Domů     Jak se rodí největší zločinec v dějinách?
Jak se rodí největší zločinec v dějinách?
23.2.2023

Za velkým pracovním stolem pod oknem sedí drobný chlapec a soustředěně cosi skicuje na nažloutlý list papíru. Je si jistý, že jednou z něj bude slavný umělec. Slavný bude, ale nebudou to jeho malůvky, čím se zapíše do dějin.

Co se v duši člověka musí odehrát, aby se dopustil tak otřesných činů? Musí prožít určité trauma, nebo se zkrátka zlý narodí? Na tyto otázky není snadné odpovědět.

Dětství a mládí Adolfa Hitlera je však plné událostí, které nakonec vedly k tomu, že z obyčejného chlapce vyroste zrůda.

Matka je vždy jistá

Malý Dolfi (1889–1945), jak mu matka Clara Pölzl (1860–1907) říkává, se narodí 20. dubna na Bílou sobotu v rakouském městečku Brannau am Inn. Přijde na svět jako její třetí dítě.

Jeho dva starší sourozenci, Gustav a Ida, zemřou v raném věku na záškrt. O tom, kdo je otcem novorozeného chlapečka, Clara raději mlčí.

O tři roky později se však provdá za úředníka Aloise Hitlera (1837–1903), který je ovšem jejím bratrancem, a proto musí církev udělit páru výjimku, aby se mohl vzít.

Právě Aloise Hitlera poté Clara dodatečně nechá zapsat do rodného listu jako Adolfova otce. Jestli je však skutečně Adolfovým biologickým otcem, to vůbec není jisté.

Podle určitých pramenů totiž Clara dítě ve skutečnosti zplodí s vlastním dědečkem Johannem Nepomukem Heidlerem (1807–1888), který je také dědečkem jejího manžela.

Pokud by to byla pravda, je Adolf Hitler dítě incestu, což by vysvětlovalo množství jeho zvláštností, od zjevně narušené psychiky až po zdravotní anomálie.

Hitlerova matka Klara FOTO: axihistory / Creative Commons / volné dílo
Hitlerova matka Klara FOTO: axihistory / Creative Commons / volné dílo

Úplně obyčejný kluk

Jako chlapec Adolf nijak zvlášť nevyčnívá. Jeho prospěch na základní škole je průměrný, do kolektivu zapadne poměrně dobře a není známo, že by se s jinými dětmi pral, stranil se jich nebo že by kupříkladu týral zvířata.

Protože se však rodina často stěhuje, Adolf několikrát mění školu, a to jeho přístupu ke vzdělání příliš neprospívá.

Učí se nerad a jediné, co ho alespoň trochu zajímá, je výtvarná výchova a dějepis, který jej učí rakouský učitel Leopold Pötsch (1853–1942). Hitler si jej oblíbí a právě díky němu se začne zajímat o dějiny německého národa.

Ve volném čase se mladý Adolf věnuje především kreslení a sní o tom, že jednou bude slavným umělcem. Takové nápady se ale moc nelíbí jeho otci.

Hitlerův otec Alois FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Hitlerův otec Alois FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Jablko spadlo daleko od stromu

Hitlerův otec pracuje jako úředník a účetní. O to více ho popouzí, že jeho syn je k matematice a vlastně i jiným vědám zcela lhostejný a zajímá ho jen umění. Kvůli tomu jsou doma často třenice.

Nejenže se otec a dospívající syn často hádají, ale do hádek se zapojuje také Adolfova matka Clara, která chlapci straní a mateřská láska jí brání v tom, aby viděla jeho nedostatky. Její manžel se nejen k ní, ale i k synovi chová hrubě a nezřídka je bije.

Nevybíravě se chová také k Adolfově mladší sestře Paule (1896–1960), která se jako jediná z jeho sourozenců dožije dospělosti.

Konflikty stále narůstají a nejvíce eskalují pravděpodobně v době, kdy rodina zamíří do Lince a natrvalo se zde usídlí. Zde také Adolf nastoupí na střední školu, ale jeho prospěch je horší než kdy dřív a jen s bídou postupuje do vyšších ročníků.

Adolf Hitler ve věku jednoho roku FOTO: Bundesarchiv / Creative Commons / volné dílo
Adolf Hitler ve věku jednoho roku FOTO: Bundesarchiv / Creative Commons / volné dílo

Židovská první láska

Jednoho dne roku 1903 vyrazí Alois Hitler hned ráno do hospody (přesmíru holduje alkoholu už dlouho). Dává si své obvyklé ranní víno a k němu si objedná noviny. Raní ho však mrtvice, než mu  hospodský vše donese, a zůstane sedět bez známek života na lavici.

Adolfa to nijak zvlášť nemrzí. Otce nenávidí a kromě toho ví, že když nyní bude žít jen s matkou, bude smět přerušit školu a věnovat se umění. Od té doby se potuluje po ulicích s kamarády a žije bohémským životem.

Povídá se, že někdy tou dobou se zamiluje do Židovky Stefanie Isak, kterou bezmezně obdivuje. V dnešní době by byl pravděpodobně označen za stalkera, protože ji všude pronásleduje a špehuje.

Dívka z něj má legraci a považuje ho za neškodného zoufalce. On se jí tak se svými city raději nikdy nesvěří. Je možné, že se jedná o první zárodek jeho rasové nenávisti?

Desetiletý žák základní školy Hitler (uprostřed) FOTO: auschwitz / Creative Commons / volné dílo
Desetiletý žák základní školy Hitler (uprostřed) FOTO: auschwitz / Creative Commons / volné dílo

Temné ulice Vídně

V roce 1906, když je Adolfovi 17 let, se odstěhuje do Vídně, v čemž ho podpoří matka.

Jediný kamarád, kterého zde má, je August Kubizek (1887–1956), český student hudby, se kterým se budoucí diktátor stýká ještě mnoho let a za čas o něm prohlásí, že „je jediným Čechem, který má právo nazývat se přítelem Vůdce“.

Oba chlapci spolu bydlí na ubytovně, vymetají hospody a užívají si mládí. O rok později se Adolf Hitler poprvé pokusí o složení přijímacích zkoušek na Akademii výtvarných umění.

Je velice šokovaný, když se od komise dozví, že přijat nebude, protože je zcela bez talentu. Následně mu komise doporučí, aby raději zkusil kariéru architekta, což by mu mohlo sedět lépe.

Potíž je však v tom, že aby tam mladý Hitler mohl být přijat, musel by napřed složit maturitní zkoušku. Na střední školu se však zhrzený umělec vrátit nehodlá. V tu dobu ještě netuší, co dalšího na něj osud chystá.

Smrt si nevybírá

Roku 1907 se prudce zhorší zdravotní stav Hitlerovy matky Clary. Má rakovinu prsu a i přes péči židovského lékaře Eduarda Blocha (1872–1945) nakonec své chorobě podlehne. Adolf je zcela zdrcen.

Pravděpodobně nikoho v životě nemiluje tolik jako svou matku. „Ještě nikdy jsem neviděl mladého muže tak zlomeného,“ píše doktor Bloch ve svých zápiscích. Když se s ním Hitler loučí, stiskne mu ruku a řekne:

„Budu vám, pane doktore, navěky vděčný.“ Už nikdy se nesetkají, doktor Bloch však po čase obdrží ještě děkovný dopis a Hitlerem malovanou pohlednici.

Když k němu o pár let později přijde domů gestapo, jsou to právě dopisy od vůdce, které mu zajistí zvláštní ochranu. Navzdory židovskému původu jemu a jeho rodině není po čas války zkřiven ani vlásek.

Ke zrození charismatického řečníka vedla dlouhá cesta. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de
Ke zrození charismatického řečníka vedla dlouhá cesta. FOTO: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de

Hitler bezdomovcem

Od matčiny smrti uplyne nějaký čas, Adolf Hitler vyřídí pozůstalost a pak se zcela zlomený vrátí do ulic Vídně. Potlouká se, o pořádnou práci nezavadí a přivydělává si lepením plakátů a malováním kýčovitých pohlednic, které prodává na ulici.

Těžké manuální práci se však vyhýbá. Znovu se pokusí o přijetí na Akademii výtvarných umění, komise si jej ale pamatuje a ani ho nenechá přistoupit ke zkoušce. To je pro něj poslední kapka. Vzdá se svého snu a propadá se na úplné dno.

Peníze z pozůstalosti mu nakonec dojdou a pochybnými pracemi příliš peněz nevydělá. Nemá už ani na nájem na chlapecké ubytovně, odkud je proto vyloučen. Přespává v útulcích pro chudé, ale ani na ty za čas nemá peníze. Po pěti letech nakonec končí na ulici.

V mladém bezdomovci, který čas od času kreslí kolemjdoucím portréty, by muže, před kterým se jednou bude třást celý svět, poznal jen málokdo.

Foto: Bundesarchiv Bild / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 de, axihistory / Creative Commons / volné dílo, neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, Bundesarchiv / Creative Commons / volné dílo, auschwitz / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Historie
Smrt miláčka davů: Mohl někdo tragické nehodě princezny Diany zabránit?
Ve výtahu vládne uvolněná atmosféra. Snědý muž prohodí k usměvavé ženě nevinný vtípek, ta se rozchichotá na celé kolo. Zatímco si užívají zdánlivého klidu, před hotelem panuje nevídaný chaos! Každý chce totiž objektivem zachytit Dianu a jejího egyptského milence! Pohřeb princezny Diany (1961-1997) se změní v celonárodní tryznu. „Sbohem, anglická růže,“ pěje zpoza klavíru uslzený Elton John […]
Historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Historie
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Historie
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
reklama
zajímavosti
3 typicky francouzské věcí, které nejsou francouzské
Co může být víc Francouzského než chlapík, který sedí pod obrazem Mony Lisy a hraje na akordeon. Snad jen chlapík, který končí pod gilotinou, protože má nejen pruhované triko, ale také modrou krev. Mona Lisa Původ: Itálie Každý, kdo zamíří do Paříže, chce vidět alespoň dva hlavní symboly města a možná celé Francie. Eiffelovku a […]
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání, […]
Chcete Nobelovku? Tak si ji kupte!
Ohromující objev, fenomenální literární dílo, průkopnická práce na poli míru či lékařství. To nejsou zrovna snadné podmínky pro získání Nobelovy ceny. Naštěstí existuje alternativa i pro ty, kdo se s nimi nechtějí namáhat. Stačí pár přebytečných milionů a prestižní zlatá medaile s portrétem Alfreda Nobela je vaše. Švédský vědec a průmyslník Alfred Nobel (1833–1896) by […]
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
reklama
zajímavosti
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
Když je v kuchyni vymeteno: Jak se zrodí nachos nebo sacher?
Co zcela typického si dát při výletu do Vídně? Sacherův dort! Kdo by ho neznal? Skvělá směs, marmeláda a čokoládová poleva. Vyrobit sacher si můžete i doma. Receptů na něj koluje po internetu nebo je k nalistování v kuchařkách požehnaně. Ale… Je to ten pravý?   Stát se to může, ale spíš náhodou. Original Sacher-Torte, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov