Domů     Imunitní systém: Přirozená obrana těla!
Imunitní systém: Přirozená obrana těla!
2.11.2018

Hlavním úkolem imunitního systému je chránit organismus před nebezpečnými cizorodými látkami. Umí také rozeznat, co je pro tělo přínosné a co mu škodí. Jaké faktory mohou naši imunitu narušit? Kudy se „útočníci“ dostávají do našeho organismu nejlépe? Jak si počínat, aby byl náš imunitní systém co nejsilnější?

Imunitní systém ochraňuje lidské tělo před škodlivými účinky některých bakterií, virů či hub, které na něj útočí zvenčí. Dále odstraňuje odumřelé vlastní buňky a také zasahuje proti nádorovým bujením.

Bílkoviny na povrchu těchto nepřátelských organismů (označované jako antigeny) totiž vyvolávají obrannou reakci těla. Oproti tomu molekuly na povrchu vlastních buněk imunitní odpověď nevzbuzují, s výjimku autoimunitních onemocnění. Máme dva typy imunity – vrozenou a získanou.

Zákaz vstupu

Vrozená imunita reaguje vůči cizorodým látkám okamžitě, přičemž se snaží zabránit jejich vstupu do těla přes poraněnou kůži či oslabené sliznice.

Mezi její hlavní nástroje patří mechanické zábrany (například řasinky v nose), imunita sliznic (přítomnost hlenu zabraňuje přilnutí antigenů), obsah antibakteriálních látek v žaludečních šťávách, slzách a slinách a schopnost fagocytózy neboli pohlcování škodlivých částic bílými krvinkami.

Také bojuje tím, že zvýší tělesnou teplotu či vyvolá zánět. Jde tedy o jakousi první bariéru, bránící průniku patogenů do organismu.

Přirozená imunita se projevuje třeba zvýšenou teplotou.
Přirozená imunita se projevuje třeba zvýšenou teplotou.

Naučená obrana

Oproti tomu získaná imunita se uplatní, až když dojde k rozvoji infekce, tedy prolomení první bariéry. Její rozsah pak závisí na tom, s jakými onemocněními musel člověk během svého života bojovat.

Při prvním setkání s nemocí dochází v řádu dnů ke vzniku primární imunitní odpovědi, při které se vytvoří paměťové buňky. Ty si zapamatují průběh infekce a díky nim je pak reakce organismu při příštím setkání se stejným antigenem rychlejší. Na tomto principu ostatně funguje i očkování.

Neohrožení bojovníci

Vykonavateli imunity jsou bílé krvinky a dále imunoglobuliny neboli protilátky, které vážou antigeny a poškozují je. Lidská krev obsahuje asi 1 % bílých krvinek. Ty zrají zejména v kostní dřeni a v brzlíku. Bílých krvinek existuje několik druhů.

Například fagocyty pohlcují choroboplodné zárodky a tím se podílejí na vrozené imunitě. Oproti tomu lymfocyty, které bojují proti antigenům sofistikovanějšími zbraněmi, jsou součástí získané imunity.

Jejich nadbytek zase může vést k rozvoji autoimunitních onemocnění, kdy tělo bojuje proti vlastním buňkám.

Nedostatek bílých krvinek se pak projevuje sníženou imunitou.
Nedostatek bílých krvinek se pak projevuje sníženou imunitou.

Bojová pohotovost těla

Činnost imunitního systému je složitá, zapojuje se do ní řada orgánů. Nejdůležitější přitom je brzlík, dále slinivka a játra a spolu s nimi také lymfatický, hormonální a nervový systém. Brzlík je uložen v hrudi a krku a jeho velikost je proměnlivá.

Maxima dosahuje kolem 10. roku věku (asi 40 g). Jeho úkolem je zvyšování životní energie a aktivizace obranných látek. Játra pročišťují organismus a slinivka je zodpovědná za imunitu sliznic (nosohltanu, dutin, dýchací a močové cesty).

Na obraně před antigeny se nepřímo podílí také štítná žláza, která tvoří hormony a připravuje reakci těla na stres, jenž ovlivňuje i imunitní systém.

Nenahraditelná lymfa

Důležitou roli při obraně těla hraje také lymfatický systém, tvořený slezinou, mízními uzlinami, mandlemi (nosní a krční) a lymfou. Lymfa je nažloutlá tekutina odváděná cévami z tkání. Obsahuje bílé krvinky a podílí se na obranyschopnosti těla.

Prochází mízními uzlinami, kde je čištěna, a pak míří do krve. V těle jí koluje asi 8 litrů, denně se vytvoří 2,5 litru lymfy. Pomyslnými strážními věžemi při obraně těla jsou potom mízní uzliny a též mandle, které bojují proti infekci v hrtanu.

Slepé střevo neboli apendix je nazýváno břišní mandlí, protože obsahuje velké množství lymfatické tkáně. Té je hodně i ve střevech a žaludku.

Slepé střevo obsahuje hodně lymfatické tkáně.
Slepé střevo obsahuje hodně lymfatické tkáně.

Střílení do vlastních řad

Za normálních okolností je imunitní systém schopný rozeznat, které buňky jsou tělu vlastní a má je tolerovat, a které jsou cizorodé, tudíž nežádoucí.

