Domů     Jak vypadaly starověké zahrady?
Jak vypadaly starověké zahrady?
komerční sdělení

Umění zahradnictví a pěstování se datuje do dávné historie. Už první farmáři, kteří začali pěstovat zeleninu na rozdíl od polních plodin, objevili kouzlo péče o zahradu. Jak vypadaly starověké zahrady? A co bylo typické pro zahrady Římanů či Řeků? Inspirujte se starověkými zahradami!

První farmáři si vytvářeli své zeleninové pozemky v blízkosti obydlí, protože plodiny, které na nich pěstovaly, vyžadovaly více péče a zavlažování, v porovnání s plodinami, které byly pěstovány na polích.

Tyto pozemky byly obvykle ohrazeny bariérou, která sloužila primárně k ochraně před dobytkem, který by mohl požírat plodiny. Postupem času se z těchto zahrad stala místa, kterými lidé zvelebovali okolí svých příbytků.

Umění zahradnictví se zmiňuje už ve starověké literatuře a archeologii většiny raných společností, jako Egypt, Mezopotámie, Řecko, Řím či Byzanc. O tom, že zahradnictví bylo uměním již odpradávna, není pochyb.

Skutečné důkazy o zahradnictví jako umění totiž nacházíme již ve třetím nebo čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem.

Nedílnou součástí starověkých zahrad byly stromy. Jeden z mezopotamských mýtů říká, že zahradník zasadil široký rozvětvený strom, aby vytvořil stín a umožnil tak rostlinám pod ním růst pod jeho „baldachýnem“.

Tento mýtus naznačuje, že zahradnictví v raných civilizacích úzce souviselo i s podnebím. V zemích s horkým letním podnebím, jako je Egypt či Mezopotámie, byla opatření ke zmírnění prudkého slunce nezbytná.

Ve starověkém Egyptě mělo vysazování stromů velký význam při vytváření hájů kolem královských hrobek. Kromě toho, stromy se vysazovaly i v městských zahradách, aby poskytovaly stín a chládek.

Starověcí Egypťané vysazovali zejména stromy, které přinášely plodiny, jako ovoce a ořechy. Byly to zejména datlová palma či fíkovník, které byly nejvíce oblíbené a pěstované.

Ve starověkém Egyptě se pěstovaly i květiny, které však kromě toho, že byly používány k výrobě kytic, sloužily k počest bohů. Z květin se vyráběly girlandy a květinové koruny. Dokonce, ve starověkém Egyptě existovaly i dvorní květinářky.

Archeologové také zjistili, že Tutanchamonovu rakev zdobil květinový límec vyrobený z mnoha sešitých lupenů květin.

Květinové koruny byly typické i pro Řecko, jejich používání se datuje do 6. století před naším letopočtem. Krétské a mykénské civilizace vytvořily mnohé architektonické příklady, které znázorňují bohaté květinové výzdoby.

Ve starověkém Řecku se pěstování květin spojovalo nejen s léčebným využitím, ale také s pohřebními obřady. V Řecku se zahrada jako taková začíná rozvíjet v klasickém a helénistickém období. Upřednostňovalo se pěstování zeleniny, ovoce a užitkových rostlin.

Prostory řeckých zahrad byly pečlivě plánovány tak, aby poskytovaly úkryt před silným sluncem nejen pro rostliny, ale také pro lidi, kteří v zahradách zvykli relaxovat.

Řecké zahrady často obsahovaly vodní plochu, zvanou nyphaeum, která byla obklopena stromy.

Nejen ve Frécku, ale i pro ostatní starověké civilizace bylo typické připisovat různá božstva plodnosti a zemědělství a specifická božstva byla určena k ochraně rostlin a plodin. Zahrady se často objevují také v antické mytologii.

Možná vám je znám mezopotámský příběh o tamariškovi a datlové palmě, který je jeden z nejstarších antických mýtů.

Římské umění zahradnictví také sahá až dávné historie. Římské zahrady však začaly spíše jako praktické prvky. Větší či menší části zahrady byly zdrojem zeleniny, bylinek a ovoce pro domácnost.

Zahrady ve starověkém Římě měly podobu omezených prvků v zadní části domu, známé jako hortus. Tyto typy zahrad, schované za místnostmi domu, měly převážně praktické funkce a sloužily k pěstování bylinek pro domácnost.

Zatímco hospodaří na venkově mohli ve svých zahradách pěstovat téměř cokoli, ve městech byl prostor pro rostliny a květiny omezen. Obyvatelé patrových budov si tak museli vystačit s okenním boxem či rostlinami na střechách.

Místo na zahradu měli jen ti, kteří vlastnili soukromá obydlí. V období císařství se obraz římských zahrad o něco pozměnil.

Téměř každá zahrada významné velikosti obsahovala pečlivě navrženou kombinaci rostlin, vodních prvků a soch tak, aby svému majiteli poskytla útočiště.

V římských zahradách byly mimořádně oblíbené různé byliny, protože se používaly nejen při vaření, ale i v medicíně. Nejoblíbenějšími byly tymiím, máta, saturejka či bazalka.

