Skip to content

Jak dosáhnout na nebe: 11 nejvyšších staveb planety

Nejvyšší mrakodrapy a věže jsou dnes budovány tak, aby odolaly i těm nejextrémnějším podmínkám, zároveň ale vypadají úchvatně. Ze země to navíc vypadá, jako by se doslova dotýkaly nebe.

Burdž Chalífa

Kde stojí: Dubaj, Spojené arabské emiráty

Kolik měří: 828 metrů

Počet podlaží: 189

Výstavba: 2004–2010

Burdž Chalífa v Dubaji zaujímá od roku 2010 v žebříčku výškových budov první příčku. Jméno tato stavba dostala na počest prezidenta Spojených arabských emirátů, jenž ji pomohl finančně realizovat. Je součástí rozsáhlého projektu známého jako Donwtown Dubai.

Ten zahrnuje i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko Dubai Mall a umělé jezero s vodotrysky uprostřed komplexu. Vnější obklady budovy jsou z vyztuženého skla, speciálně vybraného pro extrémní podmínky.

Uvnitř mrakodrapu je 57 výtahů a 8 eskalátorů. Na návrhu interiérů spolupracoval i módní návrhář Giorgio Armani a v současnosti celých 37 pater zabírá jeho Armani Hotel. Zbytek tvoří luxusní byty, kanceláře a technologické prostory.

Budova drží kolem 15 prestižních rekordů. Například je nejvýše položenou mešitou na světě nebo první budovou, kterou lze najít na Google Maps i s jejím chodbami a výhledem.

Tokyo Sky Tree

Kde stojí: Tokio, Japonsko

Kolik měří: 634 metrů

Počet podlaží: 32

Výstavba: 2008–2012

„Tokijský nebeský strom“ je nejvyšší budovou v Japonsku a stojí v městské části Sumida. Konkrétně se jedná o telekomunikační věž, která, kvůli nedostatečné výšce, nahradila Tokijskou věž (333 metrů). Její povrch se skládá z ocelových trubek natřených barvou, jež vychází z tradiční japonské barvy aidžiro a které se říká „bílá nebeského stromu“. Vnitřek věže tvoří kruhová železobetonová šachta, v níž vedou výtahy a schodiště. Ve výškách 350 a 450 metrů se nacházejí plošiny, na kterých jsou umístěny rozhledny nebo restaurace. Základna věže má tvar trojnožky, ve výšce 320 metrů má ale už tvar válce, aby odolala častým zemětřesením a silným větrům.

Součástí vyšší vyhlídky je i prosklený prstenec o šířce 5 metrů, ze kterého se lze dívat dolů na ulici.

Shanghai Tower

Kde stojí: Šanghaj, Čína

Kolik měří: 632 metrů

Počet podlaží: 128

Výstavba: 2008–2015

Tato věž vyrostla na poloostrově Lu-ťia-cuej v Šanghaji. Jedním z jejích zajímavých prvků je dvojvrstvá izolační fasáda, díky které není v létě v budově horko a v zimě naopak chrání před chladem. Stavba také využívá dešťovou vodu, která když spadne na střechu, steče do podzemních nádrží pod budovou a zde se upravuje pro další využití v mrakodrapu.

Na vrcholu stavby se ve fasádě nacházejí otvory, ve kterých jsou uloženy větrné turbíny s vertikální osou otáčení. Ty produkují přibližně 350 000 kWh za rok, takže fungují jako doplňkový zdroj energie budovy.

Náklady na stavbu věže se vyšplhaly zhruba k 53 miliardám korun. Výtah zvládne 119 pater za pouhých 55 sekund.

Abrádž Al-Bajt (Hodinová věž)

Kde stojí: Mekka, Saúdská Arábie

Kolik měří: 601 metrů

Počet podlaží: 120

Výstavba: 2004–2011

Budova známá také jako Mecca Royal Hotel Clock Tower se tyčí nad saúdskoarabskou Mekkou. Její věž přitom svým vzhledem nápadně připomíná londýnský Big Ben. Hodiny jsou postaveny tak, aby byly vidět ze všech míst a ulic Mekky.

Jejich ciferník pak zdobí arabské nápisy, složené do skleněné mozaiky. Ve svých útrobách budova ukrývá luxusní pětihvězdičkový hotel, muzeum islámu nebo měsíční observatoř. Nachází se jen kousek od posvátné krychlové stavby Kaaba, k níž každoročně putují tisíce muslimů.

Z hotelu je pak možné poutníky pozorovat.

Hodinová věž drží v současnosti dva rekordy, jako nejvyšší hotelová budova světa a jako nejvyšší hodinová věž s největším ciferníkem (ten má v průměru 43 metrů).

Televizní věž v Kantonu

Kde stojí: Kanton, Čína

Kolik měří: 600 metrů

Počet podlaží: 37

Výstavba: 2010

Kantonská věž se pyšní nejvýše položenou vyhlídkovou plošinou (ve výšce 450 metrů), na které se nachází několik adrenalinových atrakcí. Jednou z nich je třeba jízda ve skleněných bublinách, která vlastně představuje nejvýše položenou horskou dráhu na světě.

Pochopitelně nemůže chybět ani procházka po skleněné podlaze, kterou lidé hledí do propasti pod sebou. Stavba byla postavena z 50 000 tun oceli a je natolik bezpečná, že vydrží i řádění tajfunu či zemětřesení o síle 8 stupňů Richterovy stupnice.

Ve velkém větru může ale vyhlídka ve výšce 433 metrů mít až metrové výkyvy.

Nachází se zde nejdelší, 1 kilometr dlouhé točité schodiště, zvané Spider Walk, které lemuje věž od výšky 168 metrů do 334 metrů.

CN Tower

Kde stojí: Toronto, Kanada

Kolik měří: 553,3 metru

Počet podlaží: 150

Výstavba: 1973–1975

CN Tower je nejen neodmyslitelnou dominantou Toronta, ale i ikonou celé Kanady. Tato telekomunikační věž vznikla v roce 1975 a až do roku 2007 držela rekord jako nejvyšší samostatně stojící budova (dodnes se jedná o nejvyšší věž na celé západní polokouli).

Stavba měla původně zlepšit příjem televizního signálu, velice rychle si ji ale oblíbili turisté. Je velmi dobře dostupná (stojí na břehu jezera Ontario a lze k ní dojet metrem, autobusem či autem). Náklady na výstavbu by dnes vyšly zhruba na 5 miliard korun.

V roce 2011 byl ve výšce 356 metrů otevřen tzv. EdgeWalk, kde se návštěvníci mohou přivázat k okraji a chodit po něm. Uvnitř je také otočná restaurace, která plnou rotaci dokončí jednou za 72 minut.

V budově se nachází nejvýše položený vinný sklep na světě. Další rekord drží CN Tower v souvislosti se světově nejvýše postaveným skleněným výtahem (byl instalován v roce 2008).

One World Trade Center

Kde stojí: New York, Spojené státy americké

Kolik měří: 546 metrů

Počet podlaží: 109

Výstavba: 2006–2013

One World Trade Center, známé také jako Freedom Tower, je mrakodrap postavený v bezprostřední blízkosti místa, kde dříve stály budovy Světového obchodního centra, zničené teroristickými útoky 11. září 2001.

Architekti ho symbolicky vyměřili na 1776 stop, jako nostalgický odkaz k roku schválení Deklarace nezávislosti. Základem mrakodrapu jsou pak tři ocelové sloupy, z nichž jeden je popsán tisíci vzkazy, majícími připomínat tragédii z 11.

září 2001.

Letadlo už do něj nenarazí…

S ohledem na zmiňovanou tragédii má mrakodrap mnoho bezpečnostních opatření, která by ho před případným teroristickým útokem měla ochránit. Jde například o systém kontroly veškerých projíždějících vozidel nebo video-analytické přístroje, které detekují opuštěné předměty.

Budova je také odolná proti nárazu letadel.

Náklady na výstavbu mrakodrapu dosáhly téměř 4 miliardy dolarů (cca 87 miliard korun). Ve své době tak šlo o nejdražší budovu na světě. Základní atrakcí je hlavní vyhlídka ve 100. patře, umožňující výhled na New York v rozsahu 360°.

Televizní věž Ostankino

Kde stojí: Moskva, Rusko

Kolik měří: 537 metrů

Počet podlaží: 45

Výstavba: 1967–1975

Ostankino je nejen betonová televizní věž v severní části Moskvy, ale zároveň i nejvyšší stavba Evropy. Až do roku 2000 z ní všechny moskevské televizní stanice vysílaly až do vzdálenosti 120 kilometrů, pak ale věž zachvátil požár.

Došlo k němu 98 metrů nad vyhlídkovou plošinou a při počátečním výbuchu zahynuli tři lidé. Požár se sice během 90 minut podařilo uhasit, po události ale mělo kolem 18 milionů obyvatel Moskvy a jejího okolí problémy s příjmem televizního signálu.

Věž je také oblíbená u příznivců adrenalinových sportů, z její výšky se mohou vrhat střemhlav dolů.

Dne 3. října 1993, v době konfliktu prezidenta Borise Jelcina s dumou, zaútočili na věž stoupenci ruského viceprezidenta Alexandra Ruckého. Několik tisíc jich proniklo do televizní budovy a vyřadilo z provozu první program ruské televize. Desítky lidí přitom přišly o život.

Willis Tower

Kde stojí: Chicago, Spojené státy americké

Kolik měří: 520 metrů

Počet podlaží: 110

Výstavba: 1970–1973

Willis Tower (do roku 2009 označovaná jako Sears Tower) patří mezi dominanty amerického Chicaga. Jedná se přitom o první budovu, u níž se použila tzv. trubicová struktura (tj. inovativní design, díky kterému jsou budovy silnější, vyšší a lehčí).

Její výška se v průběhu let měnila. V roce 1982 do ní byly nainstalovány dvě televizní antény, které ji z původních 442 metrů zvětšily na dnešních 520 metrů. Mrakodrap byl postaven jako nové sídlo společnosti Sears, která sem chtěla soustředit všechny své zaměstnance.

Willis Tower váží celkem 225 500 tun a je celá pokryta sklem.

V roce 2009 nový majitel budovu přejmenoval na Willis Tower. Kromě toho zrenovoval vyhlídkové patro Skydeck (nachází se ve výšce 412 metrů) a nechal zde vybudovat novou atrakci – tři prosklené balkony, které vystupují více než metr z budovy.

Tchaj-pej 101

Kde stojí: Tchaj-pej, Tchaj-wan

Kolik měří: 509,2 metru

Počet podlaží: 101 (+ 5 v podzemí)

Výstavba: 1999–2004

Tato stavba je 8. nejvyšším mrakodrapem světa. Hlavní věž obsahuje 8 segmentů po 8 podlažích. A to není náhoda. Číslo 8 je totiž v čínské kultuře spojeno s hojností, prosperitou a štěstím. Budova tak představuje symbol vývoje technologie a asijské tradice.

Svým vzhledem připomíná stonek bambusu, a funguje na stejném principu. Díky složité konstrukci je budova pevnější, pružnější a lehčí. Při silném větru či tajfunu, ale i při zemětřesení ji totiž ve stabilní pozici udržuje vyvažovací těleso, které se nachází mezi 88.

a 92. patrem. To z ní dělá nejbezpečnější budovu na Tchaj-wanu.

Věž slouží i jako sluneční hodiny. Navíc každý večer mezi 18. a 22. hodinou mění své barvy.

Shanghai World Financial Center

Kde stojí: Šanghaj, Čína

Kolik měří: 494,3 metru

Počet podlaží: 101

Výstavba: 1997–2008

Čínský mrakodrap je součástí obchodní čtvrti Pchu-tung a patří do vlastnictví státu. Budova je unikátní zejména svým tvarem, díky kterému i získala přezdívku „Otvírák lahví“. V mrakodrapu jsou převážně kanceláře, dále hotel, nákupní střediska, restaurace, konferenční místnosti a tři vyhlídkové plošiny.

Charakteristickým rysem této budovy je obdélníkový otvor v horní části, který má zmírňovat tlaky větru na budovu. Práce na stavbě započaly v roce 1997, ale kvůli finanční krizi byly na čas přerušeny.

Obnoveny pak byly až po roce 2003. Věž má tři samostatné vyhlídky, přičemž nejvyšší z nich se nachází ve výšce 474 metrů.

Původně bylo v plánu udělat na budově otvor kruhový. To se ale čínským občanům nelíbilo, příliš jim to totiž připomínalo vycházející slunce na japonské vlajce.

Foto: Shutterstock.com, youtube.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejděsivější náhody historie lidstva
enigmaplus.cz

Nejděsivější náhody...

V historii se stalo spoustu...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Utíká Sabina před samotou do práce?
nasehvezdy.cz

Utíká Sabina před samotou do...

Devátým rokem je SABINA...
Lásku jsem našla na nádraží
skutecnepribehy.cz

Lásku jsem našla na nádraží

Bylo uplakané září. Čekala...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Proč vzdala šanci na lásku?
nasehvezdy.cz

Proč vzdala šanci na lásku?

O Martině Randové (49) se ví,...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Policejní médium Angela McGhee pomohla vyřešit případ pohřešované ženy
enigmaplus.cz

Policejní médium Angela McGhee...

Britské médium Angela McGhee využívá jasnovidectví...
Snímek fotografa z opavské univerzity uspěl v NASA
21stoleti.cz

Snímek fotografa z opavské...

V soboru 31. července 2021 publikoval americký...