I celebrity jsou lidé z masa a kostí, kterým se nemoci nevyhýbají. Dokonce ani ty psychické. Představujeme příběhy slavných, které se kvůli tomu dostaly až na dno.
Kurt Cobain – ADHD a maniodepresivní psychóza
Kurt Donald Cobain se narodil 20. února 1967 v malém americkém městě Aberdeen servírce Wendy a automechanikovi Donaldovi, který pracoval na drtičce odpadu a také působil jako trenér a rozhodčí amatérského týmu baseballu.
Manželství skončilo rozvodem, když byl Kurt malý. Chlapce, už tak trpícího hyperaktivitou a maniodepresivní psychózou, to velmi poznamenalo. Oba rodiče si našli nové partnery a Kurt se mezi nimi často přesouval, přičemž po určitou dobu bydlel také u prarodičů.
Strýc ho přivedl k hudbě skupin Led Zeppelin, Aerosmith a Black Sabbath, poté si oblíbil také punk. Už v roce 1985 založil vlastní kapelu Fecal Matter, kterou o dva roky později následovala Nirvana.
První album sice nepřineslo žádný zásadní průlom, ale hned další to napravilo. Zvláště song Smells Like Teen Spirit, který sice rádia zpočátku odmítala hrát, protože se jim text zdál nesmyslný, se stal obrovským hitem.
Pětadvacetiletý Kurt se v únoru 1992 oženil se zpěvačkou Courtney Loveovou a ještě tentýž rok se jim narodila dcera Frances Bean. Oba rodiče se opakovaně potýkali se závislostí na heroinu.
Poslední dávku si zpěvák vzal 8. dubna 1994 předtím, než spáchal sebevraždu zastřelením. Dodnes se spekuluje, zda si skutečně ublížil on sám, nebo čin spáchal někdo jiný.
Cameron Diazová – obsedantně-kompulzivní porucha
Herečka, která si získala oblibu diváků v řadě filmů, třeba Něco na té Mary je a Charlieho andílci, se narodila v srpnu 1972 v americkém San Diegu a má španělské, anglické a německé předky.
V šestnácti letech vyhrála modelingový konkurz a začala pracovat v řadě zemí světa. Už za tři roky okusila film a brzy byla obsazena do úspěšného snímku Maska.
Od té doby neměla o role nouzi, navíc svůj hlas propůjčila princezně Fioně v animovaných filmech o Shrekovi. Zapojuje se do charitativní činnosti a angažuje se v otázce ekologie.
Mezi hereččiny partnery patřil herec Matt Dillon, zpěvák Justin Timberlake i basketbalista Alex Rodriguez. V roce 2015 se vdala za hudebníka Benjiho Maddena, s nímž má dceru Raddix.
I tahle hvězda, známá svým širokým úsměvem, má ale své problémy. Trpí totiž obsedantně-kompulzivní poruchou, která může za úzkostné představy a následné provádění různých rituálů. U Cameron se prý projevuje až chorobnou čistotností.
Elton John – bulimie
Reginald Kenneth Dwight… Že vám to jméno nic neříká? Ve skutečnosti právě pod tímto jménem přišel na svět sir Elton John, britský populární zpěvák a skladatel, kterého britská královna v roce 1998 povýšila do šlechtického stavu.
Vraťme se ale v čase do dob, kdy ho ještě neznal celý svět. Narodil se roku 1947 v Londýně a už jako náctiletý si vydělával hrou na piano.
Účast na soutěži talentů mu sice úspěch nepřinesla, nicméně se seznámil s textařem Berniem Taupinem, s nímž pak po mnoho let spolupracoval.
I on sám psal texty, a to pro jiné interprety, načež se rozhodl využít vlastní tvorbu pro sebe a na přelomu 60. a 70. vydal hned tři alba.
Díky chytlavým melodiím a písničkám, které se stávaly hity, i pestrým kostýmům se z Eltona Johna stala ikona světové hudby.
Dnes je soukromý život tohoto čtyřiasedmdesátiletého muže poklidný.
S partnerem Davidem Furnishem vychovává dvě děti, které páru porodila náhradní matka, a věnuje se své nadaci zaměřující se na boj proti AIDS. Právě na tuto nemoc mu totiž kdysi zemřel kamarád, což jím silně otřáslo.
Ostatně i on sám přiznal, že v mládí nebyl právě zodpovědný a nenakazil se jen díky štěstí. Nevyhnuly se mu nicméně potíže psychického rázu související s tím, jak si postupně uvědomoval svou – ve společnosti značně tabuizovanou – homosexuální orientaci.
