I Know Is“ (“Co já vím, je…“), je to naopak. Slogan vznikne z názvu až dodatečně.

Pegasus je moc daleko v abecedě, proto se první 3 písmenka škrtnou! Foto: PIX1861 / Pixabay.
Pegasus je moc daleko v abecedě, proto se první 3 písmenka škrtnou! Foto: PIX1861 / Pixabay.

Co ztratil kůň?

Značka: ASUS

Vznik: 1989

Každý nový produkt nás vynese výš a výš! Podobně si to představují čtyři bývalí zaměstnanci tchajvanské počítačové firmy Acer, kteří se roku 1989 rozhodnou založit vlastní společnost. Jméno musí znít vznešeně!

Co takhle Pegasus?“ vzpomeneme si jeden z nich na okřídleného koně z řecké mytologie, fantastického a zároveň dobrodružného tvora, symbolizujícího krásu a sílu.

Zní to skvěle, jeden detail ale kolegům nesedí. „P“ je moc daleko v abecedě, v telefonních seznamech a adresářích firem pak takové jméno snadno přehlédneme. Úspěšná firma musí být hned na začátku. Je rozhodnuto, škrtne se „Peg“ a vznikne „Asus“!

Podle některých názorů se nevšední strategie vyplatí a pomůže k firmě k úspěchu. Podle jiných je to spíš naopak, nikdo totiž neví, jak slovo „Asus“ správně vyslovit, a vznikne mnoho variant.

Revoluční prohlížeč se měl jmenovat BackRub, tvůrcům však přišlo jméno málo bláznivé. Foto: PhotoMIX-Company.
Revoluční prohlížeč se měl jmenovat BackRub, tvůrcům však přišlo jméno málo bláznivé. Foto: PhotoMIX-Company.

100x nekonečno

Značka: GOOGLE

Vznik: 1997

Není to ono,“ přemítají studenti Stanfordovy univerzity Larry Page (*1973) a Sergey Brin (*1973), když v roce 1996 vytvoří nový internetový vyhledávač.

Jmenuje se BackRub, protože k řazení vyhledaných stránek používá zpětné odkazy, tedy backlinks, ovšem podle tvůrců to nezní dost atraktivně.

Googolplex!“ střelí od boku na brainstormingu kolega Sean Anderson a naráží tak na googol, matematický výraz označující 10100, neboli 1 následovanou 100 nulami.

Ten poprvé použije už v roce 1936 devítiletý synovec matematika Edwarda Kasnera (1878–1955) a k označení takřka nekonečného množství informací se hodí skvěle!

Spíš jen ten Googol,“ navrhne Page, kterému původní verze přijde moc dlouhá. Anderson hned zkouší, jestli je tato doména už zabraná, jenomže se přeťukne a napíše Google! Pokračování příběhu už všichni známe…

