Domů     Jak vypadaly starověké zahrady?
Jak vypadaly starověké zahrady?
komerční sdělení

Umění zahradnictví a pěstování se datuje do dávné historie. Už první farmáři, kteří začali pěstovat zeleninu na rozdíl od polních plodin, objevili kouzlo péče o zahradu. Jak vypadaly starověké zahrady? A co bylo typické pro zahrady Římanů či Řeků? Inspirujte se starověkými zahradami!

První farmáři si vytvářeli své zeleninové pozemky v blízkosti obydlí, protože plodiny, které na nich pěstovaly, vyžadovaly více péče a zavlažování, v porovnání s plodinami, které byly pěstovány na polích.

Tyto pozemky byly obvykle ohrazeny bariérou, která sloužila primárně k ochraně před dobytkem, který by mohl požírat plodiny. Postupem času se z těchto zahrad stala místa, kterými lidé zvelebovali okolí svých příbytků.

Umění zahradnictví se zmiňuje už ve starověké literatuře a archeologii většiny raných společností, jako Egypt, Mezopotámie, Řecko, Řím či Byzanc. O tom, že zahradnictví bylo uměním již odpradávna, není pochyb.

Skutečné důkazy o zahradnictví jako umění totiž nacházíme již ve třetím nebo čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem.

Nedílnou součástí starověkých zahrad byly stromy. Jeden z mezopotamských mýtů říká, že zahradník zasadil široký rozvětvený strom, aby vytvořil stín a umožnil tak rostlinám pod ním růst pod jeho „baldachýnem“.

Tento mýtus naznačuje, že zahradnictví v raných civilizacích úzce souviselo i s podnebím. V zemích s horkým letním podnebím, jako je Egypt či Mezopotámie, byla opatření ke zmírnění prudkého slunce nezbytná.

Ve starověkém Egyptě mělo vysazování stromů velký význam při vytváření hájů kolem královských hrobek. Kromě toho, stromy se vysazovaly i v městských zahradách, aby poskytovaly stín a chládek.

Starověcí Egypťané vysazovali zejména stromy, které přinášely plodiny, jako ovoce a ořechy. Byly to zejména datlová palma či fíkovník, které byly nejvíce oblíbené a pěstované.

Ve starověkém Egyptě se pěstovaly i květiny, které však kromě toho, že byly používány k výrobě kytic, sloužily k počest bohů. Z květin se vyráběly girlandy a květinové koruny. Dokonce, ve starověkém Egyptě existovaly i dvorní květinářky.

Archeologové také zjistili, že Tutanchamonovu rakev zdobil květinový límec vyrobený z mnoha sešitých lupenů květin.

Květinové koruny byly typické i pro Řecko, jejich používání se datuje do 6. století před naším letopočtem. Krétské a mykénské civilizace vytvořily mnohé architektonické příklady, které znázorňují bohaté květinové výzdoby.

Ve starověkém Řecku se pěstování květin spojovalo nejen s léčebným využitím, ale také s pohřebními obřady. V Řecku se zahrada jako taková začíná rozvíjet v klasickém a helénistickém období. Upřednostňovalo se pěstování zeleniny, ovoce a užitkových rostlin.

Prostory řeckých zahrad byly pečlivě plánovány tak, aby poskytovaly úkryt před silným sluncem nejen pro rostliny, ale také pro lidi, kteří v zahradách zvykli relaxovat.

Řecké zahrady často obsahovaly vodní plochu, zvanou nyphaeum, která byla obklopena stromy.

Nejen ve Frécku, ale i pro ostatní starověké civilizace bylo typické připisovat různá božstva plodnosti a zemědělství a specifická božstva byla určena k ochraně rostlin a plodin. Zahrady se často objevují také v antické mytologii.

Možná vám je znám mezopotámský příběh o tamariškovi a datlové palmě, který je jeden z nejstarších antických mýtů.

Římské umění zahradnictví také sahá až dávné historie. Římské zahrady však začaly spíše jako praktické prvky. Větší či menší části zahrady byly zdrojem zeleniny, bylinek a ovoce pro domácnost.

Zahrady ve starověkém Římě měly podobu omezených prvků v zadní části domu, známé jako hortus. Tyto typy zahrad, schované za místnostmi domu, měly převážně praktické funkce a sloužily k pěstování bylinek pro domácnost.

Zatímco hospodaří na venkově mohli ve svých zahradách pěstovat téměř cokoli, ve městech byl prostor pro rostliny a květiny omezen. Obyvatelé patrových budov si tak museli vystačit s okenním boxem či rostlinami na střechách.

Místo na zahradu měli jen ti, kteří vlastnili soukromá obydlí. V období císařství se obraz římských zahrad o něco pozměnil.

Téměř každá zahrada významné velikosti obsahovala pečlivě navrženou kombinaci rostlin, vodních prvků a soch tak, aby svému majiteli poskytla útočiště.

V římských zahradách byly mimořádně oblíbené různé byliny, protože se používaly nejen při vaření, ale i v medicíně. Nejoblíbenějšími byly tymiím, máta, saturejka či bazalka.

Kromě toho oblíbené bylo také pěstování květin a rostlin, jako jsou růže, oleandry či břečťan.

Starověké společnosti ve svých zahradách pěstovaly širokou škálu plodin, rostlin, stromů či keřů. V průběhu staletí se tato škála rozšířila, obohatila a přesunula do různých částí Evropy a světa. Každé období v historii zahradnictví bylo něčím typické.

Ale co je jisté, je to, že už ve starověkých kulturách byly zahrady považovány za místo, které mohlo přinést potěšení. Přestože vyžadovaly péči, stejně jako dnešní zahrady, byly často považovány za prostor k rozjímání a odpočinku.

Tak jako je tomu dnes, i starověké zahrady soužily na zvelebování okolí příbytků lidí.

Dnešní zahrady se od těch starověkých jistě jistým způsobem liší. Avšak co zůstává, je jejich schopnost vyvolat v nás příjemné pocity a poskytnout prostor pro dokonalý odpočinek.

Abychom si odpočinek na zahradě mohli vychutnat naplno, skvělým pomocníkem mohou být zahradní stavby, jako jsou altány či dřevěné chaty.

Poskytnou pohodlné posezení a přístřeší v příjemném prostředí v obklopení vašich oblíbených rostlin a květin.

Altány a dřevěné chaty jsou dnes dostupné v různých velikostech, barvách či tvarech, a tak si bez pochyb budete umět vybrat tu správnou zahradní stavbu pro vás. Zahradní altány či dřevěné chaty však vyžadují pečlivý výběr.

Přečtěte si, na co se zaměřit, když kupujete zahradní dřevěnou stavbu.

Starověké kultury mohou být pro nás inspirací minimálně v tom, že se na naše zahrady můžeme dívat jako na místo k rozjímání a odpočinku a začlenit tyto aktivity do běžného života o něco více.

Řekněme si upřímně, žijeme v uspěchané době a na odpočinek nám mnohdy nezbývá čas. Umění zahradnictví přináší hned dvě výhody najednou.

Péče o váš venkovní prostor může být formou aktivního odpočinku, při kterém zrelaxuje vaše mysl a příjemná a harmonická zahrada zase poskytne prostor k odpočinku a rekreaci.

Foto: Shutterstock, Zdroj: Linda Farrar, Gardens and Gardeners of the Ancient World
Související články
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Historie
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Historie
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Historie
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
reklama
lifestyle
Dvě tváře boxerské legendy
Každý sport má své hvězdy a má také pár legend. Vedle nesmrtelného Muhammada Aliho k nim bezesporu patří i Železný Mike, šampion těžké váhy Michael Tyson. Do nejvybranější společnosti boxerských superstar vstoupil tím, že se jako jediný dokázal stát mistrem světa současně v soutěži tří nejvýznamnějších boxerských asociací WBA, WBC i IBF. O pár let […]
Historie nejslavnější panenky: Barbie vznikla s feministickým podtextem
Panenka Barbie se původně zrodila proto, aby byla pro malé holčičky vzorem úspěšné ženy. Měla jim umožnit si při hře představovat různé možnosti budoucí kariéry. Píšou se 50.  léta 20. století a Američanka Ruth Handlerová (1916–2002) není spokojená s výběrem hraček pro svoji dceru. Vadí jí, že zatímco její syn si při hře může představovat, […]
Karel Zich: Osudná dovolená v podmořském ráji
Posluchači a fanoušci mu kvůli jeho hlasu rádi přezdívali „Český Elvis Presley“, on sám ale tohle srovnání neměl příliš rád, i když bylo lichotivé. „Jsem český Zich,“ tvrdil zpěvák, který mohl mít před sebou ještě mnoho skvělých úspěchů.   Jméno Karel Zich (1949–2004) objevuje slavná folková skupina Spirituál kvintet, když se v roce 1969 po odchodu […]
Kněžna Grace: Osudná hádka nad Monte Carlem
Grace Kelly, americká herečka a později monacká kněžna, se narodila do sportovní rodiny, ale od dětství snila o herectví. Po studiích na Americké akademii dramatických umění se brzy proslavila a získala Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon.   Narodí se do rodiny se silným sportovním duchem. Její otec John Brendan Kelly je trojnásobným olympijským vítězem […]
záhady a tajemství
Strašidelný pařížský hřbitov: Bloudí zde upírka či Bílá paní?
Père Lachaise, největší pařížský hřbitov, je prý doslova protkaný duchy a jinými tajemnými přízraky, které zde údajně často vídají i strážci hřbitova. Nelze kupříkladu přehlédnout gigantický náhrobek, jenž patřil baronce Stroganovové, manželce hraběte Demidoffa. Baronka byla vyhoštěna do Paříže a odloučena od svého manžela. Zemřela ve věku 40 let jako velmi bohatá žena. Říká se, […]
Tragédie nad mraky: Let kapely Lynyrd Skynyrd, který změnil rockovou historii
Když osud vzal cestou, která měla vést k hudbě, životy hudebníků se změnily v okamžiku. Příběh pádu letadla, který zastavil srdce jižanského rocku a zanechal svět v šoku. Máme nějaký problém s palivem            Tihle hoši byli od začátku průšviháři. Když už založí kapelu, tak hned několikrát změní její název. Z One percent se přes Noble Five […]
Čarodějnictví a magie: Co na to věda?
Čarodějnictví a magie se lidé báli odedávna. Možná zde svou roli sehrávala i pověrčivost a určité nesmiřitelné pojetí smrti či existence druhého břehu. Duše zemřelých se často stávaly objektem jakéhosi pověrečného strachu… Například staří Mezopotámci dokonce věřili, že pokud nebude duch zemřelého na onom světě spokojený, může nám ublížit nebo dokonce rovněž i zabíjet. Zejména […]
Dolores O ´Riordan: Byla smrt slavné zpěvačky opravdu jen náhoda?
Kdo by neznal hity jako Zombie, Dreams nebo Linger? Věděli jste, že slavná písničkářka Dolores O ´Riordan vystupovala nejprve po hospodách? Poté potkala irské „Brusinky“ a nastartovala slavnou kariéru. Když ale před čtyřmi lety náhle umírá, mezi lidmi se říká, že to není jen tak. Může za to psychika, cizí zavinění, nebo je za vším […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
panidomu.cz
7 důvodů, proč se vám nedaří hubnout
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum