Domů     Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
Hranice nejsou problém: Dva nejúspěšnější čeští spisovatelé v zahraničí
28.2.2024

V nemocničních papučích doťape k oknu, které rychle otevře. Vykloní se a vzduch najednou protne zvuk máchajících holubích křídel a tupá rána. Závěr života Bohumila Hrabala je přesně jako v jeho knihách – hořký a nečekaný.

V alkoholovém oparu

Kdo: Jaroslav Hašek

Zajímavost: Kniha vychází i v tatarštině

Život šprýmaře, satirika a v neposlední řadě alkoholika Jaroslava Haška (1883-1923) připomíná jízdu na horské dráze. Konec přichází tak nečekaně, že autor ani nestihne dopsat své nejznámější dílo.

Budu bohém!

Alkohol je metla lidstva a pro rodinu Haškových to platí dvojnásob. Otec, který pracuje jako učitel matematiky, se upije k smrti, a tak má Jaroslav se svými sourozenci krušné dětství.

Mimochodem jeden z bratrů – Bohuslav (1886-1924) umírá rok po spisovatelově smrti a hádejte na co? Zase ten alkohol! Vraťme se ale zpět do doby, kdy budoucí literát ještě pobíhá po pražských křivolakých uličkách.

Oknem načuhuje do nechvalně proslulé nálevny Jedová chýše, a právě tam přichází i o alkoholické panictví. Hašek také rád čte, což se později promítne do jeho budoucnosti. Nastoupí sice na gymnázium, brzy se pakuje kvůli protiněmeckým názorů.

Učí se na drogistu, získá i maturitu, ale jako osmnáctiletý holobrádek pošilhává po bohémském stylu života. Pěšky dokonce projde část východního Rakouska-Uherska.

Jeden z Haškových pomníků najdeme například v Lipnici nad Sázavou. (Matěj Baťha / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)
Jeden z Haškových pomníků najdeme například v Lipnici nad Sázavou. (Matěj Baťha / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.5)

Bolševické intermezzo

Z cest napíše několik článků a nelze mu upřít literární talent. Hašek oplývá lehkostí, čtivostí a často do svých textů propašuje břitké narážky a vtípky.

Humor je alfou a omegou jeho života, protože v roce 1911 zakládá Stranu mírného pokroku v mezích zákona – satirické uskupení trefně paroduje tehdejší politiky. Autor nejčastěji vysedává po hospodách, kde mnohdy pije na sekeru.

Někdy ho hostinští nemohou z nálevny dostat, jindy se Hašek revanšuje povídkou. Rozpustilé manýry ukončí první světová válka, jejíž součástí se spisovatel stává v roce 1915. Brzy končí v ruském zajetí, a právě tam se odehrává další neuvěřitelné dějství.

Odmítne s legionáři cestovat domů a raději se spřáhne s bolševiky. Z humoristy a alkoholika je rázem uvědomělý politik. Ve městě Bugulma dokonce zastává funkci zástupce lidového komisaře. Uvažuje také nad odchodem do Číny. Ze všeho ale sejde a v prosinci 1920 mizí zpět do Československa.

Švejka proslaví také ilustrace z pera Josefa Lady. (Steve Collis / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)
Švejka proslaví také ilustrace z pera Josefa Lady. (Steve Collis / wikimedia.commons.org / CC BY 2.0)

Švejk konečně na scéně

V Praze se kupí problémy, kamarádi ho vidí jako komunistu, úřadům se nelíbí Haškova manželka Šura. Literát už je totiž jednou ženatý. Nevyzpytatelný vtipálek zahazuje masku komunisty a raději znovu usedá k hospodským stolům.

Aby měl na pivo, v březnu 1921 vydává první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka. Nezmarovi české literatury ale dochází dech. Už od dětství ho trápí štítná žláza a hektolitry alkoholu tomu příliš nepomohou.

Odjíždí hledat klid do Lipnice nad Sázavou, kde pokračuje v psaní Švejka. Po pár měsících už není schopen psát, a tak další řádky diktuje, ani tak román nedokončí. Umírá tři dny po začátku roku 1923. Se smrtí Haška jako by Švejk ožil.

Vznikají divadelní hry, filmy, a hlavně různé překlady! Kniha vychází v 58 různých jazycích, a tak si mohou počíst lidé na Filipínách, Islandu či v Íránu!

Hrabalova smrt dodnes budí vášně, protože je zahalena hávem tajemství. (Hana Hamplová / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)
Hrabalova smrt dodnes budí vášně, protože je zahalena hávem tajemství. (Hana Hamplová / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 3.0)

Propadlík velikánem

Kdo: Bohumil Hrabal

Zajímavost: Dvakrát propadne

Třetí nejpřekládanější český autor první polovinu svého života literárně mlčí. Když Bohumil Hrabal (1914-1997) povolí stavidla, lidé kupují knihy jako diví. Tedy, když je režim zrovna povolí!

Zase pětka?

Do vzorného žáka má Hrabal daleko, v prvním ročníku gymnázia dokonce propadá z češtiny, latiny, němčiny, zeměpisu, matematiky a přírodopisu. A tak končí v Nymburce, na tamní reálce ho postihne další školní neúspěch.

Nakonec si maturitu udělá a jednou to dotáhne až na právníka. Vidle mu do kariéry hodí druhá světová válka, jenže Hrabal má pozoruhodnou vlastnost – nasává zkušenosti jako houba. Slouží třeba jako železniční dělník v Kostomlatech nad Labem.

Téma později využije v Ostře sledovaných vlacích. Vyzkouší si rovněž práci obchodního cestujícího či baliče starého papíru. Ke kultuře se přiblíží ve chvíli, kdy dělá kulisáka.

Nebezpečné krmení holubů

Časy se mění v roce 1963, kdy je oficiálně spisovatelem na volné noze. Jeho knihy všem okamžitě učarují, Hrabal využívá své zážitky, v románech také zobrazuje řadu svých příbuzných.

Po srpnové invazi má několik let zakázáno psát, vyřeší to až sebekajícná omluva, a tak pokračuje v rozdávání smíchu. Jeho renomé posílí také zfilmování některých děl, například v roce 1968 získává Jiří Menzel (1938-2020) Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Název snímku? No přece Ostře sledované vlaky. Hrabal pokračuje v psaní, často jezdí na svou chatu v Kersku, kde se stará hned o několik koček. Pro jeho tvorbu je typická neotřelost, ta se promítne i do spisovatelovi smrti.

Za záhadných okolností vypadne z pátého patra nemocnice. Údajně má jít o sebevraždu, Hrabalovo okolí ale tvrdí, že autor jen ztratil rovnováhu při krmení holubů.

Foto: wikimedia.commons Titulka ( Johannes Jansson / wikimedia.commons.org / CC BY 2.5)
Související články
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz