Velkopopovický Kozel je dnes již zavedená značka oblíbeného českého piva. Málokdo ale zná důvod, proč se velkopopovickému pivu začalo říkat Kozel.
Pivovarnictví má ve Velkých Popovicích dlouhou tradici. První zmínky o vaření piva pocházejí dokonce až z 16. století.
Avšak počátky historie dnešního pivovaru sahají do poloviny 18. století, kdy se narodil dědeček zakladatele pivovaru Franz Ringhoffer, který vyráběl nejrůznější měděné nádoby a nástroje pro tehdejší pivovary.
Zakladatel pivovaru, baron František Ringhoffer, přikoupil v roce 1870 ke svému kamenickému panství panské državy včetně Velkých Popovic s hospodářským dvorem.
Významný průmyslník měl smělé plány a rozhodl se postavit nový pivovar právě ve Velkých Popovicích. Průzkumné vrty potvrdily, že v okolí byl vysoce kvalitní zdroj pitné vody.
A tak v roce 1871 začaly na okraji Velkých Popovic u rybníka v sousedství hospodářského dvora zemní práce, ale František Ringhoffer se jeho otevření v roce 1874 již nedožil.
Po smrti barona Františka Ringhoffera budovali slávu velkopopovického pivovaru synové František a Emanuel. 10. května 1874 byla ve Velkých Popovicích protokolárně zkolaudována stavba pivovaru se sladovnou.
Pivovar byl postaven podle přání zakladatele v novogotickém stylu podle návrhů českého architekta Jiřího Stibrala.
První várka piva byla uvařena v 60hektolitrovém kotli 15. prosince 1874 a o rok později již bylo uvařeno a prodáno 18 000 hl piva. Během několika let se díky oblibě velkopopovického piva stal pivovar třetím největším v zemi.
Tehdejší majitel Emanuel Ringhoffer se rozhodl vsadit na zdejší tradici vaření tmavého a silného piva, tzv. kozla. Toto označení druhu piva má původ ve staré německé tradici výroby piva spodním kvašením. Jeho vařením proslulo již ve 14. století dolnosaské městečko Einbeck.
Aby se pivo při několikadenním transportu na formanských vozech nezkazilo, vařilo se patřičně silné.
Jméno piva podle města, odkud pocházelo, se postupně zkomolil na Ein Bock, tedy Kozel, a pod tímto názvem se tento druh piva rozšířil do mnoha zemí, české kraje nevyjímaje.
Kozla v Čechách vařívalo několik pivovarů, ovšem ten z Velkých Popovic svou vyhlášenou kvalitou brzy předčil všechny ostatní.
Traduje se, že potulný malíř, který během cest světem zavítal začátkem dvacátých let minulého století do Velkých Popovic, se majiteli pivovaru Emanuelu Ringhofferovi za jeho pohostinnost odvděčil malbou kozla.
Malovaný kozel se poprvé objevil na etiketách velkopopovického piva v roce 1922, kdy si pivovar ve Velkých Popovicích zaregistroval značku a název Velkopopovický Kozel. Ten se používá na lahvích, plechovkách či poutačích dodnes.
Pivo se v Pivovaru Velké Popovice vaří už 141 let. Letos do širokého pivního portfolia přibyl nefiltrovaný nepasterizovaný ležák s názvem Velkopopovický Kozel Kvasničák.