Skip to content

Jak bojovat s alergiemi aneb když se špatně dýchá

Alergeny na své oběti nečíhají pouze venku a zjara – náš domov je jimi prosycen celoročně. Co způsobuje znečištění vzduchu v domácnosti, jaké jsou jeho skryté hrozby a jak se s nimi vypořádat?

Podle výzkumu publikovaného v odborném magazínu Journal of Allergy and Clinical Immunology bylo v každé druhé americké domácnosti, která se průzkumu účastnila, zjištěno minimálně šest různých alergenů.

Jednalo se hlavně o prachové roztoče, plísně, zvířecí chlupy nebo pyly, které se do bytů dostávají z venku. Právě díky tomu, že během chladnějších měsíců jsou okna domácnotí po většinu dne zavřená, přičítají se k nečistotám z venku také výpary z vaření a úklidové chemie nebo roztoči ze srsti domácích mazlíčků.

To vše dohromady může udělat ze vzduchu v domácnosti koktejl nečistot, kterých může být podle výzkumu vědců z Americké asociace pro ochranu životního prostředí až 5 krát více, než ve venkovním vzduchu.

O tom, že se znečištění netýká jen amerických domácností, ale trpíme jím i my v tuzemsku, svědčí výsledky průzkumů Státního zdravotnického ústavu. Podle nich trpí 29,4 % českých dětí různými alergieme a každé desáté české dítě astmatikem.

Právě roztoči mívají na svědomí spoustu alergických reakcí.

Všechny zmíněné alergeny způsobují nejčastěji otoky nosních dutin a spouštějí rýmu, slzení očí, případně také škrábání v krku. Na většinu těchto potíží sice existují účinné léky, trvale čistý domov může ale také alergické projevy výrazně zmírnit.

Přečtěte si proto užitečné tipy, jak dát alergenům a dalším škodlivinám v domácnosti sbohem.

Hotspoty jsou místa, která jsou přímo v domácnosti zdrojem znečištění. Budete-li je znát, bude pro vás snadnější rozhodnout se o tom, jak byste mohli omezit vznik nečistot. Těkavé organické látky, dráždící sliznice dýchacích cest a očí, se často uvolňují z osvěžovačů vzduchu, úklidových prostředků.

Z krbů a sporáků vzniká oxid uhličitý, z domácích mazlíčků se pak uvolňuje odumřelá kůže, která je živnou půdou pro roztoče. Formaldehyd se často uvolňuje z umělých materiálů použitých v čalounění, kobercích, rohožích a nátěrech na zeď.

Zamyslete se nad nahrazením domácí chemie prostředky na přírodní bázi.

Z venku si přinášíme až 40 % kontaminantů. Tyto škodliviny ale můžeme jednoduše a rychle redukovat tím, že se po příchodu domů osprchujeme, převlékneme a venkovní obuv necháme za dveřmi. Kolem vchodových dveří se také nejvíce z celé domácnosti koncentruje prach, proto nezapomeňte do těchto prostor umístit kvalitní rohože a pravidelně je čistit.

Odstraňte z bytu záclony, závěsy, a koberce, v nichž se nejvíce usazuje prach a v něm roztoče. Nebude to jednoduché loučení, ale pokud jste alergik, štědrou odměnou vám budou dny a noci bez rýmy. A to i za ten drahý koberec z obýváku stojí!

Pozornost věnujte také ložnímu prádlu a matracím – jsou oblíbeným rejdištěm a živnou půdou roztočů. Věděli jste, že v jedné matraci žije mezi sta tisíci a deseti miliony těchto “broučků”? Ložní prádlo perte jednou týdně na 60 stupňů – při této teplotě se roztoči zahubí.

Prach ze všech povrchů stírejte jednou až dvakrát týdně vlhkým hadříkem – zabráníte tak dalšímu šíření roztočů. Hadřík pak vyperte na vysokou teplotu nebo jej rovnou vyhoďte. V obchodech narazíte také na řadu sprejů, které slibují účinné a dlouhotrvající zamezení usazování prachu na na nábytku a jiných površích.

Na ně ale pozor, většinou jsou zbytečně drahé a nepřinášejí slibovaný výsledek.

blank
Roztoči (Acari) jsou nejrozmanitějším a druhově nejbohatším řádem pavoukovců.

Bylo zjištěno, že některé chemikálie a toxiny obsažené v běžných čistících přípravcích mohou příznaky alergií nebo astmatu vyvolat či zintenzivnit. Nedávná studie dokonce přišla s tím, že například bělící prostředky, čistící prostředky na sklo nebo osvěžovače vzduchu zhoršily u žen příznaky spojené s astmatem.

Další dvě australské studie ukazují, že mnoho běžných čistících prostředků pro domácnost uvolňuje toxiny do vzduchu, což může zvýšit riziko astmatu u dětí. Věnujte proto pozornost výběru těchto produktů a zaměřte se spíše na ty s přírodními a rostlinnými přísadami.

A pokud máte čas a chuť, můžete si připravit své vlastní.

I když vysávání pravděpodobně nepatří mezi vaše nejoblíbenější činnosti, chcete-li se účinně zbavit domácích alergenů, bude se muset stát nezbytností. Luxujte alespoň dvakrát týdně a soustřeďte se hlavně na místa, kde se usazuje nejvíce prachu, jako jsou prostory pod postelí nebo kolem vstupních dveří.

A nezapomeňte – vysávání se netýká jen koberců, ale také závěsů či čalounění.

Hrnečky, sošky a další dekorace, na něž jen sedá prach a k životu je určitě nepotřebujeme, máme doma každý. S trochou odvahy si vyklidíte byt za den a nejenže se zbavíte spousty nosičů alergenů, ještě se budete cítit lépe, že jste odstranili zbytečné věci a třeba jimi ještě potěšili někoho jiného.

Dětské hračky doporučujeme skladovat v plastových uzavíratelných krabicích, aby se k nim prach nedostal.

blank
Automobilová doprava patří k největším znečisťovatelům ovzduší ve městech.

Roztočům se daří, když je vlhkost vzduchu v uzavřených prostorech vyšší než 50 %. Vlhko svědčí i plísním. Doporučuje se větrat alespoň na hodinu denně v suchém počasí a samozřejmě s ohledem na pylovou předpověď.

Na druhou stranu v příliš suchém vzduchu alergenní částice lépe cirkulují. Ideální vlhkost vzduchu v místnosti by se tedy měla pohybovat na 40 % a optimální teplota vzduchu pak v rozmezí 20 až 22 stupňů Celsia.

Plísním se nejlépe daří ve vlhkých částech domů a bytů – v koupelnách, kuchyních a suterénech. Jejich výtrusy se vznášejí ve vzduchu a vyvolávají různé příznaky alergií doprovázené často infekcemi dutin a podrážděním kůže.

Naštěstí opět existuje spousta triků, jak se plísní účinně zbavit a předcházet jejich dalšímu tvoření. Opravte si spáry a drobné otvory v podlahách či nábytku, zapněte ventilátory, v inkriminovaných částech bytu řádně větrejte.

Foto: Pinterest, Archiv 21.století, novinite, QLA Consulting
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čtyři roky GDPR: Bez ochrany dat by Češi přišli o úspory v bankách
21stoleti.cz

Čtyři roky GDPR: Bez ochrany dat...

Před čtyřmi lety, 25. května 2018, začalo platit v...
Navrženo pro relaxaci a odpočinek
rezidenceonline.cz

Navrženo pro relaxaci a...

Výrazné změny nemusejí nést vždy stopy...
Teleportace Wellesleyho Pole: Přenesl se domů, aby stihl důležitý hovor?
enigmaplus.cz

Teleportace Wellesleyho Pole:...

Vědci se již desetiletí pokoušejí najít...
Bouřlivá válka ještě neskončila
nasehvezdy.cz

Bouřlivá válka ještě...

Pořád není klid! Ani po...
Miniaturní zenová zahrada
panidomu.cz

Miniaturní zenová zahrada

Prodávají se už hotové a mají sloužit jako dekorace i...
Středočeský kraj: Léto? Cestování a kultura!
epochanacestach.cz

Středočeský kraj: Léto?...

Obojí k létu neodmyslitelně...
Špenátový salát s kuřecím masem
tisicereceptu.cz

Špenátový salát s kuřecím...

Baby špenát ve spojení s grilovaným kuřecím je opravdu...
Brutální mord v chatce č. 28 není dodnes vyřešen!
epochalnisvet.cz

Brutální mord v chatce č. 28...

Klidné sobotní ráno v kalifornské osadě Keddie...
Zničí slavnější kolegyni kariéru?
nasehvezdy.cz

Zničí slavnější kolegyni...

Negativních rolí se obě umí...
Extravagantní hodinky Hublot ze spolupráce se Samuelem Rossem
iluxus.cz

Extravagantní hodinky Hublot...

I když ambasadorem značky Hublot je již...
Obojživelník Kaspického moře: Doprovází rybářské lodě podivný mutant?
enigmaplus.cz

Obojživelník Kaspického moře:...

Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží...
Správnou cestu mi našel dobrý duch Kališník
skutecnepribehy.cz

Správnou cestu mi našel dobrý...

Když se člověk dostane do...