Když se pubertálnímu Brailleovi v hlavě zrodí smělý nápad, netuší, že jde o senzaci, která jednou umožní nevidomým poznávat svět. A to jen za pomoci dotyku. Osud mu sice v mládí rozdá špatné karty, naštěstí mu ale k zadním vrátkům poskytne klíč.
K tomu, aby se začal s neproniknutelnou tmou rvát jako lev, Louise Braille (1809–1852) nasměruje jeho vlastní neutěšená situace. Ve třech letech si poraní levé oko tak nešťastně, že infekce, která se v ráně usadí, následně zasáhne obě oči.
Rozmanitosti okolního světa jsou mu rázem cizí. To, co mu shází, si ale vynahrazuje perfektními výkony ve školní lavici. Už v 10 letech je čestným studentem Národního ústavu pro mladé slepce v Paříži. Perfektně si rozumí nejen s učivem, ale i s mnoha hudebními nástroji.
Písmo, které padne jako ulité
Ústavem používané „písmo“ mu však nedá spát. Děti se sice mohou dle libosti biflovat, tlusté knihy jsou však plné vystouplých písmen, které lze pouze číst. Psaní pro slepé je stále jen vizí budoucnosti.
Se svými spolužáky proto Braille roku 1825 uspořádá soutěž, jejímž cílem je jediné – zdokonalení dosud využívaného Barbierova písma.
Za nedostačující variantou stojí Charles Barbier (1767–1841), který písmo stvoří pro noční čtení a psaní na bojišti. Mladý Braille do projektu vloží celé své citlivé srdce a právem vyhrává.
Nejenže se mu podaří dosud využívaný systém zjednodušit a body navrhnout tak, aby jako ulité padly k bříškům prstů, bonusem je mu také zapojení písma do tajů milované hudby.
Nechtěná osvěta
Zatímco studenti jásají, členové vedení školy se chytá za hlavu. Mají pocit, že chlapec boří mosty vedoucí k vidomému světu, a proto naději budoucnosti učiní přítrž. I tak si nové písmo klestí potají cestičku k úspěchu.
Louise v té chvíli už nic nemůže odradit. Píše se rok 1829, když vydává svou první knihu, v roce 1837 pak přidává body sloužící k vyjádření matematických symbolů.
Vznik Braillova písma, které od roku 1932 používá celý svět, znamená revoluci umožňující rozvoj gramotnosti u nevidomých. Masového rozšíření se ale vynálezce nedočká.