Domů     Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
Jak se bránit proti civilizačním chorobám?
28.6.2024

Šéf vás dneska na poradě pořádně naštval. Co s tím? Spraví to čokoláda z šuplíku a cigárko s kolegy během pauzy. Ještě před pár lety jste si po práci zaběhali v parku, teď se stěží dokulíte domů.

Připravit večeři, udělat úkoly s dětmi a už se přesouváte do křesla k televizi se sáčkem brambůrků. Typický životní styl 21. století.

Poznáváte v popisu svůj klasický pracovní den? Pokud ano, není to nic výjimečného. Zároveň si ale mílovými kroky zaděláváte na některou z typických civilizačních chorob dneška.

Když ještě navíc místo přípravy večeře z čerstvých surovin cestou z práce raději koupíte nějakou hotovou kalorickou bombu z fast foodu, protože čas jsou přece peníze, máte k předčasnému úmrtí ještě o kousek blíž.

Dokážete odmítnout nabídnutou cigaretu? FOTO: Pixabay
Dokážete odmítnout nabídnutou cigaretu? FOTO: Pixabay

Půl století růstu

Co si vlastně pod souhrnným pojmem civilizační choroby představit? Jde o plejádu nemocí, jejichž výskyt roste, a není to jenom záležitost několika minulých let. K jejich nárůstu dochází už zhruba půl století a na vině je hlavně moderní pohodlný životní styl.

Zažíváme nebývalý komfort, který se ale negativně promítá do celkového obrázku našeho zdraví.

Řadíme sem cukrovku II. typu, obezitu, vysoký krevní tlak, choroby pohybového aparátu (hlavně osteoporózu, u ní je ale příčinou především prodlužující se dožití obyvatel), onkologická onemocnění, syndrom vyhoření a deprese.

Obezita je za řadou problémů. FOTO: Freepik.
Obezita je za řadou problémů. FOTO: Freepik.

Kalorické bomby dostupné pro všechny

V minulých desetiletích se náš život postupně měnil. Netrpíme hlady, přitom naši předkové zažívali ještě před sto lety chvíle skutečného nedostatku. Například během první světové látky se vhodným zdrojem potravy někdy stávala i kůra stromů.

Nic jiného zkrátka k dispozici nebylo. Dnes na nás útočí všudypřítomné reklamy, co dobrého si k jídlu koupit. Jídla, která tvoří bohaté zdroje jednoduchých sacharidů a nezdravých nasycených tuků, patří k široce dostupným pro všechny příjmové kategorie lidí.

Geneticky je v nás ale zakódován mód, že musíme střádat na horší časy, které v minulosti přicházely poměrně pravidelně. Proto ukládáme, i když to vlastně nepotřebujeme, a nespotřebovaná energie se mění na tuk.

Projíme se svátky i zklamáními

Jíme, kdykoliv se naskytne příležitost. Svátky, ať už jde o Vánoce nebo Velikonoce, rodinné oslavy i další příležitosti probíhají ve znamení jídla. Také na rande se zamilovaný pár nejednou sejde v cukrárně nebo na romantické večeři v restauraci.

I v běžných situacích jíme více, než bychom měli. Rozzlobil vás nadřízený? Spousta lidí v kanceláři sáhne do šuplíku pro sušenky nebo jinou sladkost. Zažíváte zklamání z lásce? I tohle mnoho lidí řeší vyjídáním ledničky. Emoční přejídání není nic neobvyklého.

A i když zrovna jste v pohodě, stejně nejíte zdravě. Stačí skutečnost že dnes nestíháte uvařit večeři, a proto koupíte třeba smažené kuřecí stripsy s hranolky.

Nezdravé jídlo je snadno dostupné. FOTO: Freepik
Nezdravé jídlo je snadno dostupné. FOTO: Freepik

Příjem větší než výdej

Důsledkem současného životního stylu je skutečnost, že náš energetický příjem z jídla je vyšší než výdej. Na problém je zaděláno. Ze začátku to nemusí být příliš vidět, ale kilogramy kvůli tomu pomalu, ale jistě a nenápadně přibývají.

Nevejdete se do kalhot nebo sukně, kterou jste ještě před pár týdny nebo měsíci dopnuli? No, co, moc to neřešíte a koupíte si větší. Měsíce a roky ale běží a najednou zjistíte, že se vám vaše postava vůbec nelíbí.

Ty tam jsou doby, kdy jste si mohli vykračovat v upnutém tričku, teď je přes něj vidět každý tukový fald a většinou už se můžete oblékat jenom do nevzhledných pytlovitých oděvů.

Je to varovný prst, který říká, že byste se sebou měli něco udělat.  Epidemie obezity je na vzestupu.

Moc baštíme a nehýbeme se

Ruku v ruce s nadměrným příjmem energie jde i nedostatek pohybu. Fyzicky pracujeme daleko méně než předchozí generace. Většinu nepříjemné dřiny za nás zvládnou stroje, kolem kterých uděláme sotva pár kroků a ony na stisknutí knoflíku zvládnou všechno za nás.

Také prakticky nechodíme, vozíme se autem nebo veřejnou dopravou. Je nasnadě, že vzniku civilizačních nemocí nahrávají dva nejpodstatnější faktory: příliš mnoho jíme a málo se hýbeme.

Nikdy není pozdě začít cvičit. FOTO: Freepik
Nikdy není pozdě začít cvičit. FOTO: Freepik

Epidemie i ve třetím světě

Ačkoliv se slovo civilizační nemoci skloňuje hlavně v souvislosti s moderními vyspělými společnostmi, podle vědců už zdaleka tento trend neplatí.

Civilizačními chorobami jsou stále více zasaženy i společnosti, které jsme považovali za méně vyspělé, například země třetího světa. Snaha zvýšit v těchto oblastech životní úroveň přináší bohužel i řadu negativ.

Lidé přijímají různé vymoženosti, které jim zjednodušují život, stávají se línějšími. Také hladovění už bývá často minulostí. I tady se proto obyvatelé ocitají v začarovaném kruhu, který odstartovaly dva faktory: nedostatek pohybu a dostatek jídla.

V průběhu posledních 20 let proto došlo k velkému nárůstu civilizačních nemocí i v zemích třetího světa.

Obezita je problémem i v zemích třetího světa. FOTO: Freepik
Obezita je problémem i v zemích třetího světa. FOTO: Freepik

Základ tvoří pravidelný režim

Dejte svému životu řád, tak zní základní zásada boje proti civilizačním chorobám.  Pravidelně v určitou dobu vstávejte, choďte spát ve stejnou dobu, a to i o víkendech nebo dovolené.

Také jídla si naplánujte na zhruba stejnou hodinu, nechávejte mezi ním vhodné 3-4hodinové přestávky. Tělo si zvykne na tento režim, nebude vystaveno zbytečnému stresu, že nedostane jídlo, a tudíž nebude schraňovat do zásoby.

Dopřejte mu dostatek nočního odpočinku, aby se cítilo zregenerované a fit do začátku dalšího dne. Když má organismus pravidelný řád, snáze si poradí se ztíženými životními podmínkami.

Pravda, existuje řada profesí, které fungují na směnný provoz a tam je dodržování pravidelného režimu mnohem složitější.

Ovšem na lidi s klasickou kancelářskou pracovní dobou zase číhají jiná nebezpečí, například v podobě už zmiňovaného nedostatku pohybu nebo stresových situací zajídaných sladkostmi.

Nastavte si a dodržujte spánkový režim. FOTO: Freepik
Nastavte si a dodržujte spánkový režim. FOTO: Freepik

Pomůže obyčejná chůze

Důležité je, aby se pohyb stal pravidelnou a nedílnou součástí vašeho života. Nezáleží už v jaké formě, tu si každý může vybrat podle svého gusta. Někdo dá přednost chůzi, která tvoří ten nejdůležitější a zároveň i nejkomplexnější způsob pohybu.

Často ji podceňujeme, přitom právě při chůzi dostávají zabrat všechny partie těla.

Jít se projít na svižnou procházku do blízkého parku ve městě, na venkově do lesa či po loukách alespoň půl hodiny denně, pokud počasí dovolí, je skvělý recept na prevenci civilizačních chorob.

Kromě toho, že budete mít denně patřičnou dávku pohybu, zároveň relaxujete pohledem do zeleně, což pomáhá psychice.

Procházky se psem prospějí tělu i duši. FOTO: Freepik
Procházky se psem prospějí tělu i duši. FOTO: Freepik

Cvičením proti stresu

Pochopitelně pohyb nefunguje proti všemu, ale snižuje rizika výskytu různých chorob, zejména nadváhy a obezity, dále srdečně-cévních onemocnění, kdy napomáhá posilovat srdce a krevní oběh.

Zrychlení metabolismu během cvičení podporuje také pokles hladiny cholesterolu a glykémie, posilujete také hormonální rovnováhu v těle.

Svůj význam má fyzická aktivita na čerstvém vzduchu i u depresí, přichází totiž radost z pohybu, cvičením účinně odbouráváme každodenní stres.

Pohyb je základ. FOTO: Freepik
Pohyb je základ. FOTO: Freepik

Radikální obrat málokdo zvládne

Zařadit více pohybu, pokud jste na to nebyli zvyklí, je ovšem náročný krok, většinou totiž jde výraznou změnu do této chvíle praktikovaného životního stylu. Každý to nezvládne, protože se nesoustředí jenom sám na sebe, má rodinu, musí se starat o děti.

Máte přesně takové pocity, že byste rádi změnili svůj život k lepšímu, zdravějšímu standardu, ale zároveň si říkáte, že je toho na vás moc a asi to sami nezvládnete? V takovou chvíli pomůže psycholog, se kterým si stanovíte priority.

Proti radikální změně životního stylu hraje roli i čas. Čím je člověk starší, tím hůře akceptuje velké zvraty, jsou pro něj náročnější. Je proto lepší dělat změny krok za krokem.

Snadněji se pak zvyká na nový režim, radikální změna je často dlouhodobě neudržitelná. Člověk není na takový obrat připraven a zvládne ho dodržovat jenom pár dní, potom se vrátí ke starým zvyklostem, protože je to pohodlnější.

Cvičit se dá všude. FOTO: Freepik
Cvičit se dá všude. FOTO: Freepik

Jaká období se ukazují rizikovými pro nárůst hmotnosti a nástup obezity?

Ukončení školní docházky, nástup do práce, kdy obvykle dochází k významnému omezení fyzických aktivit

Svatba, kdy muži bačkorovatí a mají méně pohybových aktivit než dříve, ženy se zase točí kolem plotny a dětí

Rozvod, jehož první fáze může přinést hubnutí (stres spojený s vyřizováním formalit, dělením majetku, řešením péče o děti), po něm ale může naopak následovat období, kdy samotu zajídáte kalorickými potravinami

Ženy mají kritické období kolem 50. roku věku, kdy přichází menopauza

Gaučing patří k nejpopulárnějším aktivitám. FOTO: Freepik
Gaučing patří k nejpopulárnějším aktivitám. FOTO: Freepik

Střídmost v jídle

Fungující léky na civilizační choroby, ať už jde o cukrovku II. typu nebo obezitu, zatím neexistují. Neseženete medikament, který by vás během krátké doby jednou provždy zbavil potíží. O to důležitější potom je prevence vzniku těchto chorob.

Spočívá hlavně ve střídmosti v jídle. Proti depresím, syndromu vyhoření nebo také vysokému krevnímu tlaku je důležitý i boj se stresem. Na řadu se dostávají účinné techniky, jak mu čelit, tedy relaxace, meditace, aktivní odpočinek.

Pochopitelně je ve hře i tolik skloňovaný pohyb, který pomáhá tělesné schránce i duševní kondici.

Saláty můžete jíst celý rok. FOTO: Freepik
Saláty můžete jíst celý rok. FOTO: Freepik

Masáže uleví tělu i psychice

K dobrým způsobům, jak pečovat o své tělo, náleží i masáže. Nejenom, že s jejich pomocí regeneruje naše tělo, ale podporují i celkovou očistu, zejména když se kombinují při sprchování s peelingem, který odstraní odumřelé buňky kůže.

Pokožka se pak stává lepší vstupní branou pro léčivé prostředky jako jsou masti a krémy. Zároveň tento proces přináší úlevu i psychice.

Výborné se masáže ukazují jako účinný prostředek při nemocech pohybového aparátu i psychických problémech pramenících z neustálých stresů.

Masáže vám může předepsat i lékař. FOTO: Freepik
Masáže vám může předepsat i lékař. FOTO: Freepik

Detoxikace saunováním

Saunujte se alespoň jednou týdně, ovšem pouze v případě, že vaše tělo tento očistný rituál dobře zvládá. Začínat se saunováním by měli jenom zdraví lidé a je třeba postupovat opatrně, čas strávený v sauně prodlužovat pomalu.

Saunování posiluje krevní oběh, ale lidé s chorobami srdce a cév by měli být s pobytem v horku velmi opatrní. Bezprostředně po návštěvě sauny se můžete cítit unavení, ale poté převládnou pozitivní efekty.

Z těla lépe odcházejí toxické látky stolicí a močí, uvolňují se dýchací cesty, posiluje se imunita, protože saunování také napomáhá otužování. Přichází i psychická pohoda. Lepší obranyschopnosti docílíte v období chřipek. Prokoukne také vaše pokožka, která se zbaví toxinů, bude pružnější a hladší.

Sauna je skvělá, ale nehodí se pro každého. FOTO: Freepik
Sauna je skvělá, ale nehodí se pro každého. FOTO: Freepik

Pozor na osteoporózu

K civilizačním nemocem řadíme i osteoporózu. V dřívějších letech nebyla tato choroba tak aktuální jako dnes, protože se projevuje až v pozdějším věku, typicky třeba u žen po přechodu.

Dnes se ale lidé díky lepší zdravotní péči dožívají vyššího věku a počet nemocných proto roste.  „Na vzniku osteoporózy se podílí nízká fyzická aktivita, špatná skladba stravy, kouření a zvýšený příjem alkoholu.

Osteoporózu lze rozpoznat už v jejích bezpříznakových začátcích, lze ji předcházet a lze ji léčit ještě dříve, než se projeví zlomeninami.

Důležité je zhodnocení rizikových faktorů osteoporózy a indikace specializovaného vyšetření (kostní denzitometrie) a včasné zahájení preventivních i léčebných opatření,“ uvádí k této nemoci a její léčbě lékařka Dana Michalská z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Diabetiků přibývá. FOTO: Freepik
Diabetiků přibývá. FOTO: Freepik

Počet cukrovkářů roste

Růžová situace u nás nepanuje ani pokud jde o diagnostiku a léčbu cukrovky II. typu.

„Počet pacientů s diabetem v České republice stále stoupá, u některých se na jejich onemocnění přijde až po mnoha letech a ani poté není u velké části pacientů diabetes uspokojivě léčený.

Pacient sám ale může přispět k diagnóze a léčbě svého onemocnění tím, že bude pravidelně chodit na preventivní prohlídky a na léčbě se bude podílet dodržováním vhodného stravovacího a pohybového režimu.

Bez spolupráce pacienta nemůže být léčba diabetu úspěšná ani s nejmodernějšími léky,“ vysvětluje lékař Martin Prázný z VFN.

Vyberte si místo výtahu raději schody. FOTO: Freepik
Vyberte si místo výtahu raději schody. FOTO: Freepik

Alarmující počet hypertoniků

Tichý zabiják, tak se přezdívá vysokému krevnímu tlaku, tedy krevnímu tlaku nad 140/90 mm Hg. Velmi často se totiž nijak neprojevuje a náhodně se zjistí při lékařské kontrole.

Přitom ve skrytu poškozuje například cévy ledvin a srdce a stoupá riziko selhání těchto orgánů, infarktu myokardu i cévní mozkové příhody. Prevence je i v tomto případě alfou a omegou postupu, jak se vypořádat s nemocí.

V České republice s ním bojuje až 40 % obyvatel ve věku 25-64 let a kdybychom si posvítili V kategorii lidí 55-64 let toto číslo šplhá až k 70 %.

„Můžeme říci, že s přibývajícím věkem roste výskyt vysokého krevního tlaku a s ním související riziko kardiovaskulárních chorob, mezi něž patří například mozková mrtvice nebo infarkt myokardu,“ říká kardiolog Pavel Poláček.

Prevence může zabránit vážné nemoci. FOTO: Freepik
Prevence může zabránit vážné nemoci. FOTO: Freepik

Kvalitní onkologická péče

Civilizační choroby zahrnují ještě další velkou skupinu, a to onkologická onemocnění. Ročně u nás rakovinou některého orgánu onemocní 67 000 pacientů, umírá jich 27 000. Celkově u nás žije cca 600 000 lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo léčí.

Odhadem růstu je 76 000 nových případů ročně a 32 500 úmrtí do roku 2030. V počtu zhoubných nádorů obsazujeme v Evropě 16.-17. místo, ovšem u některých diagnóz i mnohem vyšší příčky – u ledvin 2. místo, v případě slinivky 3. místo, na žlučník připadá 3-5. místo, na prostatu osmé místo.

Plusem je u nás kvalitní lékařská péče v tomto oboru.  Při celosvětovém hodnocení podle Indexu připravenosti na léčbu rakoviny jsme v loňském roce jako republika osáhli dokonce osmé příčky.

Výhodou je kvalitní onkologický registr pro sledování nemocí, slabinou je plánování.

Mezi největší strašáky patří rakovina. FOTO: Pexels
Mezi největší strašáky patří rakovina. FOTO: Pexels

Užitečné bylinky 

Do boje proti celé řadě chorob můžeme zasáhnout i s pomocí bylinných adaptogenů.

Svůj název tyto rostliny získaly podle toho, že nám pomáhají adaptovat se na nepříjemné jevy, které provázejí náš hektický životní styl a jeho mnohdy těžké podmínky (znečištěné životní prostředí, konzumace nekvalitních průmyslově zpracovaných potravin).

Zvyšují naši odolnost a schopnost čelit stresu. Některé dokážou podporovat imunitní systém, další příznivě ovlivňují metabolismus, velká část z nich vykazuje komplexní účinky.

Návrat k tradicím našich babiček v pěstování bylinek. FOTO: Pexels
Návrat k tradicím našich babiček v pěstování bylinek. FOTO: Pexels
Foto: Viz popisky. Titulní foto: Pexels
Související články
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Lifestyle
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz