Ťapky či plážovky, na Moravě také cukle a šlapky – řeč je o žabkách. Po celém světě bychom marně hledali rozšířenější letní obuv. Když se prvně ukážou na oficiální příležitosti v Bílém domě, jde o pořádný skandál. Přitom se nosily už ve Starém Egyptě…
Od nártu se napíná tenký pásek připomínající písmeno Y, který mizí obvykle mezi palcem a ukazovákem na noze. Jednodušší botu si lze jen stěží přestavit. Prsty i pata (na rozdíl od sandálů) mají svobodu, pokožka na noze může dýchat.
Zní to jako optimální řešení pro prázdninové pařáky. Myslí si to ale i ortopedové a podiatři (podiatrie léčí chorobné stavy nohou i celého pohybového aparátu, poz. red.)?
Míříte na pláž nebo si jdete zaplavat do bazénu?
Žabky se jeví ideální řešení – rychle se nazouvají a kromě toho, že si do nich pod chodidlo možná naberete trochu nečistot, ochrání chodidlo před infekcemi veřejných plováren, ostrými předměty i rozžhaveným pískem. Proti tomu nemají nic ani odborníci.
Problém nastává, pokud žabky zařadíte do botníku na první místo. Žabky byste neměli nosit v kuse víc jak hodinu denně, ideálně, pokud je budete střídat s jinou obuví. Noha v žabkách nejvíc trpí na městské dlažbě. Proč?
Achillovka vám nepoděkuje
Některé prsty se nepřirozeně namáhají, protože je k botě poutá jen tenký pásek mezi prsty. Žabky všeobecně nedávají noze oporu, jde o prostou „placku“, která může při dlouhodobém nošení způsobit zborcení klenby.
Nepoděkuje vám ani Achillova šlacha, která se v žabkách přepíná. Chůze v těchto ťapkách není přirozená. Schválně to zkuste – většina lidí dělá kratší kroky. Tělo si s tím po delší době neví rady a začnou se ozývat kyčle i záda. A samozřejmě, máte vyšší riziko škobrtnutí a výronu kotníku.
Levné žabky navíc mohou při zpocení chodidla uvolňovat nebezpečné ftaláty, tedy změkčovadla plastů. Proč se před nimi máme mít na pozoru? U dospělých, ale hlavně dětí, ohrožují játra i ledviny a mohou způsobovat alergie.
Muži by zase měli vědět, že ftaláty snižují tvorbu testosteronu a v nejhorším mohou způsobit i neplodnost. Kromě ftalátů hrozí i kontaminace olovem. Tenhle těžký kov je toxický zejména pro dětský organismus. Může zpomalit duševní vývoj.
Zapomenout nemůžeme ani na životní prostředí. Řada žabek se vyrábí z polyuretanu, tedy ropy, navíc v mnoha zemích platí za lacinou jednorázovou obuv, která se vyhazuje třeba již po dvou týdnech nošení.
Píše se rok 2005 a chodbami Bílého domu kráčí úspěšný ženský lakrosový tým ze Severozápadní univerzity v illinoiském Evanstonu. Zaměstnanci oficiálního sídla prezidenta s pohoršeným údivem sledují jejich boty – na tuto oficiální příležitost mají žabky!
Tým obrátí pohoršení v charitu. Žabky prodá za v přepočtu 35 000 korun, které věnuje na léčbu jejich kamarádky Jaclyn Murphyové, která bojuje s rakovinou. Žabky prolomí ledy.
Jako vůbec první prezident v historii se v žabkách na fotografiích brzy ukáže i Barack Obama (*1961).
EPOCHAplus.cz pátrá v historii:
Žabky jsou přitom starší, než civilizace sama. Obuv, která by s trochou fantazie šla za žabky označit, najdeme už na jeskynních malbách starých 15 000 let, tedy v dobách mladého paleolitu.
Žabky jako takové nosí lidé přinejmenším 6000 let a jen o tisícovku let míň si je zamilují i starověcí Egypťané. Ti je vyrábějí často přesně na míru – chodidlo se otiskne do rozbředlého papyru nalitého na navlhlý písek.
Až hmota zaschne, stačí přidělat pásky ze zvířecí kůže. Na žabky nedají dopustit ani ve starém Římě a Řecku.