Domů     Jak se zbavit potravinového mola?
Jak se zbavit potravinového mola?
3.10.2018

Říká se mu mol, ale ve skutečnosti to mol vlastně není. Daří se mu jak ve starých spížích, tak i v nových kuchyních. Když se někde zabydlí, vždy je z toho poprask – a spousta zbytečně vyhozených potravin. Jak se tohoto otravného škůdce zbavit?

Malí hnědí motýlci, kteří poletují po bytě, vypadají na první pohled neškodně. Jenže jejich larvy nám přitom současně likvidují zásoby potravin ve spíži! Navíc jim chutná téměř všechno.

Milují mouku, strouhanku, cukr, rýži, piškoty, sušenky, ale i koření, čokoládu, luštěniny nebo ořechy.

Takzvaných potravinových molů je celá řada, patří mezi ně například zavíječi paprikový, moučný, čokoládový, datlový či skladištní, ale i makadlovka obilná nebo mol obilní.

Naše potraviny navíc opravdu nemusí vynechat ani mol šatní, kterému například obilné produkty chutnají podobně jako vlněné vlákno.

Jak se k nám dostanou?

Moly si domů nejčastěji přineseme s nákupem. Proto je dobré potraviny, než je uložíme k ostatním, preventivně prohlédnout (sypké potraviny můžeme navíc pro jistotu prosít přes sítko). A že se to vyplatí!

Jakmile totiž tito malí motýlci naše zásoby jednou napadnou, zbavuje se jich jen velmi těžko, množí se neuvěřitelně rychle. Jenže i když se molů zbavíte ve své domácnosti, neznamená to, že jste se jich zbavili úplně.

Pokud totiž bydlíte v paneláku nebo činžovním domě, mohou se k vám dostat i od sousedů, cestují totiž větracími šachtami. A pokud se stěhujete do staršího bytu, je možné, že už jsou v něm zabydleni trvale.

Záhadné triky a fígle potravinových molů

Pokud najdete housenky zakuklené v rozích skříněk nebo stěn, musíte se jich zbavit rychle. Škoda, kterou dokážou napáchat, se totiž opravdu může vyšplhat do vysokých částek.

Napadené potraviny je nutné vyhodit, protože kdekoliv v sáčku nebo nádobě mohou přežívat nakladená vajíčka. Potraviny se také často doporučuje skladovat v uzavíratelných plastových nebo skleněných dózách.

Jenže moli jsou někdy schopni překonat i tuto překážku, stejně jako se dokážou záhadně dostat do originálně zatavených sáčků.

Moli se mohou dostat k potravině i přes skleněnou dózu.
Moli se mohou dostat k potravině i přes skleněnou dózu.

Jsou napadené potraviny zdraví nebezpečné?

Napadené potraviny moli samozřejmě znehodnocují tím, že je sami požírají a že do nich vyvádějí své potomstvo. Navíc v nich najdeme i jejich výkaly (v podobě malých kuliček), jemná, hedvábná vlákna utkaná housenkami, zbytky zámotků a další pozůstatky hmyzu.

Tyto potraviny samy o sobě nebezpečné nejsou, takže po jejich konzumaci by se nám nemělo nic stát. U některých, zejména citlivějších, lidí ale mohou hmyzí zbytky vyvolat alergii.

Tento hmyz, stejně jako kterýkoliv jiný, pochopitelně také může přenášet bakterie salmonely nebo vajíčka cizopasných červů.

Jde ale pouze o přenos pasivní (hmyz se posadí na kontaminovanou potravu nebo výkaly, ty se mu nalepí na nožičky a on je pak přenese na danou potravinu), takže podle hygieniků je pravděpodobnost, že se tak skutečně stane, jen minimální.

Jak se molů zbavit?

Nejprve důkladně prohlédněte všechny potraviny, moli mohou svá vajíčka naklást kamkoliv. Při jakémkoliv sebemenším náznaku jejich přítomnosti (například v podobě jemných pavučinek či zámotků na obalu), potravinu okamžitě vyhoďte.

Pak použijte vhodný prostředek k likvidaci molů. Při jeho výběru buďte ale opatrní (budete ho používat v místě, kde se nacházejí i jiné potraviny). Chemickým přípravkům se raději vyhněte. Bezpečnější, a také jistější, jsou lapače na bázi feromonů.

Obsahují totiž sexuálně vábící látky (tzv. feromony), které lákají samečky, a ti se pak na lapač přilepí. Jenže bez samečků se zase nerozmnoží samičky, takže celá populace ve vašem bytě postupně vyhyne.

Lapače jsou běžně k dostání v drogeriích a stojí kolem 25 korun. Nemají žádný zápach (člověk hmyzí feromony necítí) a jsou opravdu účinné.

Rady našich babiček

A protože domácí škůdci trápí lidstvo po generace, kolují ve společnosti i zaručené babičkovské tipy na to, jak s moly zatočit přirozenou cestou.

Můžete třeba zkusit dávat na dno dóz s potravinami bobkový list, do mouky vhodit pár kuliček černého pepře nebo po bytě rozvěsit čerstvou levanduli. Součástí receptů našich babiček jsou i obyčejné noviny, protože molům prý nevoní tiskařská čerň.

Podobně účinně prý působí i hřebíček, kůra z citrusů, vratič, cedrové dřevo nebo docela obyčejné mýdlo. A pokud máte doma silného kuřáka, je velice pravděpodobné, že vaše domácnost přítomností mola netrpěla nikdy. Molům totiž silně vadí cigaretový kouř.

Jak mu předcházet?

Pravidelně uklízejte a umývejte skříňky a regály, které používáte ke skladování potravin. Prošlých či molem již napadených potravin se okamžitě zbavujte.

Nevytvářejte si zbytečné zásoby. Všeho moc škodí.

Pro uchovávání potravin používejte uzavíratelné nádoby a ukládejte je v chladu a suchu.

Jak ho vymýtit?

Zkontrolujte všechny potraviny (včetně sáčků s kořením, semínky apod.). Ty napadené ihned zlikvidujte.

Vykliďte skříňky na potraviny a velmi pozorně je prohlédněte. To platí i pro všechny kouty kuchyně, moli kladou vajíčka i do rohů místností a na zaprášená místa. Hledejte možný výskyt zakuklených housenek.

Nalezená vajíčka či housenky zlikvidujte mechanicky nebo vysavačem. Poté na místo nastříkejte prostředek proti lezoucímu hmyzu.

Po aplikaci nechte prostředek působit, ale skříňku nezavírejte. Po určité době ji důkladně vytřete.

Obaly s potravinami, které vracíte do skříňky, nejdříve zbavte prachu a všech usazenin (nejlépe vlhkým hadříkem). Pokud nemáte uzavíratelné nádoby, vložte sáčky se sypkými potravinami do igelitových pytlíků (zkontrolujte, zda nemají díry) a zavažte je.

Pokud se potravinový mol do 14 dnů znovu neobjeví, byli jste úspěšní. Většinou je ale bohužel nutné hubení potravinového mola opakovat, neboť patří k nejurputnějším škůdcům, s nimiž se v domácnosti potýkáme.

Foto: Shutterstock.com, youtube
Související články
Věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Věda a technika
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Věda a technika
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Věda a technika
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,