Duševní rozervanost vedla k bulimii – záchvatům přejídání a následnému zvracení, a několikrát se pokusil i o sebevraždu. Cizí mu nebyly ani drogy a alkohol. Pomohli až odborníci a setkání s nynějším partnerem.
Angelina Jolieová – sebepoškozování
Dcera Jona Voighta – amerického držitele Oscara za nejlepší herecký výkon ve snímku Návrat domů (1978) – a herečky Marcheline Bertrandové, se narodila v Los Angeles roku 1975. Manželství jejích rodičů se kvůli otcově nevěře rozpadlo, a tak žila s maminkou a bratrem.
Před kamerou poprvé stála už jako malá a později chodila na hereckou školu, ale tu ve čtrnácti letech opustila a začala se živit jako modelka. A právě už během divokého dospívání, v němž nechyběly drogy, trpěla depresemi a sebepoškozováním. V současnosti se s jejím jménem často spojuje podezření na mentální anorexii.
Pravděpodobně se na její psychice podepsal také problematický vztah s otcem, jehož příjmení si nechala odebrat. Částečně se usmířili až po smrti Marcheline, která v roce 2007 podlehla rakovině.
Prvním manželem Angeliny Jolieové se v roce 1996 stal herec Jonny Lee Miller, ale vztah v následujícím roce skončil. Druhé ano řekla opět herci, tentokrát Billymu Bobovi Thorntonovi, nicméně po třech letech opět následoval rozvod.
V roce 2005 upoutala pozornost veřejnosti jakožto příčina rozpadu manželství oblíbeného páru Brada Pitta a Jennifer Anistonové. Vzali se po devíti letech, o pět let později se rozvedli a roky probíhal soud o děti, které herečka chtěla do výhradní péče.
Vyhrál Pitt, a tak mají o svých pět dětí (z toho dvě jsou adoptované) střídavou péči. Nejstarší syn, kterého Angelina adoptovala už v roce 2002 a Brad o čtyři roky později, je již plnoletý, proto se ho soudní tahanice netýkala.
Winona Ryderová – kleptomanie
Winona Laura Horowitzová se narodila ve městě Winona, po němž byla pojmenována, a to před padesáti lety. Budovat kariéru začala v roce 1986, tedy v pouhých čtrnácti letech, díky filmu Lucas.
O dva roky později přišla zásadní role ve snímku Beetlejuice a krátce nato ve filmech Smrtící atrakce a Věk nevinnosti.
V druhém z nich uspěla u kritiků, byla nominována na Oscara za vedlejší ženskou roli a obdržela Zlatý glóbus (opět za ztvárnění vedlejší ženské role). Nominace na Oscara se opakovala v roce 1994 za roli ve filmu Malé ženy.
I přesto, že rozhodně netrpí finanční nouzí, se v roce 2001 v médiích objevila zpráva o tom, že v jednom obchodě ukradla ponožky a šaty. O rok později její rukou zmizelo zboží v beverlyhillském butiku.
Soud jí uložil pokutu a téměř pět set hodin veřejně prospěšných prací. Později byla přistižena znovu. Na vině je kleptomanie, psychická porucha, při níž má postižený nutkání něco odcizit.
Rozhodně nejde o to danou věc získat zadarmo, ale o napětí, které je právě krádeží uvolněno. Kleptomani následně mívají výčitky svědomí a pocity hanby i strachu. Jenže právě ty opět vedou k napětí… a vše se opakuje.
Robin Williams – deprese
Komik, herec a zpěvák Robin Williams byl synem modelky Laurie McLaurinové a bohatého Roberta Fitzgeralda Williamse, jimž se narodil v červenci 1951. První filmy natočil na začátku 80. let.
Obdržel několik Zlatých globů, cen Emmy a Grammy a také Oscara za roli ve filmu Dobrý Will Hunting.
Ženatý byl herec třikrát. S první manželkou měl syna Zacharyho Pyma, s druhou dvě – dceru Zeldu Rae a syna Codyho Alana – a společně také založili nadaci na podporu charitativní činnosti řady organizací.
Roku 2010 se pár rozvedl a o rok později Robin Williams oslavil poslední svatbu.
Už v 70. a 80. letech míval problémy s drogami, konkrétně s kokainem, později zase s alkoholem. V roce 2014 šokovala svět zpráva o jeho úmrtí. Děsivá byla tím spíš, že příčinou smrti se stala sebevražda oběšením.
Podle blízkých trpěl těžkými depresemi, ke kterým se v pozdějším věku přidala demence. Podle pitvy nebyl ve chvíli spáchání zoufalého činu pod vlivem léků, drog ani alkoholu.