Domů     Inspirovali se Američané nacistickými pokusy na lidech?
Inspirovali se Američané nacistickými pokusy na lidech?
19.7.2023

Změnit mozek nepřítele podle rozkazu měl za cíl projekt MK-Ultra. Šílené pokusy manipulace s lidskou myslí bylo nutné nejprve vyzkoušet na vlastních lidech. Co testování zahrnovalo?

Tajné podávání LSD a jiných drog, hypnózu, elektrošoky, sexuální útoky i fyzické mučení. Kdo tomu všem nakonec učinil přítrž a jak?

V padesátých a šedesátých letech, když vrcholila studená válka, se americká vláda začala obávat, že sovětští, čínští a severokorejští agenti používají metody ovládání mysli, aby z amerických špionů zajatých na jejich území, dostali informace, případně aby jimi manipulovali.

Když totiž skončila válka v Koreji (1950–1953), američtí váleční zajatci po návratu domů veřejně chválili komunismus a brojili proti americkému kapitalismu. Vládní špičky se proto začaly domnívat, že jim byl vymyt mozek.

Američtí vojáci si v Koreji prošli peklem. To odstartovalo další sérii hrůzných událostí. FOTO: Sfc. Al Chang, U.S. Army/Creative Commons/Volné dílo
Američtí vojáci si v Koreji prošli peklem. To odstartovalo další sérii hrůzných událostí. FOTO: Sfc. Al Chang, U.S. Army/Creative Commons/Volné dílo

Tajný projekt CIA

Na základě tohoto podezření proto tehdejší ředitel CIA Allen Dulles (1893–1969) podpořil v roce 1953 spuštění tajného projektu označovaného jako MK-Ultra, jehož cílem mělo být vyvinutí technik ke kontrole mysli, manipulaci mentálního stavu i mozkových funkcí nepřítele.

Metody zahrnovaly podávání vysokých dávek psychoaktivních drog, zejména LSD, a dalších chemikálií, elektrošoky, hypnózu, smyslovou deprivaci, izolaci, slovní i sexuální zneužívání a další formy mučení.

Nacistická škola týrání

Podle amerického novináře a spisovatele Stephena Kinzera (*1951) byl dokonce projekt MK-Ultra pokračováním praktik započatých v nacistických koncentračních táborech druhé světové války.

Nacističtí lékaři podávali v Dachau vězňům psychotropní látku s názvem meskalin, aby si je podmanili a ovládli jejich mysl.

Podle Kinzera měli být dokonce někteří nacističtí mučitelé a vivisekcionisté, kteří prováděli smrtící experimenty na živých tvorech, po válce převezeni do Fort Detricku v Marylandu, aby instruovali důstojníky CIA o použití smrtícího plynu sarinu.

Stephen Kinzer spojuje pokusy americké armády s těmi, které započali již nacisté za druhé světové války. FOTO: Kenneth C. Zirkel/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Stephen Kinzer spojuje pokusy americké armády s těmi, které započali již nacisté za druhé světové války. FOTO: Kenneth C. Zirkel/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Léky na ovládání mysli

Vedením projektu MK-Ultra byl na příkaz ředitele CIA Allena Dullese pověřen 13. dubna 1953 Sidney Gottlieb (1918–1999), chemik a špion CIA. Ten chtěl vyvinout léky, které by vymytí mozku, jehož se na amerických agentech dopustili Sověti, Číňané a Severokorejci, odblokovaly a zároveň vytvořit vlastní drogy, jež by umožňovaly manipulaci mysli vyslýchaných osob, zejména sovětských špionů.

Věřil však, že by je bylo možné podávat i vlastním, vysoce postaveným úředníkům a ovlivňovat tak průběh důležitých setkání. Zároveň plánoval jejich použití k ovládání mysli nebezpečných diktátorů, například kubánského vůdce Fidela Castra (1926–2016).

Pokusy na nic netušících lidech

K identifikaci léků a vývoji postupů k ovládání mysli bylo potřeba provést experimenty na lidech, a to na nic netušících (k pokusům totiž ve většině případů docházelo bez vědomí testovaných subjektů) amerických a kanadských občanech.

Projekt MK-Ultra byl pod rouškou výzkumu spuštěn na více než 80 amerických institucích včetně vysokých škol a univerzit, nemocnic, věznic a farmaceutických společností.

Zapojení CIA do projektu testování nebylo zřejmé, jak ukázala pozdější šetření, nejvyšší představitelé institucí, na nichž k pokusům docházelo, však o něm často věděli.

