Mozek tvoří jen dvě procenta tělesné váhy člověka. Ovšem jeho důležitost je nevyčíslitelná. Právě na něm z velké části závisí naše životní pochody.
Vlastně by to nemělo být nic komplikovaného. Naplňte nádobu ze tří čtvrtin vodou, pak přidejte 10 – 12 % tuků, doplňte bílkovinami, sacharidy a anorganickými solemi, nu a mozek by měl být na světě. Jenže, ono to tak jednoduché není. Ba naopak, v nám známém vesmíru neznáme nic složitějšího, než je lidský mozek.
Kam se hrabou vyspělé počítače. Vždyť každá ze 100 miliard nervových buněk zde může vytvořit až 20 000 spojení. Natažená myelinová vlákna z jediného mozku, kde slouží jako izolace nervových buněk, by planetu Zemi obepnula čtyři a půlkrát.
Mozek má i fascinující regenerační schopnosti. Dříve se mělo za to, že během života nervové buňky jen odumírají. Nové výzkumy však ukazují, že mozek jen trpně a pasivně nesedí v koutě. Dokáže si nové nervové buňky i vytvořit.
Samozřejmě, musí k tomu mít dostatek podnětů, bez nich snadno zakrní. Kromě toho si mozek umí „vyrobit“ i kmenové buňky, které mají za úkol opravovat poškozené části nervových tkání. To je pro vědce velkou výzvou.
Vždyť teoreticky by stačilo „nastěhovat“ kmenové opraváře do potřebných částí mozku. Tak by se daly vyléčit následky mnoha úrazů hlavy…
https://www.youtube.com/watch?v=9UukcdU258A