Lidstvo se v historii pokoušelo pokořit několik rekordů, týkajících se obletu Země. První pokusy proběhly už po 1. světové válce a pokračovaly i v dalších desetiletích. Které se staly těmi nejzásadnějšími?
Z letiště Sand Point Field v americkém Seattlu odstartovali 6. dubna 1924 piloti Armádní letecké služby Spojených států amerických, aby se pokusili poprvé obletět celou zeměkouli.
To bylo po první světové válce velkou výzvou pro mnohé letce, jelikož se od prvního vzletu bratrů Wrightových stalo létání koníčkem mnoha dobrodruhů z celého světa.
Do tohoto souboje se zapojily i Spojené státy, a to díky iniciativě náčelníka Armádní letecké služby Masona Patricka.
Letadla jako města
Na cestu se vypravilo osm mužů ve čtyřech dvouplošnících Douglas World Cruiser, které byly vyrobené speciálně pro tento účel americkou leteckou společností Douglas Aircraft Company. Letadla dostala názvy po amerických velkoměstech:
Seattle, Chicago, Boston a New Orleans. Skupina pilotů se pojmenovala podle slavného cestovatele Fernãa de Magalhãese, který jako první obeplul Zemi.
Půlroční drsná cesta
Výprava se neobešla bez zádrhelů.
Během půlroční cesty museli piloti snášet arktický sníh, vyhýbat se kvůli nízké oblačnosti ledovcům nebo čelit příšernému indickému horku. Už týden poté, co se letadla vznesla, se nad Aljaškou kvůli sněhové bouři ztratil letoun Seattle.
Podařilo se ho najít i s posádkou. Jeho kapitán musel přistát kvůli poklesu tlaku oleje. Když letadlo opravil, přidal se zpátky k ostatním pilotům.
Nedostatek vody a domorodci
O několik týdnů později se dostal do problémů i letoun Chicago, když mu začal nad indočínskou džunglí hořet motor. Piloti tak museli rychle nouzově přistát. Zbylá letadla alespoň ztroskotancům shodila zbylou vodu a odletěla hledat pomoc.
I kvůli vyčerpávajícímu horku se museli vypořádat s nedostatkem vody, divokou zvěří, ale i nepředvídatelnými domorodci.
Velkolepá událost
Celková délka letu činila 26 335 kilometrů a okamžitě ohromila celou planetu. Slavnostního uvítání se nakonec dostalo třem letadlům, když dne 28. září 1924 konečně přistála v Seattlu.
Na počest letu chtěla například řada párů uzavřít sňatek ve stejném okamžiku, kdy bylo plánováno přistání. Rodiče také často pojmenovávali své děti podle křestních jmen pilotů.
Pro letce představovala tato cesta klíč k tomu, aby zdůraznili význam letadel v obraně USA a předvedla je jako nový dopravní prostředek.