Vše začíná mollovou tóninou, vyluzovanou smyčci houslí. Melodie se změní v ptačí zpěv a pokračuje opět strunnými nástroji. Lidskému uchu může připadat jako jedna z těch, které pomáhají ke snadnějšímu usínání.
Ale lidé nejsou těmi správnými posluchači těchto skladeb. Jsou určeny pro psy!
Melodie je zpracována tak, aby byla slyšitelná pro zvířata. Těm pomáhá snížit stres a úzkost. Hudba, orientovaná na psy se rychle stává úspěšným žánrem a britská produkční společnost RelaxMyDog je lídrem tohoto trendu.
V roce 2011 ji zakládají Amman Ahmed a Ricardo Hendriquez. „Existuje spousta medikamentů a bylinných prostředků, které uklidňují domácí zvířata. Chtěli jsme však přijít s něčím, co by bylo naprosto přirozené a tak nás napadla hudba.
Začali jsme jako dvoučlenný tým, ale nyní máme zaměstnance ve Velké Británii, Salvadoru a Indii a dále se rozrůstáme, naše publikum je stejně globální. Naše hudba už pomohla milionům domácích mazlíčků,“ vysvětluje Amman Ahmed.
Pro psy i lidi
V reakci na zájem o jejich hudbu zakládají v roce 2012 další společnost, tentokrát s názvem RelaxMyCat, která je pro změnu zaměřená na kočky.
Oba muži jsou přesvědčeni, že pokud je majitel zvířete uvolněný a zbavený stresu, pak se tato pozitivní energie přenáší i na jeho mazlíčka a podporuje jeho pohodu.
Proto se při navrhování vhodných melodií nesoustředí jen na kmitočty, které mohou slyšet zvířata, ale také na skladby, které navozují hlubokou relaxaci i u lidí.
Jejich vzájemným propojením dosahují skvělých výsledků a mohou tak nabídnout i alba, které si spolu s mazlíčky mohou se stejným efektem poslechnout také jejich majitelé.
Pro mazlíčky i páníčky
Při výběru skladeb, které znějí libozvučně zvířatům, kladou největší důraz na zpětnou vazbu od svých zákazníků. Jedním z poznatků, které takto od majitelů psů získali, je informace, že jejich čtyřnozí mazlíčci velmi dobře reagují na hudební styl reggae.
Ten vzniká v 60. letech 20.století na Jamajce a jeho předchůdci jsou styly, spjaté s americkým rhythm and blues, jazzem a soulem. Toto zjištění je podpořeno studií z roku 2017, kterou provedli skotští vědci.
Z výsledků jejich výzkumu vyplývá, že klasická hudba má uklidňující vliv na psy jen zpočátku, brzy se začnou nudit.
Hudba podle srdce
Naproti tomu reggae a jemnější rock vyšly jako nejlepší žánry pro snížení stresu a celkové uklidnění psů. Kladný vliv mají také na jejich srdeční frekvenci. „Tyto žánry mají rytmus, podobný srdečnímu tepu psů.
Také štěně, pokud se cítí ve stresu, přitulí se k matce a využívá zvuk jejího srdce ke svému uklidnění,“ spekulují vědci o důvodu obliby této hudby u psů. Ti přitom podle majitelů v této souvislosti preferují jamajského interpreta Boba Marleyho (1945-1981).
Není Netflix jako Petflix
Společnost RelaxMyDog se spojila i s některými hudebníky, kteří pro ni složili speciální skladby. Její zakladatelé nyní uvažují o tom, že by svou činnost rozšířili o audiovizuální projekt.
„Naší vizí je stát se něčím, jako je Netflix pro domácí mazlíčky, chceme být jakýmsi Petflixem,“ nastínil Amman Ahmed další plány.
Petflix by nabídl videoprojekci na „psí“ témata, například evokující procházku lesem za použití fialového filtru, který zaujme psy. Odpovídá totiž jejich pohledu na svět. Vše samozřejmě v kombinaci se správnou hudbou.