Stále více se ukazuje, že celkové zdraví, náladu, hmotnost a částečně i chování člověka ovlivňuje armáda bakterií, kvasinek, virů, hub a prvoků, žijící pod povrchem i na povrchu lidského těla.
Obecně platí, že čím je tento mikrobiom bohatší a rozmanitější, tím lépe. S moderním způsobem stravování ovšem krom jiného trpí i náš mikrobiom.
Britští vědci zveřejnili na počátku roku 2022 studii, která se zaměřila na výzkum DNA, která mimo jiné potvrdila vzrůstající trend výskytu autoimunitních onemocnění.
Jak se zdá, imunitní systém stále většího počtu lidí už nedokáže rozlišit mezi zdravými buňkami a napadajícími mikroorganismy.
Epidemie na vzestupu
Počet případů autoimunitních onemocnění začal na západě narůstat zhruba před 40 lety. Nyní se však vyskytují také v zemích, kde nikdy předtím nebyly.
Například k největšímu nárůstu případů zánětlivých střevních onemocnění v poslední době došlo na Středním východě a ve východní Asii. „Lidská genetika se za posledních několik desetiletí nezměnila.
Takže to musí být něco ve vnějším světě, něco, co zvyšuje naši predispozici k autoimunitním onemocněním,“ uvedl imunolog James Lee, který dříve působil na Cambridgeské univerzitě.
Co je dobré, není zdravé?
Kde je „zakopaný pes“?
V jídle… „Jídlo z fast foodů postrádá určité důležité složky, jako je např. vláknina, což může ovlivňovat mikrobiom člověka – soubor mikroorganismů, které máme ve střevech a které hrají klíčovou roli při kontrole různých tělesných funkcí,“ uvedla profesorka imunologie Carola Vinuesová.
Právě uvedené změny údajně spouštějí autoimunitní onemocnění „Nemůžeme toho udělat mnoho, abychom zastavili globální šíření franšíz rychlého občerstvení.
Místo toho se snažíme porozumět základním genetickým mechanismům, které podporují autoimunitní onemocnění a díky nimž jsou někteří lidé k nemocím náchylnější,“ uvedla na závěr výzkumnice.