Foto: úvodní foto: matcuz / Pixabay 1, 3: Pixabay 2: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Proč máme „kliku“?
Jen o chlup jste se vyhnuli hrozícímu nezdaru? Všechno nakonec dopadlo dobře, i když už to málem bylo jinak? Tak to tedy máte kliku! Tušíte, proč přirovnáváme štěstí zrovna k otevíracímu mechanismu u dveří? A jak vznikla také jiná zajímavá úsloví? Klika bez kliky Je to samozřejmě jinak, tato klika s dveřmi nic společného nemá! […]
Zajímavosti
Tragédie na airshow Flugtag: Smrtonosný šíp z Ramsteinu
Největší základna amerického letectva mimo území USA, základna jednotek NATO… a bohužel také místo, kde dojde k druhé nejhorší tragédii při leteckých přehlídkách. Nechvalně proslulý Ramstein, jehož jméno zná celý svět hlavně díky německé industrial-metalové formaci Rammstein.   Již 31. srpna 1981 zaútočí na zdejší velitelství amerických sil za pomoci výbušnin Frakce Rudé armády, která […]
Zajímavosti
Bublifuk: Hračka starší, než by vás napadlo!
Krásně duhové bubliny plující vzduchem a hrdost nad vlastní šikovností těší už generace dětí. Ale zatímco dříve si museli vystačit s brčkem, vodou a mýdlem, dnes mají mnohem dokonalejší vybavení. A když se do toho opřou skuteční profíci, mohou z bubliny udělat tunel nebo do ní zavřít stovky lidí! I když se bublifuk může jevit […]
Zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
reklama
záhady a tajemství
Záhadná smrt doktora Fausta: Měl vazby i k naší zemi?
V den své smrti prý učinil doktor Faust ke svým studentům univerzity v německém Wittenbergu neobyčejné prohlášení. Oznámil jim totiž, že už před celou řadou let prodal svoji duši i své tělo ďáblu… Znetvořené Faustovo tělo Nyní se měl blížit okamžik, kdy tato ďábelská smlouva dojde svého naplnění. Pověst praví, že v den jeho smrti […]
Doly krále Šalamouna: Kde leží bájná země Ofir?
Afrika je v polovině devatenáctého století neprobádaný kontinent. Když desetiletý Karl Mauch (1837–1875) dostane k narozeninám veliký atlas, ohromí jej prázdnota Afriky. Neprobádaný kontinent, který slibuje velká tajemství a spoustu dobrodružství. Chlapec jejímu kouzlu naprosto propadne a hltá jednu knihu za druhou. Včetně starých rukopisů. „Mezi zlatými doly vnitrozemských plání stojí pevnost tvořená z kamenů nezměrné velikosti, které […]
Inkové: Obětují bohům v horách i u stolů
Život je pro nás nejvyšší hodnotou. Děláme pro jeho zachování psí kusy, dokonce i v beznadějných situacích. V dějinách však najdeme kultury, považované dokonce historiky za civilizované a vyspělé, které neváhají zabít člověka, aby měli bohové radost. Dlouho se věří, že Inkové jsou hlavně mírumilovní zemědělci, kteří si na lidské oběti nepotrpí. I když zůstává […]
Tajemní Etruskové: Co všechno o nich nevíme?
Pozůstatky honosných budov napovídají, že tyto domy nebyly útočištěm pro nikoho z nižší třídy. Domněnky potvrzuje i bohaté terakotové zdobení na stěnách, které najdou archeologové v komplexu Poggio Civitate, zhruba 15 kilometrů od dnešní italské Sieny. Kromě zvláštního vztahu ke smrti a umírání vůbec se o Etruscích dochovaly jen kusé informace. Ty napovídají, že se […]
záhady a tajemství
Skutečně střeží zříceninu hradu Mydlovar zlý pes z dávných dob?
Poněkud neprávem opomíjenou zříceninu hradu Mydlovar najdeme nedaleko města Nymburk. Jedná se snad o jediný, u nás do dnešních dnů dochovaný hrad postavený z cihel. Původně se tyčil přímo na levém břehu řeky Labe, dnes však stojí poněkud dále, protože okolo roku 1900 bylo Labe uměle napřímeno a vznikly zde nové jezy. Hrad své pojmenování […]
Cvilín, poutní místo zázračných uzdravení?
Na takzvaném Předním Cvilínském kopci nedaleko Krnova najdeme magické poutní místo Cvilín. Dávná historie této oblasti je opředena pověstmi sahajícími až do doby vlády českého krále Přemysla Otakara II., kdy zde měl být uctíván obraz Panny Marie Sedmibolestné, který byl umístěn na dřevěném sloupu. Celý vrch Cvilín jako kdyby byl skutečně protkán zvláštní mystickou energií. […]
Mayské lidské oběti: Hop do studny
Jako většina dávných národů i Mayové si u svých bohů snaží zajistit lepší podmínky formou obětí. V jejich případě nejčastěji shazováním do studní zvaných cenote. Mexický poloostrov Yucatán je plný jeskyní, které Mayové považují za posvátné. Jsou pro ně nejen vstupy do podsvětí, ale také místy kontaktu s bohy. Obzvláště posvátné jsou právě cenote, obrovské přírodní […]
Zoroastrismus, nejstarší náboženský systém světa?
Zoroastrismus bývá pokládán za nejstarší náboženský systém. Některými z odborníků je datován až do 6. století před naším letopočtem. Přesné datum jeho vzniku však neznáme. Mnozí badatelé jsou navíc toho názoru, že se ve skutečnosti jedná o náboženství ještě mnohem starší… Uctívání živlů Za zakladatele tohoto náboženského systému bývá považován babylonský král Zoroastra. Zoroastrismus jako […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz