Skip to content
reklama
reklama

Biologové našli inspiraci ve Star Wars

V Kolumbii bylo objeveno šest různých dosud nepopsaných pavouků, čtyři z nich dokonce nebylo možné ani zařadit pod žádný známý druh, vědci tak vytvořili zcela nový. Pro jeho název se inspirovali slavnými vojáky filmové ságy Star Wars.

Pavouci se tak jmenují Stormtropis.

Tito členovci patří do čeledi sklípkanošovitých (Paratropididae), ta je pro badatele stále tak trochu záhadou. Své jméno získali pro vzájemnou podobnost, stejně jako legendární klonový vojáci. „Stormtroopeři jsou ve Star Wars hlavní pozemní jednotkou Impéria.

Všichni tito vojáci si byli velmi podobní přesně jako tato nová skupina pavouků, chtěli jsme si pohrát se jménem známého rodu Paratropis, a zároveň jsme chtěli vzdát poctu jedné z největších ság všech dob,“ řekli autoři objevu.

blank
Pavouci své pojmenování očividně nedostali kvůli přímé podobnosti s hvězdnými vojáky, ale protože se podobají jeden druhému.

Žijí na místě, kde jiní ne

Jeden z nově nalezených pavouků Stormtropis muisca se vyznačuje i něčím jiným než pouze jménem. Okamžitě po objevení se stal držitelem výškového rekordu mezi těmito osminohými živočichy. Nalezen byl totiž v lokalitě nacházející se okolo 3400 metrů nad mořem, ale podle vědců se může vyskytovat až do výšky 4000 metrů.

Na tento fakt se také objevitelé chtějí do budoucna zaměřit, pavouci běžně v takové výšce totiž nežijí.

Foto: wikipedia.org, mirror.co.uk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články