Do vesmíru se podívalo už několik stovek mužů a žen. Do dějin se ale jako první zapsal ruský astronaut Jurij Gagarin!
Život zřejmě nejznámějšího kosmonauta na světě začal ve vesnici Klušino ve Smolenské oblasti. Pocházel z venkovské rodiny, jeho otec pracoval jako tesař a truhlář, zatímco matka byla dojičkou.
Velmi ho ovlivnila válka, když v roce 1941 přistál na poli poškozený letoun a pilot dovolil malému Jurijovi nasednout do kabiny. V té chvíli se u něj projevila vášeň pro létání.
Cesta za snem
I když měřil pouze 165 cm, velmi vynikal ve sportech, paradoxně nejvíce v basketbalu. Koncem roku 1952 se pak přihlásil do pilotních kursů DOSAAF, ale k létání se nedostal. Nesplňoval podmínky ani na škole civilního letectva.
Štěstí se na něj usmálo až v roce 1954, kdy ho přijali do saratovského aeroklubu. Rok poté se dostal na vojenskou leteckou školu, kterou ukončil s vyznamenáním.
Výběr kandidátů
Velký přelom v jeho kariéře nastal v roce 1959, kdy vláda vybírala budoucí kosmonauty mezi řadovými piloty. Gagarin se dostal mezi 20 budoucích kosmonautů. Ihned procházel velmi náročným výcvikem v nově vybudovaném Středisku přípravy kosmonautů.
Během tohoto výcviku vstoupil do komunistické strany. Když se pak vybíral kandidát na let do vesmíru, pomohla mu údajně jeho přátelská povaha, srdečnost a skromnost.
První ve vesmíru
Dne 12. dubna 1961 nastal osudný den nejen pro Gagarina, ale i pro celou kosmonautiku. V 9 hodin a 7 minut pak odstartoval v kosmické lodi Vostok. Gagarin let snášel velmi dobře, i když nečekaně nabral vyšší rychlost i dráhu.
Ve 14. minutě se dostal do stavu beztíže a Gagarin udržoval spojení s řídícím střediskem, přičemž si zapisoval všechny svoje pocity.
Problémy s přistáním
Když se vracel zpátky na Zemi, neobešlo se přistání bez problémů. Loď začala nečekaně rotovat, a i když Gagarin oznámil závadu na Zemi, nikdo mu nedokázal pomoci. Nakonec se přístroje uklidnily a rotace ustala.
Gagarin se katapultoval a přistál na padáku vedle kabiny. Místo přistání se ale neshodovalo se startem a nedošlo tak ke kompletnímu obletu Země.
Člověk propagandy
Poté Sovětský svaz požádal Mezinárodní leteckou federaci o uznání leteckého rekordu. Regule ale vyžadovaly přistání pilota na Zemi v jeho stroji, Gagarin tak musel lhát. Popularita pak ovlivnila Gagarinovo chování, začal nezřízeně pít a přestal sportovat.
Do vesmíru se už nikdy nepodíval. Zemřel za neobjasněných okolností, kdy došlo při cvičném letu jeho stíhačky k poruše. Dosud se nepodařilo vysvětlit, proč závada nastala.