Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit?
Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká spousta potýká s tak zvaným cestovatelským průjmem a dále s respiračními a kožními infekcemi.
Při cestách do exotických zemí ale hrozí nákaza mnohem horšími, v mnoha případech smrtelnými chorobami. Naštěstí je dnes již možnost se proti nim před cestou za dobrodružstvím očkovat.
Na specializovaných webech (ockovacicentrum.cz, centrumcestovnimediciny.cz) lze dokonce nalézt seznamy doporučených očkování podle destinace, kterou má turista v plánu navštívit.
Očkování podle tří R
Riziko nákazy není u každého jedince stejné, zaleží na jeho zdravotním stavu a odolnosti, délce pobytu a také rizikovosti aktivit, které v cílové destinaci hodlá provádět.
Podle toho může odborník v centru cestovní medicíny sestavit individuální očkovací plán na míru. To jde cestou tří R (routine, requested a recommended).
Nejprve ověří platnost běžných očkování, jakými jsou tetanus, záškrt a dětská obrna, a v případě potřeby provede přeočkování. Poté je, vyžaduje-li to cíl cesty, provedena povinná vakcinace, až následně přicházejí na řadu doporučená očkování.
Zákeřná žlutá zimnice
V současné době jsou při vstupu do některých zemí požadována dvě povinná očkování – proti žluté zimnici a proti meningokokové meningitidě. Žlutá zimnice je virové onemocnění, jehož prvotním příznakem je horečka, bolesti svalů a hlavy.
Následuje žloutenka, kvůli poškození jater, dále poškození ledvin a zvracení krve kvůli zánětu žaludku. Celá polovina z nakažených neočkovaných cestovatelů na žlutou zimnici zemře.
Povinné je očkování proti ní ve státech subsaharské Afriky, v některých státech Střední a Jižní Ameriky a v Indii.
Do Mekky jen s očkováním
Meningokoková meningitida představuje zánět mozkových blan, který se šíří kapénkami slin vzdušnou cestou. Inkubační doba je velmi krátká, jen několik hodin stačí k rozvinutí život ohrožujícího stavu.
Povinné je očkování proti této nemoci jen pro poutníky mířící do Mekky v Saúdské Arábii. Doporučená jsou pak očkování proti virové hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, vzteklině, choleře, černému kašli a japonské encefalitidě.
Kdy se očkovat?
Protože se některé vakcíny nedají kombinovat, je lepší se do specializovaného centra dostavit ideálně šest až osm týdnů před odjezdem.
Například proti žluté zimnici je třeba očkování podat alespoň 10 dní před termínem cesty do rizikové destinace, u žloutenky typu A a B se podávají dvě dávky před odjezdem, přičemž interval mezi jejich podáním jsou čtyři týdny a po aplikaci druhé se ještě týden dotváří protilátky.
Veškeré informace o provedených očkováních jsou zaznamenány do mezinárodního očkovacího průkazu.