Strach. Bezmoc. Ale i naděje. Pro ochrnuté pacienty je možnost opět chodit doslova darem z nebes.
V dnešní době se navíc nejedná jen o zbožné přání, nýbrž o realitu, a to díky neustálým odborným pokrokům v oboru neurovědy, které mohou nemocné opět postavit na vlastní nohy.
Páteř je nosnou oporou celého lidského těla, jakmile však dojde k jejímu byť sebemenšímu narušení v důsledku nějakého úrazu, má to obvykle doživotní dopad na celkovou kvalitu života pacienta.
Mnoho vědců se po několik let zabývalo způsobem, jak nalézt možnost „opravy“ páteře.
Nyní snad svítá na lepší časy, podařilo se jim totiž učinit průlomový objev na poli vývoje čipů, jež by napomohly ochrnutým jedincům opět chodit, z dlouhodobého hlediska by dokonce mohlo dojít na propojení přímo s mozkem.
Implantáty v páteři jsou budoucností zítřka
Na výzkumu průkopnických páteřních implantátů se podílela skupina kanadských odborníků pod vedením doktorky Viviany Mushahwarové z Institutu duševního zdraví a neurologie na University of Alberta.
Inovativní technologie byla prozatím testována pouze na makacích, u lidí by mohla být podle odhadu vědců funkční zhruba do deseti let. „Myslíme si, že intraspinální stimulace má potenciál obnovit u takových lidí chůzi, nebo ji dokonce zrychlit.
Během posledních 20 let došlo v oblasti neurologie k doslovné explozi poznatků. Jsme na pokraji sloučení člověka a stroje,“ prohlásila doktorka Mushahwarová.
Léčebná metoda je založena na elektrických drátech připomínající prameny vlasů, jež vysílají elektrické signály v nervových sítích zprostředkovávající svalovou práci a které pronikají hluboko do šedé hmoty míšní.
Badatelé rovněž vytvořili mapu, jež identifikuje části míchy, které aktivují svalový stah v jednotlivých částech těla – např. v bocích, koleni, lýtku, prstech u nohou apod. Nelze upřít, že pro efektivitu celého projektu je tato mapa velice přínosným krokem.
Další fází k tomu, aby mohly být zahájeny klinické testy, je zacílení na zmenšení implantátu a na získání souhlasu vládních agentur Health Canada a Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Šance na obnovu motoriky
Na podobném principu pracuje již dříve představený implantovaný čip, na němž se podíleli vědci z Kliniky Mayo, Kalifornské univerzity a Louisvillské univerzity v Kentucky.
Díky pokrokovému přístupu se odborníkům podařilo obnovit motoriku u pěti účastníků experimentu díky elektrické stimulaci činnosti jejich poškozené míchy prostřednictvím epidurálního implantátu.
Je třeba poznamenat, že samotný zákrok je velmi náročný a následná rekonvalescence je fyzicky vyčerpávající.
„Základem naší práce je, že spinální obvody jsou velmi sofistikované a v mnoha ohledech mají stejné vlastnosti jako mozek.
To znamená, že mícha má rovněž určitou kapacitu znovu se naučit pohybovat tělem,“ řekla jedna z hlavních vedoucí studie Susan Harkemová z Louisvillské univerzity.