Skip to content
reklama

Houstone, problém vyřešen

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) se podílí na přípravě velikého vesmírného odpalovacího systému (SLS), jehož první let je naplánovaný na březen. Ani ne před měsícem však byla na stroji zjištěna závada, konkrétně na palubním ovladači motoru.

Artemis 3 je první misí pro přistání na Měsíci s posádkou v rámci programu Artemis. Foto: Askeuhd / Creative Commons / PD NASA

Nefunkční zařízení bylo naštěstí ihned vyměněno a při testech, provedených v minulém týdnu, všechny čtyři řídicí jednotky motoru fungovaly dobře.

Odborníci prohlásili, že přístroje fungují jako „mozky“ pro každý z výkonných motorů RS-25, které pomáhají dostat SLS na oběžnou dráhu, komunikují s raketou, aby zajistily přesné ovládání motoru a diagnostikovaly případné problémy.

blank
Start Artemis 3 je naplánován na rok 2025. Foto: Askeuhd / Creative Commons / PD NASA

Příprava na velkou misi

SLS se nachází ve Vehicle Assembly Building (VAB) v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě. Systém je připravován pro misi nazvanou Artemis-1, při níž raketa vynese vesmírnou loď NASA Orion směrem k Měsíci.

Cílem mise je otestovat systémy SLS a Orion před prvním startem s posádkou v roce 2024.

blank
Mise je plánována jako druhá mise Artemis s posádkou. Foto: BugWarp / Creative Commons / PD NASA

Mise známá jako Artemis-3 by měla umožnit přistát na měsíčním povrchu prvním lidem od mise Apollo 17 v roce 1972. Pokud vše půjde dobře, mohla by být spuštěna v roce 2025.

Foto: Úvodní foto: Askeuhd / Creative Commons / PD NASA
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články