Sugesce je ovlivňování myšlení či představ, jemuž osoba neúmyslně podléhá. Podléhat může myšlence, představě, přání nebo názoru někoho druhého, ale také sama sebe.
Síla sugesce má na náš život mnohem větší dopad, než se může na první pohled zdát. Pokud ji použijete správně, můžete ovlivnit myšlení a jednání druhých lidí a také přispět ke klidnému řešení případných konfliktů a nedorozumění.
S trochou cviku je možné také poupravit své představy a očekávání tak, abyste byli klidnější, šťastnější a vyrovnanější.
Jako nástroj léčby
Sugesci a charismatu léčitele byla v minulosti velmi často připisována veškerá zásluha za vyléčení duševních chorob a drobných fyzických neduhů. Je předchůdcem moderní psychologie. Pracuje s lidskou myslí za účelem uzdravení fyzické schránky.
Pojem sugesce pochází z latinského slova sugerro – tedy v překladu našeptávat, podsouvat a vkládat myšlenku. Sílu sugesce dobře zná například hlubinná psychologie. V kombinaci s hypnózou může sloužit jako užitečný nástroj.
Dobrý psycholog nás může během hypnózy za pomoci sugesce zbavit například nespavosti. Odborníci zpravidla rozlišují autosugesci, cizí sugesci a hypnotickou sugesci.
Přesměrujte svoji mysl
Impulsy našich myšlenek se šíří jako vlny na vodě a přinášejí nám buď zdraví, hojnost a spokojenost, nebo stres a z něj plynoucí nemoci. Myšlenky ale můžeme směřovat tak, aby nás vedly k tomu, co si zvolíme v naší mysli.
Jak tento objev využít ve svůj prospěch? Stačí naši mysl navést tím správným směrem, stačí si v duchu pravidelně a co nejčastěji opakovat pozitivní, uklidňující věty, jejich obsah už se sám prosadí.
Je velmi důležité vyvarovat se negativních myšlenek, které mají na náš život neblahý vliv. Myslete pozitivně, věřte sami sobě a myslete i na druhé.
Slova mají sílu
Slova mají hlubokou sugestivní sílu a jejich samotné odříkávání má hojivý účinek. Sugesce a její vliv se často využívá vědomě v psychologii a terapiích. Jejím pozitivním aspektem je schopnost navodit pocit relaxace a klidu, naděje a odhodlání pokračovat.
Dodat si sílu jít dál. Sugesce je základem meditačních technik, seberozvojových cvičení a je obsažena téměř ve všech motivačních formulích.
Správný výběr je klíčový
Vybírejte slova prostá, pozitivní a věcná. Klid a mír jsou jedny z nejmelodičtějších slov, jaké jazyk zná, a budete-li si je stále opakovat, dostanete se do pokojného rozpoložení. Opakování je silou, která pomůže podvědomí přijmout danou sugesci.
A stejně jak trvá negativní sugesci změnit člověka několik měsíců i let, tak je třeba mnoha opakování, aby pozitivní sugesce dokázala člověka změnit. Důležité je vytrvat v opakování.
Jak postupovat?
Stačí, když si každý den vyhradíte 15 minut, které věnujete jen sami sobě. Sedněte si uvolněně na židli, případně lehněte na podložku. Uvolněte celé tělo. Soustřeďte se na svůj dech. Hoďte všechny starosti i trápení za hlavu.
Představte si svou mysl jako hladinu jezera za bouře, vysoko vzedmuté, převalující se vlny. Ale vlny teď opadají a jezerní hladina je úplně klidná.
Věnujte dvě nebo tři minuty přemýšlení o nejkrásnějších a nejklidnějších scénách, které jste kdy spatřili, jako je například západ slunce nad oceánem, hluboké údolí řeky naplněné tichem časně z rána nebo měsíční svit nad hladinou jezera.
Zůstávejte v této představě tak dlouho, jak je vám příjemné. Nyní si představte, co byste v životě chtěli a představujte si, že se vaše přání splní.
Je jen na vás, zda budete chtít být zdraví, mít velkou rodinu nebo obnovit dobré vztahy se svými dávnými přáteli. Sugescí podvědomě uskutečňujete své myšlenky.
Působí mnoha směry
Sugesce se projevuje v oblasti smyslových prožitků, psychického i fyzického stavu dané osoby. Má silný vliv na vnímání a celkové rozhodování. Sugescí lze vyvolat halucinační prožitky (člověk slyší mluvit osobu, která není přítomna a hovoří s ní).
S pomocí sugesce lze blokovat příjem smyslových informací (navodit přechodnou funkční slepotu), zmírnit bolest nebo dokonce zcela zablokovat vnímání bolesti (sugesce jako anestezie).
Skrze sugesci lze ovlivňovat paměť, vyvolat ztrátu paměti nebo paměť aktivovat. Sugesce usměrňuje činnost orgánů (ovlivnění rychlosti tepu srdce) i celých složitých systémů organismu (zažívání, imunitní systém).
Kdy a jak ji využít ve svůj prospěch?
Tuto metodu můžete využít v nejrůznějších situacích, například když chcete změnit své jednání, čelit obavám či úzkosti, překonat například trému z veřejného vystoupení, ale i tehdy, když se snažíte posílit svou výkonnost nebo efektivitu v práci, sportu či osobním životě.
Autosugesce pomáhá především tím, že umožňuje zvýšit vlastní sebedůvěru, změnit pojetí sebe sama, podpořit energii nebo se naopak uvolnit, například rychleji usnout.