Projekt byl spuštěn a pokusnými subjekty se stali bezbranní lidé v nemocnicích, ale třeba i na školách. FOTO: pxfuel
Projekt byl spuštěn a pokusnými subjekty se stali bezbranní lidé v nemocnicích, ale třeba i na školách. FOTO: pxfuel

Bezbranní pokusní králíci

Základem experimentů bylo podávání LSD a sledování jeho účinků. Nejprve jej dostávali takzvaně „nepotřební“, tedy mentálně narušení pacienti, kteří se podávání nemohli bránit, vězni, drogově závislí a prostitutky.

V Kentucky například podávali mentálně postiženému pacientovi LSD po dobu 174 dní.

V dalším kroku docházelo k testování účinků této drogy i na zaměstnancích CIA, vojenském personálu, lékařích i široké veřejnosti, a to často bez vědomí těchto subjektů či jejich informovaného souhlasu.

Tím docházelo k porušování Norimberského kodexu, k jehož dodržování se USA po druhé světové válce zavázaly.

Zdrogovaný chemik vyskočil z okna

Občas se vyskytl alarmující případ reakce na LSD, například jeden pracovník CIA, kterému byla droga přidána do ranní kávy, po jejím vypití běžel přes Washington a v každém autě, jež míjel, viděl monstrum.

V jiném případě nevědomé požití LSD dokonce skončilo tragicky. Frank Olson, armádní chemik, kterého po dobu devíti dní drogoval jeho nadřízený, se v důsledku hluboké deprese vyvolané drogou vrhl z okna třináctipatrového hotelu.

Jeho příbuzní se dokonce domnívali, že byl z okna svržen záměrně agenty CIA, protože o projektu MK-Ultra věděl a pochyboval o jeho morálnosti.

Obětí se stal i chemik Frank Olson, kterého zdrogoval jeho nadřízený. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo
Obětí se stal i chemik Frank Olson, kterého zdrogoval jeho nadřízený. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Volné dílo

Zábavné pozorování účinků LSD

S cílem najít drogu, která přinese hluboká doznání či vyčistí mysl subjektů, jímž byla podána, a promění je v dokonale poslušné roboty, byla v rámci projektu MK-Ultra spuštěna i operace Midnight Climax.

V San Francisku a New Yorku bylo v agenturních úkrytech zřízeno několik nevěstinců. Jejich návštěvníkům byla aplikována LSD a následně byly prostřednictvím jednosměrných zrcadel pozorovány její účinky na tyto muže.

Pokud by s aplikací drogy nesouhlasili, bylo jim vyhrožováno, že se jejich rodiny dozví o návštěvě vykřičených domů. Později agenti přiznali, že si z těchto pozorování dělali show, při které se bavili a pili alkohol.

LSD pro každého

Na základě rozhodnutí Sidneyho Gottlieba následně docházelo i k tomu, že byli nadrogováni i běžní občané na veřejnosti, třeba v restauracích, barech či na plážích. Agenti CIA pak zdálky pozorovali účinky, které LSD na lidi mělo.

I když byla droga později v rámci programu MK-Ultra zamítnuta jako příliš nepředvídatelná ve svých účincích, v armádním arzenálu měla stále své místo.

Až do roku 1962, kdy CIA ve spolupráci s americkou armádou vyvinula superhalucinogen s označením BZ (3-chinuklidinylbenzilát), o němž se předpokládalo, že jej bude možné využít k ovládání mysli lépe. Zkoumání účinků LSD se tak stalo menší prioritou.

Chemický koktejl jako sérum pravdy

V rámci MK-Ultra ale nebyla LSD jedinou zkoumanou drogou, další technikou využívanou při výsleších bylo nitrožilní podání barbiturátu (tlumící lék) do jedné paže a amfetaminu (povzbuzující lék) do té druhé.

Po uvolnění barbiturátu do krve začala vyslýchaná osoba usínat, následně jí proto byly vpraveny do žíly amfetaminy. To způsobilo, že podezřelý začal nesouvisle blábolit a bylo možné mu klást otázky a získat užitečné odpovědi.

Obdobně byly využívány i heroin, morfin, temazepam, meskalin a řada dalších látek.

Tajné služby vyvinuly speciální
Tajné služby vyvinuly speciální „koktejl“, který měl být jakýmsi sérem pravdy. FOTO: pxfuel

Hypnóza a mazání paměti

Probíhaly rovněž pokusy s hypnózou, během níž byly zkoumaným osobám uměle navozeny obavy, případně schopnost vybavovat si složité písemné záznamy či uspořádání fyzických objektů.

Hypnóza byla vyvolávána léky a docházelo během ní k experimentům s mazáním paměti.

Odborníkem v tomto oboru byl britský psychiatr Donald Ewen Cameron (1901–1967), který věřil, že dokáže vyléčit schizofrenii vymazáním stávajících vzpomínek a přeprogramováním psychiky.

Šílený doktor řádil v Kanadě

CIA ho najala pro projekt MK-Ultra, experimenty prováděl v kanadském Montrealu. Vedle LSD se zaobíral i paralytickými léky a elektrošoky.

Pacientům, kteří se na psychiatrické klinice léčili s úzkostí či poporodní depresí, vyvolával dlouhodobé kóma, během něhož jim ve smyčce přehrával nějaký hluk či jednoduchá opakující se prohlášení.

Výstupem pro CIA měl být účinný postup, jak získat informace i z velmi odolného zdroje. U některých obětí vyústila Cameronova „léčba“ v neschopnost udržet moč či v amnézii, kdy pacienti zapomněli mluvit, ale třeba i to, kdo jsou jejich rodiče. Považovali za ně své ošetřovatele.

Šílený psychiatr Donald Ewen Cameron vyvinul různé techniky psychického mučení. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain
Šílený psychiatr Donald Ewen Cameron vyvinul různé techniky psychického mučení. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public Domain

Tajné mučírny v cizině

K dalšímu krutému mučení docházelo v oblastech v Evropě i východní Asii, které byly na začátku 50. let pod americkou kontrolou, tedy především v Japonsku, Německu a na Filipínách.

V těchto zemích vytvořila CIA tajná zadržovací střediska, kde doslova týrala lidi podezřelé z toho, že jsou nepřátelskými agenty, případně „postradatelné“ lidi, na nichž prováděla nejrůznější experimenty a mučení.

Díky umístění těchto středisek se totiž vyhnula jakékoli trestní odpovědnosti za tyto činy.

Kruté týrání „nepřátelských agentů“

Vězni v nich byli vyslýchání po podání psychoaktivních drog, dostávali elektrošoky a byli vystavování extrémním teplotám i senzorické deprivaci.

To znamená, že byli drženi v omezeném prostoru nejen bez kontaktu s okolím, ale bez čehokoliv, co by je mohlo zabavit či stimulovat. V horším případě bez indikace střídání dne a noci či v úplné tmě. To mělo CIA umožnit lépe porozumět tomu, jak ničit a ovládat lidskou mysl.

Nakonec byly dokumenty, v nichž byly popsané hrůzy páchané v rámci MK Ultra, odtajněny. FOTO: Central Intelligence Agency/Creative Commons/Public domain
Nakonec byly dokumenty, v nichž byly popsané hrůzy páchané v rámci MK Ultra, odtajněny. FOTO: Central Intelligence Agency/Creative Commons/Public domain

Odhalení hrůz, páchaných ve jménu MK-Ultra

V důsledku vládní paniky způsobené aférou Watergate nařídil v roce 1973 tehdejší ředitel CIA Richard Helms (1913–2002) zničení všech souborů obsahujících informace o projektu MK-Ultra.

Čistku ale přežilo na 20 000 dokumentů, které byly nesprávně uloženy mezi finančními záznamy. A ty byly později využity při vyšetřování experimentů v rámci MK-Ultra.

K odhalení brutálních praktik projektu došlo až po dlouhých 20 letech od jeho započetí, v roce 1974, kdy je vypátral novinář The New York Post Seymour Hersh (*1937).

Zákaz experimentů na lidech

O rok později založil tehdejší prezident Gerald Ford (1913–2006) komisi pro inspekci aktivit CIA. V jejím čele stanul viceprezident Nelson Rockefeller (1907–1979), jehož jméno nesla.

Veřejnosti odhalila, že CIA a ministerstvo obrany prováděly experimenty na lidech bez jejich souhlasu s cílem zjistit, jak ovlivňovat a kontrolovat lidské chování pomocí drog.

To vedlo ke vzniku Fordova „prováděcího nařízení pro dohled nad činností tajných bezpečnostních organizací“, kterým zakázal pokusy s drogami na lidských subjektech s výjimkou v případě podepsaného souhlasu dané osoby.

Prezidenti Carter a Reagan jej následně rozšířili na jakékoliv experimenty na lidech. V červenci 2001 byla oficiálně odtajněna veškerá zbylá dokumentace k programu MK-Ultra.

Foto: Creative Commons, Px fuel, Úvodní fotografie: Px fuel
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Záhady a tajemství
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
reklama
záhady a tajemství
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Kde leží biblická Sodoma? Americký archeolog má tip
„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy. V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam […]
věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás