Domů     Jak se zbavit potravinového mola?
Jak se zbavit potravinového mola?
3.10.2018

Říká se mu mol, ale ve skutečnosti to mol vlastně není. Daří se mu jak ve starých spížích, tak i v nových kuchyních. Když se někde zabydlí, vždy je z toho poprask – a spousta zbytečně vyhozených potravin. Jak se tohoto otravného škůdce zbavit?

Malí hnědí motýlci, kteří poletují po bytě, vypadají na první pohled neškodně. Jenže jejich larvy nám přitom současně likvidují zásoby potravin ve spíži! Navíc jim chutná téměř všechno.

Milují mouku, strouhanku, cukr, rýži, piškoty, sušenky, ale i koření, čokoládu, luštěniny nebo ořechy.

Takzvaných potravinových molů je celá řada, patří mezi ně například zavíječi paprikový, moučný, čokoládový, datlový či skladištní, ale i makadlovka obilná nebo mol obilní.

Naše potraviny navíc opravdu nemusí vynechat ani mol šatní, kterému například obilné produkty chutnají podobně jako vlněné vlákno.

Jak se k nám dostanou?

Moly si domů nejčastěji přineseme s nákupem. Proto je dobré potraviny, než je uložíme k ostatním, preventivně prohlédnout (sypké potraviny můžeme navíc pro jistotu prosít přes sítko). A že se to vyplatí!

Jakmile totiž tito malí motýlci naše zásoby jednou napadnou, zbavuje se jich jen velmi těžko, množí se neuvěřitelně rychle. Jenže i když se molů zbavíte ve své domácnosti, neznamená to, že jste se jich zbavili úplně.

Pokud totiž bydlíte v paneláku nebo činžovním domě, mohou se k vám dostat i od sousedů, cestují totiž větracími šachtami. A pokud se stěhujete do staršího bytu, je možné, že už jsou v něm zabydleni trvale.

Záhadné triky a fígle potravinových molů

Pokud najdete housenky zakuklené v rozích skříněk nebo stěn, musíte se jich zbavit rychle. Škoda, kterou dokážou napáchat, se totiž opravdu může vyšplhat do vysokých částek.

Napadené potraviny je nutné vyhodit, protože kdekoliv v sáčku nebo nádobě mohou přežívat nakladená vajíčka. Potraviny se také často doporučuje skladovat v uzavíratelných plastových nebo skleněných dózách.

Jenže moli jsou někdy schopni překonat i tuto překážku, stejně jako se dokážou záhadně dostat do originálně zatavených sáčků.

Moli se mohou dostat k potravině i přes skleněnou dózu.
Moli se mohou dostat k potravině i přes skleněnou dózu.

Jsou napadené potraviny zdraví nebezpečné?

Napadené potraviny moli samozřejmě znehodnocují tím, že je sami požírají a že do nich vyvádějí své potomstvo. Navíc v nich najdeme i jejich výkaly (v podobě malých kuliček), jemná, hedvábná vlákna utkaná housenkami, zbytky zámotků a další pozůstatky hmyzu.

Tyto potraviny samy o sobě nebezpečné nejsou, takže po jejich konzumaci by se nám nemělo nic stát. U některých, zejména citlivějších, lidí ale mohou hmyzí zbytky vyvolat alergii.

Tento hmyz, stejně jako kterýkoliv jiný, pochopitelně také může přenášet bakterie salmonely nebo vajíčka cizopasných červů.

Jde ale pouze o přenos pasivní (hmyz se posadí na kontaminovanou potravu nebo výkaly, ty se mu nalepí na nožičky a on je pak přenese na danou potravinu), takže podle hygieniků je pravděpodobnost, že se tak skutečně stane, jen minimální.

Jak se molů zbavit?

Nejprve důkladně prohlédněte všechny potraviny, moli mohou svá vajíčka naklást kamkoliv. Při jakémkoliv sebemenším náznaku jejich přítomnosti (například v podobě jemných pavučinek či zámotků na obalu), potravinu okamžitě vyhoďte.

Pak použijte vhodný prostředek k likvidaci molů. Při jeho výběru buďte ale opatrní (budete ho používat v místě, kde se nacházejí i jiné potraviny). Chemickým přípravkům se raději vyhněte. Bezpečnější, a také jistější, jsou lapače na bázi feromonů.

Obsahují totiž sexuálně vábící látky (tzv. feromony), které lákají samečky, a ti se pak na lapač přilepí. Jenže bez samečků se zase nerozmnoží samičky, takže celá populace ve vašem bytě postupně vyhyne.

Lapače jsou běžně k dostání v drogeriích a stojí kolem 25 korun. Nemají žádný zápach (člověk hmyzí feromony necítí) a jsou opravdu účinné.

Rady našich babiček

A protože domácí škůdci trápí lidstvo po generace, kolují ve společnosti i zaručené babičkovské tipy na to, jak s moly zatočit přirozenou cestou.

Můžete třeba zkusit dávat na dno dóz s potravinami bobkový list, do mouky vhodit pár kuliček černého pepře nebo po bytě rozvěsit čerstvou levanduli. Součástí receptů našich babiček jsou i obyčejné noviny, protože molům prý nevoní tiskařská čerň.

Podobně účinně prý působí i hřebíček, kůra z citrusů, vratič, cedrové dřevo nebo docela obyčejné mýdlo. A pokud máte doma silného kuřáka, je velice pravděpodobné, že vaše domácnost přítomností mola netrpěla nikdy. Molům totiž silně vadí cigaretový kouř.

Jak mu předcházet?

Pravidelně uklízejte a umývejte skříňky a regály, které používáte ke skladování potravin. Prošlých či molem již napadených potravin se okamžitě zbavujte.

Nevytvářejte si zbytečné zásoby. Všeho moc škodí.

Pro uchovávání potravin používejte uzavíratelné nádoby a ukládejte je v chladu a suchu.

Jak ho vymýtit?

Zkontrolujte všechny potraviny (včetně sáčků s kořením, semínky apod.). Ty napadené ihned zlikvidujte.

Vykliďte skříňky na potraviny a velmi pozorně je prohlédněte. To platí i pro všechny kouty kuchyně, moli kladou vajíčka i do rohů místností a na zaprášená místa. Hledejte možný výskyt zakuklených housenek.

Nalezená vajíčka či housenky zlikvidujte mechanicky nebo vysavačem. Poté na místo nastříkejte prostředek proti lezoucímu hmyzu.

Po aplikaci nechte prostředek působit, ale skříňku nezavírejte. Po určité době ji důkladně vytřete.

Obaly s potravinami, které vracíte do skříňky, nejdříve zbavte prachu a všech usazenin (nejlépe vlhkým hadříkem). Pokud nemáte uzavíratelné nádoby, vložte sáčky se sypkými potravinami do igelitových pytlíků (zkontrolujte, zda nemají díry) a zavažte je.

Pokud se potravinový mol do 14 dnů znovu neobjeví, byli jste úspěšní. Většinou je ale bohužel nutné hubení potravinového mola opakovat, neboť patří k nejurputnějším škůdcům, s nimiž se v domácnosti potýkáme.

Foto: Shutterstock.com, youtube
Související články
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Věda a technika
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Věda a technika
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inkontinence je stále tabu
panidomu.cz
Inkontinence je stále tabu
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se