Skip to content

Igráček vs. Playmobil: Kdo koho okopíroval a která z postaviček vstala z mrtvých?

Tento článek je reklamním sdělením

Zatímco ve světě si děti hrají s Playmobilem, v Česku se už přes čtyřicet let těší oblibě Igráček. Dnes již legendární figurky vznikaly téměř současně na německé i československé straně, přesto se prvenstvím pyšní pouze jedna z nich. Která z nich to byla a jak je možné, že i po tolika letech je o ně stále zájem?

Společný duchovní otec
Duchovním otcem obou postaviček je přitom jeden a ten samý člověk – Jiří Kalina, který chtěl na trh přijít s alternativou cínových vojáčků. Ke spolupráci přizval Marii Pavlíčkovou Krejchovou, která měla na starosti design postavičky, a německého kolegu Hanse Becka. Právě ten nakonec stál u zrodu Playmobilu, kterého si Německo vyžádalo se slovy: „Když ho mohou mít v Československu, proč ne my?”

Prvenstvím se pyšní Playmobil
V důsledku dlouhotrvajících výrobních a schvalovacích procesů nakonec Playmobil spatřil světlo světa o dva roky dříve. Děti v Československu si tak mohly poprvé hrát s figurkou zedníka až v roce 1967. Zedníka brzy doplnila první ženská postavička, zdravotní sestřička, a řady Igráčků se poté každý rok rozšířovaly o čtyři nové typy. Celá sbírka jich tak dnes čítá více než padesát.

Za vším hledej jednoduchost 
Velké oblibě se postavičky Playmobil a Igráček těšily především ze dvou důvodů. Tím zásadním byla a stále je jejich geniální jednoduchost, která při hraní ponechává prostor dětské fantazii. Německá postavička s pohyblivými končetinami, otočnou hlavou a schopností uchopovat předměty byla navíc doplněna řadou dalších předmětů, které tvořily svět Playmobilu. Tím druhým důvodem byl fakt, že jak Německo, tak Československo těžilo z existence železné opony, a tedy i nedostatkem konkurence na trhu.

Na scénu přichází LEGO
Po pádu železné opony na scénu přichází dánská stavebnice LEGO, která si brzy získává srdce mnoha dětí. Playmobil a Igráček si tak jen stěží udržují své místo v dětských pokojích, přičemž Playmobilu se to daří přeci jenom o něco lépe. Velkým odbytištěm pro něj je francouzský trh, který je fascinovaný již zmíněnou jednoduchostí panáčků.

Igráčkův konec
Zatímco výroba Playmobilu se od jeho vzniku nikdy nezastavila, Igráček takové štěstí neměl. V roce 2008 opouští továrnu posledních pár kusů panáčků, aby se po nich na následující dva roky doslova slehla zem. Nejen konkurence v podobě stavebnice LEGO, ale i nástup elektronických her a hraček způsobil výrazný propad zájmu.

Igráček dostává facelift
V roce 2010 se Igráčka ujímá Miroslav Kotlík stojící v čele novoveselské firmy EFKO-karton, s. r. o. Pod jeho rukama slavné postavičky Igráčka znovu ožívají, a dokonce dostávají zcela nový rozměr. Igráček se tak dnes vozí v multifunkčním autě s vyměnitelnými korbičkami MultiGo nebo nosí kufřík Handy, který se po rozložení promění například v obchod nebo policejní stanici. Dokonce i vzhled Igráčka doznal pár změn – přibyl vystouplý nos, širší úsměv a změnila se technologie potisku obličeje.

Oblíbené produkty na Heurece

Zavzpomínejte na své dětství
Postavičky Igráčka a stavebnice Playmobil tak dodnes můžete v hračkářství vídat ve stejném regálu. Jejich jednoduchost je drží při životě už více než 40 let a s největší pravděpodobností budou dělat dětem radost i v budoucnu. Zavzpomínejte na své dětství společně s vašimi potomky či vnoučaty a pořiďte jim jednu z legendárních figurek. Všechny naleznete přehledně seřazené podle oblíbenosti na Heurece.

 

Foto: Wikimedia Commons, Archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemné hrady: Hrad nad Jantarovou stezkou
enigmaplus.cz

Tajemné hrady: Hrad nad...

Starojický hrad je dnes téměř...
Kalkajaka: Tajemství děsuplné Hory smrti
enigmaplus.cz

Kalkajaka: Tajemství...

Nejprve se začíná ztrácet dobytek...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...
Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...
Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...
Vědci z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze pomáhají v Zambii nejen proti covidu-19
21stoleti.cz

Vědci z Fakulty tropického...

Tým vědců z ČZU v Praze se vrátil z expedice do...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...