Pro archeology se stává velkou pomocí chemická analýza. Izotopy některých prvků, například uhlíku, ale také kyslíku, stroncia a dusíku usazené v tkáních jako jsou kosti či zuby pomohou zjistit například odkud dotyčný pocházel.
Potrava byla v každé lokalitě jiná a promítla se do složení izotopů. Právě výzkum izotopů pomůže odhalit migraci člověka nebo zvířete a také složení jeho stravy. Především izotopy stroncia jsou ukazatelem skladby menu.
Do potravy se dostanou zvětráním krystalických vyvřelin a těch najdeme nejvíce v rostlinách. Izotop kyslíku je zase odlišný podle polohy, nadmořské výšky, teploty, srážek v místě a celkově klimatických podmínek.
Kde se vzal v Anglii první černoch?
V roce 1990 objevil tým vědců v klášteře v Ipswichi v Anglii kostru muže ze 13. století. Teprve v roce 2010 ale experti z univerzity ve skotském Dundee na základě zkoumání potvrdili, že šlo o Afričana, pocházejícího pravděpodobně z oblasti dnešního Tuniska.
Historik Jim Bolton z londýnské univerzity Queen Mary k tomu dodal:
„Věřím, že toto je první fyzický důkaz přítomnosti Afričanů ve středověké Anglii.“ K identifikaci původu jedince pomohla izotopová analýza, založená na zjištění kombinace různých prvků usazených v kostech, zubech a dalších tkáních.
Obsah těchto prvků se liší podle zeměpisné polohy, v níž se člověk pohybuje. „Každá oblast má svůj izotopový podpis,“ tvrdí vědci.
51 mrtvol patřilo Vikingům
V roce 2010 rozluštili britští archeologové záhadu z června roku 2009. Dělníci tehdy v jámě při stavbě silnice u anglického města Weymouth v dorsetském hrabství objevili 51 koster s oddělenými hlavami.
Je jasné, že patřily vikingským útočníkům, kteří dorazili do Anglie v období let 910–1030. „Nález velkých masových hrobů z této doby je něčím výjimečným,“ řekl David Score, archeolog z Oxfordské univerzity.
Vědci zkoumali hlavně zuby mrtvých, protože izotopy kyslíku z pitné vody umožňují stanovit jejich stáří.
Izotopy se liší i podle klimatických podmínek a podle výsledků analýzy nelze pochybovat, že pocházely z mnohem chladnějších oblastí, než je dnešní Velká Británie.