Na dny zaslouženého odpočinku se člověk vždy těší. Naplánuje si dovolenou do posledního puntíku a očekává, že se nemůže stát nic, co by mohlo narušit jeho pohodu. Chyba lávky!
Kromě deštivého počasí, nedorozumění v rodině nebo nečekaných cestovních trablů může přijít ještě něco mnohem horšího. Vrah, který si právě vás vybere jako svou další oběť.
Důchodci, plánující si klidný život stovky kilometrů od rodného města, milující otec, který v dobré víře bere své dvě malé dcerky pod stan, či mladý muž s pohnutou minulostí, toužící po troše klidu.
Když k těmto zdánlivě banálním příběhům přimícháte ještě šťastné manžele, slavící první výročí, a naivní školačku, užívající si prázdnin u babičky s dědou, vyjde vám koktejl na první pohled nesourodých situací. Jedno je však spojuje. Všichni nakonec zaplatí daň nejvyšší.
Penzisty zneškodní kvůli jejich penězům
Pětapadesát let společného života, to už je pořádná porce. Lidi to vzájemně propojí. Když se proto 74letému penzistovi z Manchesteru začíná v hlavě rodit plán na velké rozhodnutí, jeho o tři roky mladší choť pomýšlí na to samé.
Je ten nejlepší čas změnit prostředí. „Proč ale troškařit?“ řeknou si. Prodají všechen svůj majetek, vyberou spořicí účet a míří na dalekou Jamajku, s vidinou, že je to na důchod ta nejlepší země.
Kdyby v tu chvíli manželé Charlie a Gayle Andersonovi tušili, co je zde čeká, určitě by zůstali věrní deštivé Velké Británii.
Do nového prostředí hned zapadnou
Po zhlédnutí místního trhu s nemovitostmi si nakonec stárnoucí manželé volí osmipokojový byt nedaleko hlavního města Kingstonu, přesněji ve vesnické komunitě Hope Bay. Charlie, jakožto bývalý stavař, jej zrekonstruuje vlastníma rukama.
Nemají obavu, že by si zde nenašli nové známé. Již v rodném městě totiž patřili mezi vzorové sousedy. Což ostatně potvrzuje jeden z nich: „Byli naprosto úžasní.
Charlieho jsem bral jako otce!“ Jakmile se penzisté na Jamajce rozkoukají, je jim jasné, že zde budou šťastní. Zvolili si na stáří to nejkrásnější možné prostředí. Selanka trvá přesně rok. Všechno se tváří ideálně.
Každé ráno vstávají ve svém novém domově s úsměvem na rtech. Velice rychle se spřátelí s místními obyvateli. „Naši patřili mezi pilíře celé komunity. Měli to tak už v Manchesteru, a i na Jamajce byli nesmírně oblíbení,“ líčí jejich syn.
Podepsali si ortel smrti
Jenže Jamajka není pouze rájem na zemi. Mnoho jejích obyvatel trpí chudobou. I proto se přistěhovalci mnohdy stávají cílem trestných činů. A řada přijde i na Andersonovy. Gayle si, jak měla ve zvyku, kontroluje veškeré pohyby na účtu. Něco jí nehraje.
Je si téměř jistá, že transakce, které na něm byly provedeny, nejsou jejím dílem. Zvedá proto okamžitě sluchátko a prosí svou neteř Sharon, jež bydlí nedaleko, aby s ní zajela na policii. Ta jí ale nevěří. Manželé to však nemíní vzdát.
Vydávají se proto do Manchesteru, aby zde vyzvedli bankovní výpisy. S originály pak zamíří zpět na Jamajku a zde na policejní stanici. Až v tento okamžik jim kriminalisté popřejí sluchu. Vyšetřování se rozběhne naplno.
Evidentně zde totiž někdo zneužívá cizí účty a okrádá nic netušící lidi o jejich úspory. Tímto udáním si však důchodci podepisují trest smrti.
Bojoval jako lev
Ve chvíli, kdy pachatelé cítí, že jim začíná téct do bot, rozhodnou se příliš aktivní Brity zneškodnit. Vyberou si pro to v červnu 2018 ten nejhorší možný způsob. Stárnoucí manžele nejprve mučí.
A to takovým způsobem, že se i ostříleným kriminalistům později zatají dech. Charlie je postřelený a má zohavené a spálené tělo. Jeho šaty se nacházejí někde na půl cesty mezi domem a místem, kde nakonec zemře. Očividně bojoval jako lev.
To Charlie tolik síly nemá. Její mrtvé tělo, nacházející se kousek od domu, je sežehnuté a prostřelené. Spálená látka se na ni doslova přiškvařila – každý pohyb musel ženu neskutečně bolet. Snahu o útěk zřejmě nakonec vzdala.
Konkrétního viníka celá kauza zatím nemá. Rodina se stále nemůže rozhodnout, co s domem po rodičích udělá. Na vytoužené Jamajce, kde chtěli manželé Andersonovi strávit podzim svého života, tak zůstává jen jejich zmatený pes.