O tom, k čemu vlastně sloužily egyptské pyramidy, existuje velká spousta teorií. Mnozí odborníci totiž pochybují o tom, že by staří Egypťané budovali tak obrovské stavby jenom kvůli tomu, aby v nich odpočívaly ostatky faraonů.
Proto hledají i další účel, který měly stavby případně splňovat. Podle kanadské profesorky archeologie Carmen Boulterové tvořily pyramidy jakési elektrárny.
Jakkoli to zní na první poslech dost fantasticky, když v roce 2019 ruští a němečtí vědci zkusili vyslat různé typy elektromagnetického záření na malý model Cheopsovy pyramidy, dospěli k naprosto nečekanému objevu.
Funguje jako zesilovač
Stavba podle nich pracuje jako účinný zesilovač, který v některých svých místech dokáže přijatou energii dokonce velmi dobře znásobit. Největší koncentraci energie zaznamenali vědci právě v komoře, kde jsou uloženy ostatky faraona.
Badatelé si ale myslí, že dávní stavitelé o uvedené schopnosti pyramid vlastně vůbec nevěděli. Svými pokusy ale v podstatě ani nechtěli ověřovat nějaké sporné teorie.
Rozptyluje vlny
„Rozhodli jsme se blíže prozkoumat Cheopsovu pyramidu jako prvek, který rezonancí rozptyluje rádiové vlny.
Získali jsme řadu zajímavých a důležitých výsledků,“ vysvětluje Andrej Jevljuchin z petrohradské univerzity, který celý projekt výzkumu vlastností Cheopsovy pyramidy koordinoval.