Jak správně nakreslíte blesk? Jako klikatou bílou čáru na obloze, nebo dokonce jen jako špičaté písmeno S zakončené dole šipkou? Pokud jste si právě odpověděli ano tak vězte, že podle vědců by byl takto nakreslený blesk špatně.
Není ale nutné věšet hlavu, velká část uznávaných malířů ho vždy kreslila podobně.
Skupina vědců se rozhodla podrobit známé obrazy zachycující blesky detailní analýze, během které malby srovnávala s fotografiemi skutečných blesků.
Největším rozdílem, který byl nalezen je fakt, že zatímco blesky na malbách jsou nejčastěji vyobrazeny bez dělení a odboček, skutečné blesky jich obvykle mají hned několik.
Výzkumníci tvrdí, že základ tohoto mýtu byl položen už v dávných dobách, kdy byl s jednoduchým vyobrazením blesku zobrazován bůh Jupiter. Dnešní malíři už blesky na svých obrazech větví častěji, počet rozdělení je ale stále průměrně menší, než jich blesky mívají ve skutečnosti.
Podmětem k této studii byla první fotografie blesku, kterou v roce 1882 pořídil William Jennings. Výzkumníci byly zvědaví zda se poté, co byla zaznamenána opravdová podoba blesku, změnilo jeho vyobrazování ve výtvarném umění.
Výsledky výzkumu však mnohem spíše než jasný předěl ve způsobu malování blesku poukázaly na trend zvyšující se podoby mezi malovanými a reálnými blesky, které mohou mít až okolo padesáti rozvětvení.