Kromě toho oblíbené bylo také pěstování květin a rostlin, jako jsou růže, oleandry či břečťan.

Starověké společnosti ve svých zahradách pěstovaly širokou škálu plodin, rostlin, stromů či keřů. V průběhu staletí se tato škála rozšířila, obohatila a přesunula do různých částí Evropy a světa. Každé období v historii zahradnictví bylo něčím typické.

Ale co je jisté, je to, že už ve starověkých kulturách byly zahrady považovány za místo, které mohlo přinést potěšení. Přestože vyžadovaly péči, stejně jako dnešní zahrady, byly často považovány za prostor k rozjímání a odpočinku.

Tak jako je tomu dnes, i starověké zahrady soužily na zvelebování okolí příbytků lidí.

Dnešní zahrady se od těch starověkých jistě jistým způsobem liší. Avšak co zůstává, je jejich schopnost vyvolat v nás příjemné pocity a poskytnout prostor pro dokonalý odpočinek.

Abychom si odpočinek na zahradě mohli vychutnat naplno, skvělým pomocníkem mohou být zahradní stavby, jako jsou altány či dřevěné chaty.

Poskytnou pohodlné posezení a přístřeší v příjemném prostředí v obklopení vašich oblíbených rostlin a květin.

Altány a dřevěné chaty jsou dnes dostupné v různých velikostech, barvách či tvarech, a tak si bez pochyb budete umět vybrat tu správnou zahradní stavbu pro vás. Zahradní altány či dřevěné chaty však vyžadují pečlivý výběr.

Přečtěte si, na co se zaměřit, když kupujete zahradní dřevěnou stavbu.

Starověké kultury mohou být pro nás inspirací minimálně v tom, že se na naše zahrady můžeme dívat jako na místo k rozjímání a odpočinku a začlenit tyto aktivity do běžného života o něco více.

Řekněme si upřímně, žijeme v uspěchané době a na odpočinek nám mnohdy nezbývá čas. Umění zahradnictví přináší hned dvě výhody najednou.

Péče o váš venkovní prostor může být formou aktivního odpočinku, při kterém zrelaxuje vaše mysl a příjemná a harmonická zahrada zase poskytne prostor k odpočinku a rekreaci.

Foto: Shutterstock, Zdroj: Linda Farrar, Gardens and Gardeners of the Ancient World
reklama
Související články
Historie
Marie Terezie založí ministerstvo zahraničí a nechá vytvořit slabikář
„Každému, komu udělila audienci, také pozorně naslouchala a v rámci možností vyhověla jeho prosbě,“ uvádí současný rakouský historik Frank Huss. Umění jednat s lidmi ovládá Marie naprosto dokonale.  „K nám Čechům neměla tato královna jaktěživa nejmenší náchylnost a lásku. Od doby, co se v Praze dala honosně korunovat (12. května 1743 – pozn. red.), až do své […]
Historie
Premiér, který prosadil válku, skončil rukou atentátníka
Hrabě Karl von Stürgkh, politik z doby Rakouska-Uherska, působil nějaký čas v úřadu premiéra. Jeho konec ale nebyl zrovna nejšťastnější. Vrah si na něj počíhal při obědě. Karl von Stürgkh (1859–1916) pochází ze štýrské šlechtické rodiny, povýšené v roce 1721 do hraběcího stavu. V roce 1891 je zvolen do císařské rady. Později, v letech 1909–1911, působí jako ministr školství rakouské […]
Historie
Bylo tu, není tu: Jak nacisté zplundrovali Evropu?
Na nehybná nahá lidská těla dopadají sněhové vločky. Ledabyle zaparkovaný valník je plný vyhublých mrtvých. Až jejich fotografie obletí svět, mnoho lidí se stále bude zdráhat uvěřit, jaká zvěrstva byl s to nacistický režim spáchat. Krvavá mašinerie koncentračních táborů má pro třetí říši finanční bonusy – vždyť jen v Osvětimi si nakrade na 8 tun […]
Historie
Ve vzduchu je cítit konflikt. Čím Římané rozčilovali Germány?
Císař Octavianus Augustus má plnou hlavu plánů. V Germánii, kde Římané po přelomu letopočtu dosáhli řady vojenských úspěchů, by rád rozšířil svůj vliv. V nejlepším případě by pak z území na pravém břehu řeky Rýna udělal další říšskou provincii. Tím, kdo se o to má pokusit, se stává Publius Quintilius Varus (46 př. n. l.–9 n. l.), od […]
reklama
zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
věda a technika
Rorschachův test: Osobnost vepsaná do skvrn
Psycholog obrátí další kartu. „To jsou ženské plavky.“ Klient zaboří zrak do obličeje naproti. Odpověděl dobře? Nevyčte ale nic. „A tohle je socha jelena,“ chrlí klient první dojem z další karty. Je jedním z nejméně šesti milionů lidí na celém světě, kteří mají test za sebou.     V kabele do školy v severošvýcarském Schaffhausenu […]
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou