Skip to content

Jak bojovat s alergiemi aneb když se špatně dýchá

Alergeny na své oběti nečíhají pouze venku a zjara – náš domov je jimi prosycen celoročně. Co způsobuje znečištění vzduchu v domácnosti, jaké jsou jeho skryté hrozby a jak se s nimi vypořádat?

Podle výzkumu publikovaného v odborném magazínu Journal of Allergy and Clinical Immunology bylo v každé druhé americké domácnosti, která se průzkumu účastnila, zjištěno minimálně šest různých alergenů.

Jednalo se hlavně o prachové roztoče, plísně, zvířecí chlupy nebo pyly, které se do bytů dostávají z venku. Právě díky tomu, že během chladnějších měsíců jsou okna domácnotí po většinu dne zavřená, přičítají se k nečistotám z venku také výpary z vaření a úklidové chemie nebo roztoči ze srsti domácích mazlíčků.

To vše dohromady může udělat ze vzduchu v domácnosti koktejl nečistot, kterých může být podle výzkumu vědců z Americké asociace pro ochranu životního prostředí až 5 krát více, než ve venkovním vzduchu.

O tom, že se znečištění netýká jen amerických domácností, ale trpíme jím i my v tuzemsku, svědčí výsledky průzkumů Státního zdravotnického ústavu. Podle nich trpí 29,4 % českých dětí různými alergieme a každé desáté české dítě astmatikem.

Právě roztoči mívají na svědomí spoustu alergických reakcí.

Všechny zmíněné alergeny způsobují nejčastěji otoky nosních dutin a spouštějí rýmu, slzení očí, případně také škrábání v krku. Na většinu těchto potíží sice existují účinné léky, trvale čistý domov může ale také alergické projevy výrazně zmírnit.

Přečtěte si proto užitečné tipy, jak dát alergenům a dalším škodlivinám v domácnosti sbohem.

Hotspoty jsou místa, která jsou přímo v domácnosti zdrojem znečištění. Budete-li je znát, bude pro vás snadnější rozhodnout se o tom, jak byste mohli omezit vznik nečistot. Těkavé organické látky, dráždící sliznice dýchacích cest a očí, se často uvolňují z osvěžovačů vzduchu, úklidových prostředků.

Z krbů a sporáků vzniká oxid uhličitý, z domácích mazlíčků se pak uvolňuje odumřelá kůže, která je živnou půdou pro roztoče. Formaldehyd se často uvolňuje z umělých materiálů použitých v čalounění, kobercích, rohožích a nátěrech na zeď.

Zamyslete se nad nahrazením domácí chemie prostředky na přírodní bázi.

Z venku si přinášíme až 40 % kontaminantů. Tyto škodliviny ale můžeme jednoduše a rychle redukovat tím, že se po příchodu domů osprchujeme, převlékneme a venkovní obuv necháme za dveřmi. Kolem vchodových dveří se také nejvíce z celé domácnosti koncentruje prach, proto nezapomeňte do těchto prostor umístit kvalitní rohože a pravidelně je čistit.

Odstraňte z bytu záclony, závěsy, a koberce, v nichž se nejvíce usazuje prach a v něm roztoče. Nebude to jednoduché loučení, ale pokud jste alergik, štědrou odměnou vám budou dny a noci bez rýmy. A to i za ten drahý koberec z obýváku stojí!

Pozornost věnujte také ložnímu prádlu a matracím – jsou oblíbeným rejdištěm a živnou půdou roztočů. Věděli jste, že v jedné matraci žije mezi sta tisíci a deseti miliony těchto “broučků”? Ložní prádlo perte jednou týdně na 60 stupňů – při této teplotě se roztoči zahubí.

Prach ze všech povrchů stírejte jednou až dvakrát týdně vlhkým hadříkem – zabráníte tak dalšímu šíření roztočů. Hadřík pak vyperte na vysokou teplotu nebo jej rovnou vyhoďte. V obchodech narazíte také na řadu sprejů, které slibují účinné a dlouhotrvající zamezení usazování prachu na na nábytku a jiných površích.

Na ně ale pozor, většinou jsou zbytečně drahé a nepřinášejí slibovaný výsledek.

Roztoči (Acari) jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců.

Bylo zjištěno, že některé chemikálie a toxiny obsažené v běžných čistících přípravcích mohou příznaky alergií nebo astmatu vyvolat či zintenzivnit. Nedávná studie dokonce přišla s tím, že například bělící prostředky, čistící prostředky na sklo nebo osvěžovače vzduchu zhoršily u žen příznaky spojené s astmatem.

Další dvě australské studie ukazují, že mnoho běžných čistících prostředků pro domácnost uvolňuje toxiny do vzduchu, což může zvýšit riziko astmatu u dětí. Věnujte proto pozornost výběru těchto produktů a zaměřte se spíše na ty s přírodními a rostlinnými přísadami.

A pokud máte čas a chuť, můžete si připravit své vlastní.

I když vysávání pravděpodobně nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti, chcete-li se účinně zbavit domácích alergenů, bude se muset stát nezbytností. Luxujte alespoň dvakrát týdně a soustřeďte se hlavně na místa, kde se usazuje nejvíce prachu, jako jsou prostory pod postelí nebo kolem vstupních dveří.

A nezapomeňte – vysávání se netýká jen koberců, ale také závěsů či čalounění.

Hrnečky, sošky a další dekorace, na něž jen sedá prach a k životu je určitě nepotřebujeme, máme doma každý. S trochou odvahy si vyklidíte byt za den a nejenže se zbavíte spousty nosičů alergenů, ještě se budete cítit lépe, že jste odstranili zbytečné věci a třeba jimi ještě potěšili někoho jiného.

Dětské hračky doporučujeme skladovat v plastových uzavíratelných krabicích, aby se k nim prach nedostal.

Automobilová doprava patří k největším znečisťovatelům ovzduší ve městech.

Roztočům se daří, když je vlhkost vzduchu v uzavřených prostorech vyšší než 50 %. Vlhko svědčí i plísním. Doporučuje se větrat alespoň na hodinu denně v suchém počasí a samozřejmě s ohledem na pylovou předpověď.

Na druhou stranu v příliš suchém vzduchu alergenní částice lépe cirkulují. Ideální vlhkost vzduchu v místnosti by se tedy měla pohybovat na 40 % a optimální teplota vzduchu pak v rozmezí 20 až 22 stupňů Celsia.

Plísním se nejlépe daří ve vlhkých částech domů a bytů – v koupelnách, kuchyních a suterénech. Jejich výtrusy se vznášejí ve vzduchu a vyvolávají různé příznaky alergií doprovázené často infekcemi dutin a podrážděním kůže.

Naštěstí opět existuje spousta triků, jak se plísní účinně zbavit a předcházet jejich dalšímu tvoření. Opravte si spáry a drobné otvory v podlahách či nábytku, zapněte ventilátory, v inkriminovaných částech bytu řádně větrejte.

Foto: Pinterest, Archiv 21.století, novinite, QLA Consulting
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V opuštěné léčebně prý natočila ducha. Je to duše, která chce najít klid, říká
enigmaplus.cz

V opuštěné léčebně prý natočila...

Opuštěné nemocnice, jaké lepší místo na...
Lomonosova univerzita: Chlouba Moskvy s tajemnou pověstí
enigmaplus.cz

Lomonosova univerzita:...

Ačkoliv mrakodrapy bývají spojovány především s...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Satanistický gang Adolfa Constanzy: Vařil vnitřnosti svých obětí
enigmaplus.cz

Satanistický gang Adolfa...

V souvislosti s děsivými rituálními vraždy bývá...
Průhonická botanická zahrada: Zdejší pivoňky dobývají svět
epochanacestach.cz

Průhonická botanická zahrada:...

14 odrůd pivoněk...
Celý život mě pronásledovalo jedno číslo!
nasehvezdy.cz

Celý život mě pronásledovalo...

Někdo věří na hvězdy, jiný na karty...
Hanavský pavilon dělal reklamu železárnám
epochalnisvet.cz

Hanavský pavilon dělal reklamu...

V železárnách v Komárově u Hořovic zaměstnává 700...
Smyslně elegantní stínění
rezidenceonline.cz

Smyslně elegantní stínění

Otázku, zda si pořídit roletu, nebo žaluzii, snadno...
Fantastická čokoládová bábovka
nasehvezdy.cz

Fantastická čokoládová bábovka

Skutečně luxusní bábovka nejen...
Revoluce v kosmetice: biologický růstový faktor
iluxus.cz

Revoluce v kosmetice:...

Přejeme si mít dokonalou pleť bez vrásek, žilek,...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
České Slezsko: Překrásné hrady a zámky
epochanacestach.cz

České Slezsko: Překrásné...

Pokud jste milovníky...