Skip to content

Jak spolehlivé je v tenisu Jestřábí oko? Odpověď vás překvapí

Podle studie britských vědců není Jestřábí oko stoprocentně spolehlivé. Systém mohou tenisoví hráči využít, pokud se cítí být poškozeni verdiktem rozhodčích.

Snímek z Jestřábího oka je pak konečným rozhodnutím.

2
S Jestřábím okem má spoustu zkušeností i dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová.

Podle Harryho Collinse z univerzity v Cardiffu to ale není šťastné řešení. „Je naprosto nezbytné, abychom zdravě varovali, protože to, co vidíte z Jestřábího oka, ne vždy přesně odpovídá tomu, co se skutečně stalo,“ upozornil autor nové studie.

3
Chvíle napětí: byl to aut nebo ne?

Ve Wimbledonu snímky pro Jestřábí oko poskytuje deset kamer umístěných kolem kurtů. Technologie prostřednictvím kombinace trajektorie míče a záběrů kamer rekonstruuje nejpravděpodobnější dráhu míče. Konečný obraz tak není záznamem toho, co se skutečně stalo, ale statisticky nejpravděpodobnější varianty.

A general view takent during the French tennis Open men's final match between Serbia's Novak Djokovic and Spain's Rafael Nadal at the Roland Garros stadium in Paris on June 8, 2014. AFP PHOTO / PATRICK KOVARIK
Na antukových dvorcích není třeba systém používat.

Právě na to mohou podle Collinse doplatit hráči. „Když Jestřábí oko rozhodne, že míč byl milimetr v kurtu, mělo by se správně říct, že si myslíme, že byl milimetr v kurtu,“ vysvětlil. Jeho role by proto neměla být tak zásadní.

„Mělo by se používat jako kontrola pravopisu v počítači. Ne vždycky má pravdu, ale je to užitečný rádce.“

5
Jestřábí oko proniká i do fotbalu.

Podobné systémy se zavádějí i v jiných sportech. Například v kriketu nebo ve fotbale.

Foto: rtl, tennis-wallpaper, bohemians
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Technologie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články