28. dubna… K havárii došlo v sobotu brzy ráno, takže až v pondělí 28. dubna mohl o tragédii informovat tisk. Hned na titulní stránce tiskový orgán KSČ skutečně přináší zprávu o jaderném výbuchu.
Nicméně nikoli o tom v Černobylu, nýbrž o francouzském jaderném testu na ostrově Mururoa.
29. dubna
V zahraničním zpravodajství se dočteme o nových odhaleních o „štvavých“ mnichovských vysílačkách, díky kterým se Češi a Slováci o černobylské havárii dozvěděli.
Na téže stránce je malinký článek o dvou odstavcích s názvem Havárie reaktoru převzatý z agentury TASS. Ta zdůraznila, že podobné havárie jsou na celém světě zcela běžné a že v SSSR k něčemu takovému došlo poprvé, což nebyla pravda.
30. dubna
V zahraniční sekci se vedle článku nazvaného Válečné divadlo USA objevuje zpráva sovětské vlády. Podle ní došlo k určitému úniku radioaktivity a zároveň přiznává, že dva lidé zahynuli.
1. května
Na stránkách se objeví drobná zpráva, podle níž není ohroženo zdraví obyvatelstva, a proto není nutné přijímat žádná zvláštní opatření. Situace je však již těžko udržitelná, a tak i Rudé právo uvnitř listu přináší podrobnější informace.
ČTK převzala informace z agentury TASS, podle kterých zahynuli dva lidé a 197 jich skončilo v nemocnici. „Zpravodajský pořad Vremja přinesl fotografii elektrárny nedlouho po výbuchu.
Komentátor sovětské televize uvedl, že se tak diváci mohou přesvědčit, že na fotografii nejsou vidět žádné škody ani požáry.“ Skutečnost, že elektrárna ještě hoří, fotografie neukázala.
4. května
Vzhledem k šířícím se informacím nemůže ani Rudé právo ignorovat černobylskou katastrofu. Jeho taktikou je „nejlepší obrana je útok“, a tak redakční materiál píše o pomlouvačné kampani vedené ze západu.