Někdy však dojde k poruše této autotolerance a vyvine se autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém vlastně „střílí do vlastních řad“. Mezi tyto choroby patří například roztroušená skleróza, revmatoidní artritida nebo celiakie.

Postihují až 7 % populace, a to ženy 3krát častěji než muže, protože jejich imunitní systém je dokonalejší. U nás jimi trpí řádově desítky tisíc lidí. Léčit se zatím nedají.

Příčiny mohou spočívat v mutacích genů, ve špatné funkci hormonů, v infekci, ale také ve vlivu UV záření či užívání léků.

Porouchaná imunita

Poruchy imunitního systému mohou být taktéž vrozené nebo získané. Ty první se léčí jen těžko, ale naštěstí nejsou příliš časté. Získané pak mohou mít řadu příčin.

Od onemocnění imunitního systému (HIV) přes slabou obranyschopnost vlivem jiných chorob (cukrovka, nádory) až po špatný životní styl či vliv prostředí. Souvislost byla například prokázána mezi zvyšujícím se počtem alergiků a znečištěním životního prostředí. Řadu lidí také častá nemocnost trápí kvůli oslabené imunitě.

Jak nastartovat obranyschopnost?

Lékaři tvrdí, že nejlepší výsledky ve zvyšování odolnosti těla vůči cizorodým látkám přinášejí ty nejsnadnější změny. Oslabený jedinec musí jíst stravu bohatou na vitaminy, hýbat se, dostatečně spát a otužovat se.

Nemoci by neměl přecházet, ale pořádně vyležet. Měl by také dostatečně odpočívat, vyhýbat se stresu a nepřehánět to s čistotou. Tedy samozřejmě dodržovat základní hygienická pravidla, ale nesnažit se mít doma sterilní prostředí. Podpořit imunitu by také mohla homeopatika.

Při nemoci měl být člověk v klidu a odpočívat.
Při nemoci měl být člověk v klidu a odpočívat.

Bakteriální lyzáty

Dalším pomocníkem v boji s oslabenou imunitou jsou pak tzv. bakteriální lyzáty. Ty obsahují zlomky neaktivních bakterií, jež nejčastěji způsobují infekce dýchacích cest.

Když se ocitnou v těle, aktivují imunitní systém, zejména makrofágy, tedy bílé krvinky odpovědné za pohlcování cizích látek. Léčivo předepíše imunolog, některé přípravky jsou však volně prodejné ve formě doplňku stravy.

Měřítkem pro jejich aplikaci jsou dvě infekce během tří měsíců u dospělého a tři u dětí.

Glukany a další pomocníci

Od častých nachlazení mohou ulevit také probiotika, tedy živé bakterie mléčného kvašení, zejména laktobacily. Obsahují je především zakysané mléčné výrobky. Tyto bakterie se vyskytují ve střevech a udržují v něm správné pH, bránící rozvoji infekce.

Obranyschopnost organismu zvýší také glukany, polysacharidy získávané z hub, například z hlívy ústřičné, které opět nastartují činnost makrofágů. Pomoci může také echinacea neboli střapatka nachová, jejíž kořen působí jako přírodní antivirotikum.

Na správné straně

V dnešní době, kdy se šíří nejrůznější superodolné bakterie a vznikají nové nemoci, proti kterým zatím neexistuje léčba, je náš imunitní systém naším největším spojencem a nejlepším ochráncem.

Některým nemocem nezabráníme, přesto bychom si ale měli imunitu hýčkat a neházet jí klacky pod nohy nedostatkem spánku, stresem či nevhodnou stravou.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
reklama
záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
věda a technika
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Chudák malý Albert: Experiment mu způsobí strach i ze Santa Clause!
Chvíli nesrozumitelně žvatlá, pak se převalí a jeho pozornost zaměstná sněhobílá laboratorní myš. Instinktivně po ní natáhne ruce, když místnost naplní hlasitý zvuk kladiva a kovové tyče. Dítě se leká a okamžitě propuká v pláč, jenže to je jen začátek! Vědci potvrzují své hypotézy všemožnými pokusy. Zatímco ruský psycholog Ivan Petrovič Pavlov (1849-1936) moří psy, jeho […]
Proč máme škytavku?
„Škyt! Zase na mě někdo myslí!“ známou průpovídkou si lidé odůvodňují škytavku už v 17. století a říkáme to dodnes. I když dávno tušíme, že pravá příčina nejspíš bude jiná… Nádech, výdech. Dva základní a k životu nezbytné pohyby provádíme bez ustání celý cen, aniž bychom to vnímali. Přesněji nevnímáme je, dokud hladký průběh nekončeného […]
Kdo dosedne na Měsíc? Je tu velký souboj dvou miliardářů
Po dekádách útlumu, kdy se kosmické bádání zaměřovalo na vysílání sond a na zkoumání orbity nebo nejbližších planet, jsme se dostali do éry nových vesmírných závodů. Tentokrát však mezi sebou kromě velmocí soupeří také soukromé firmy. Která bude mít navrch? Zatímco ještě pár let nazpátek se nejčastěji skloňovalo jméno amerického podnikatele Elona Muska (⃰1971) a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív