Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii?
Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět.
Nepřátelé spojte se!
Značka: BLUETOOTH
Vznik: 1997
Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k hands free v autě? Mnoho z nás se denně neobejde bez bluetooth! V angličtině to znamená „modrý zub“. Proč má ale bezdrátová technologie tak zvláštní jméno?
Pro odpověď se musíme vrátit 1000 let zpět, a to konkrétně do Dánska, kde právě vládne Harald I. Modrozub (911–985). Čím je významný?
Nejenže se nechá v roce 965 pokřtít, a tím tedy v Dánsku zavede křesťanství, ale také se mu podaří sjednotit znepřátelené dánské a norské kmeny do jednoho státu. Podobně, jako bluetooth propojí dva různé přístroje!
Zatímco král dostane přídomek Modrozub kvůli zkaženému zubu modročerné barvy (dle jedné z teorií), bezdrátová technologie vděčí za své jméno inženýru z firmy Intel Jimu Kardachovi.
Když se týmu vývojářů v roce 1997 nedaří vymyslet nic trefného, vzpomene si právě na Haroldovy schopnosti přimět odlišné světy ke vzájemné komunikaci.
Které ovoce je nejlepší?
Značka: BLACKBERRY
Vznik: 1999
Opravdu chytrý telefon musí mít plnohodnotnou klávesnici, aby se na něm daly pohodlně psát e-maily a faxy! Takto uvažuje americká firma Research In Motion v 90. letech 20. století a hned první model se jí povede dokonale.
Jak se ale bude jmenovat? „Hodilo by se Strawberry,“ navrhuje část vývojářů, kterým záplava droboučkých tlačítek připomíná semínka na jahodách.
Nápad je přijat s nadšením, ovšem když to začnou ostatní vyslovovat stále dokola, „straw“ se v ústech hrozně táhne. A jménu navíc chybí úderný tón.
Když kdosi navrhne, že tlačítka mohou evokovat i kuličky ostružin, tedy blackberries, je rozhodnuto. I jejich černá barva k ikonickému přístroji, který dnes už patří spíš k retrokouskům, pasuje dokonale!
Vidím tě přes nebe
Značka: SKYPE
Vznik: 2003
Dávno nám nestačí, že se při telefonování slyšíme, potřebujeme se i vidět! A kde se vůbec ty naše obrazy navzájem propojí? Nikoliv v mobilu nebo v počítači, ale v jistém virtuálním světě. S trochu nadsázky v nebi!
Když tedy v srpnu 2003 registrují v Estonsku podnikatelé Niklas Zennström (*1966) a Janus Friis (*1975) nový program umožňující videohovory, navrhnou pro něj jméno Sky peer-to-peer („sky“ jako nebe a „peer-to-peer“ jako rovný s rovným) zkráceně Skyper.
Super nápad? Tvůrci si to myslí až do chvíle, než zjistí, že stejný mělo už několik lidí před nimi! Jméno Skyper nese v různých verzích více domén i programů a použít tedy nelze. Smůla.
Zennström s Friisem ještě namátkou vyzkouší dostupné alternativy… a první neobsazenou je Skype!
Jak to dopadne? Už za tři roky má Skype sto milionů uživatelů a jméno si nikdo nepoplete!
Co jsi to říkal?
Značka: SPOTIFY
Kdy: 2006
Píše se rok 2006 a jsme ve Stockholmu. Daniel Ek (*1983) a Martin Lorentzon (*1969) se právě baví o jménu pro svou novou službu na streamování hudby, jenomže je nic kloudného nenapadá.
„Cože, Spotify?“ zeptá se Ek, když Lorentzon jen něco zahuhlá a není mu rozumět. „Ale ne, žádné
spotify jsem neřekl!“ brání se Lorentzon, ovšem v tu chvíli už je to jasné. To divné slovo, které nic neznamená, nezní vůbec špatně!
Oficiálně tedy vzniká doména Spotify, na jejíž nevšední jméno přichází jeden dotaz za druhým. „Trochu jsme se styděli přiznat, jak to opravdu vzniklo,“ dodává později Ek, proč se někdy Spotify vysvětluje pomocí slov „spot“ a „identify“ (doslova najdi a rozpoznej)!
A myšlenky hoří…
Značka: KINDLE
Vznik: 2007
Výhody tabletu či počítače, a přitom skvělá čitelnost jako u klasické knihy. Když se v první dekádě 21. století vyrojí čtečky s elektronickým inkoustem, každá druhá nese značku Kindle!
Výrobek společnosti Amazon, který si klade za cíl udržet knihy populární i v moderním světě, má pojmenovat designér ze San Francisca Michael Cronan (1951–2013). Kde ale hledat, aby to bylo smysluplné a nápadité, a přitom nic banálního?
„Knihy jsou jako oheň z našich domovů, který roznášíme k sousedům…“ inspiruje se Cronan výrokem francouzského filozofa Voltaira (1694–1778) a volba padne na slovo „kindle“ – v angličtině doslova „zapálit“!
Díky knihám se vždy rozhoří nové nápady a myšlenky, ať už jsou papírové, nebo si je zažehneme tlačítkem na čtečce.
Oheň tedy u Kindlu rozhodně neznamená, že klasické knihy už nepotřebujeme a spálíme, jak by se na první pohled mohlo zdát…