Domů     Hloupá husa a špinavý jako prase: Jsme opravdu jako zvířata?
Hloupá husa a špinavý jako prase: Jsme opravdu jako zvířata?
1.10.2021

„Pohni s tím oblékáním, vždyť si pomalý jak želva,“ peskuje žena manžela, který se zdržel, aby se napil. Byl totiž žíznivý jako velbloud. „ A co to máš na té košili, vždyť si špinavý jako prase!“ pokračuje v plísnění. Muž se jen ušklíbne a v duchu si pomyslí něco o hloupé huse.

Kdybychom vzali všechna zvířata, ke kterým je člověk prostřednictvím barvité češtiny připodobňován, vydalo by to na slušnou zoologickou zahradu. Ale jsou všechna přirovnání skutečně trefná, nebo někdy němým tvářím křivdíme?

Pomalý jak želva

Vypadá, jakoby měla na všechno času dost. S neskladným batohem na zádech nemotorně pochoduje po teráriu. Zdání ovšem klame a chovatelé suchozemských želv to dobře vědí. Nejeden z nich už zažil okamžik, kdy mu jeho na první pohled nemotorný mazlíček utekl.

Ano, čtete správně. I želva může vzít v krátkém čase nohy na ramena. Stačí, když ji při volném pohybu na zahradě necháte chvíli bez dozoru a ona vás, když ji dostatečně rozehřejí sluneční paprsky, překvapí poměrně „rychlým“ během.

Navíc je mistrem ve zdolávání překážek. Průměrně urazí 200–500 metrů za hodinu. Ve větším tempu jí brání hlavně krunýř a neefektivní postavení nožíček. Kam se ale hrabe na své mořské kolegyně.

Ty při pohybu pod hladinou dosahují rychlosti až 36 km/h a kvůli tomu, že od oblastí, kde si po většinu roku hledají potravu, plavou každoročně do míst, kde na břehu kladou vejce, jsou schopné překonávat značné vzdálenosti. Klidně urazí 2 000 až 3 000 km.

Jsou ale i zdatnější jedinci. Je zaznamenán případ samice kožatky velké, která při putování z Indonésie až do Oregonu uplavala neuvěřitelných 20 557 km!

Vypadá, jakoby měla na všechno času dost. Zdání ovšem klame a chovatelé suchozemských želv to dobře vědí. Foto: pxfuel
Vypadá, jakoby měla na všechno času dost. Zdání ovšem klame a chovatelé suchozemských želv to dobře vědí. Foto: pxfuel

Hloupá husa

Že „život nehrá fér,“ jak zpívá Miro Žbirka (*1952), dobře ví i husy. Ať dělají, co dělají, našinec si je stejně bude brát do pusy. A to nejen na svatého Martina.

Spojení hloupá husa má v našem jazyce neotřesitelnou pozici, ve skutečnosti přitom není tento pták vůbec hloupý. Ba naopak. Stačí se zeptat například myslivců, jak těžké je ho ulovit.

Jde totiž o velmi obezřetného tvora, který je schopný vnímat možné nebezpečí a při průzkumu terénu tak například vysílá napřed „patrolu“ na obhlídku. Ta navíc chytře monitoruje situaci z výšky mimo dostřel lovce.

Neobstojí ani argument, že jako hloupé jsou myšleny husy domácí. Ty jsou stejně chytré jako ty divoké. Při cestě na pastvu mají lepší disciplínu a organizaci než leckterý voják v armádě. Každé zvíře přesně ví, co má dělat a kam se zařadit.

Ve srovnání s jinými druhy ptáků mají navíc velmi dobrou paměť a dají se snadno ochočit. Už Římané ve starověku občas husy místo na pekáč, chovají jako domácí mazlíčky a nechají se jimi doprovázet na trh nebo do lázní.

Špinavý jako prase

Pokud by všechna přirovnání, ve kterých figuruje prase, měla reálný základ, jednalo by se pravděpodobně o nejnechutnější zvíře široko daleko. Nejčastější nadávka se týká špíny.

Pravda, když čuníka zavřete do malého chlívku, moc možností, jak zůstat čistý, nemá. I na tak malém prostoru se ale snaží oddělit jídelnu od záchodu a ložnice. A když mu zajistíte adekvátní ubytování, brzo zjistíte, že prase a špína si příliš netykají.

Velmi rychle se naučí vyprazdňovat na jiném místě, než spí nebo žere. A to jak prasátka chovaná venku, tak i ta „bytová“. Jediný problém nastává, když je praseti horko. Jelikož nemá potní žlázy a v létě se tak přehřívá, má tendenci válet se v bahně. Obal z něho se totiž po vyschnutí promění v chladivou krustu.

Pokud by všechna přirovnání, ve kterých figuruje prase, měla reálný základ, jednalo by se pravděpodobně o nejnechutnější zvíře široko daleko. Foto: pxfuel
Pokud by všechna přirovnání, ve kterých figuruje prase, měla reálný základ, jednalo by se pravděpodobně o nejnechutnější zvíře široko daleko. Foto: pxfuel

Žíznivý jako velbloud

V tomto případě přirovnání sedí jako jistá část těla na hrnec. Nenajdete totiž v přírodě moc větších „pijanů“, než je velbloud. Tedy, jak se to vezme. Při putování pouští vydrží bez kapky v ústech dlouhé dny.

Ztratí sice během toho až čtvrtinu své hmotnosti, ale přežije. I díky tomu, že v noci snižuje tělesnou teplotu, která během dne zase pozvolna stoupá, takže se nemusí potit, aby se ochladil.

Jakmile ale po takto dlouhém strádání dorazí k vodě, je schopný vypít až 130 litrů, a to za slabou čtvrthodinku! Tomu se říká splávek. Část této zásoby uchovává v 800 malých přepážkách jednoho oddílu svého složeného žaludku.

V hrbech hromadí oproti zažité představě tuk, při jehož odbourávání se uvolňuje vodík, který pak sloučením s kyslíkem tvoří vodu pro krevní oběh.

Mlsný jako koza

Chovatelé koz moc dobře vědí, o čem je řeč. Laici by se ale možná divili, jak na první pohled běžné hospodářské zvíře, vyrůstající často na statku vedle prasat jakožto živých popelnic, dokáže být vybíravé.

Nezdá se to, ale koza se při jídle často chová jako skutečný labužník. Když má možnost, vybírá si jen pěknou šťavnatou trávu a bylinky. Za oblíbenými lahůdkami, čerstvými listy, kůrou a výhonky, je schopná díky své přirozené obratnosti vyšplhat klidně na strom.

Co jí naopak nesedí, o to často nezavadí ani pohledem. Popřípadě potravu po předchozím očichávání a ochutnání zhnuseně vyplivne.

Základem jeho obdivuhodného „pamatováka“ je obří, zhruba pětikilový mozek, největší ze všech suchozemských živočichů. Foto: unsplash
Základem jeho obdivuhodného „pamatováka“ je obří, zhruba pětikilový mozek, největší ze všech suchozemských živočichů. Foto: unsplash

Má paměť jako slon

Ne všechna přirovnání musí být negativní. To o sloní paměti je vlastně vyseknutá poklona někomu, kdo dokáže z hloubi mysli vytáhnout jméno, informaci či zážitek, na který většina lidí už dávno zapomněla. A podobně je na tom ve zvířecí říši slon.

Základem jeho obdivuhodného „pamatováka“ je obří, zhruba pětikilový mozek, největší ze všech suchozemských živočichů.

Ušatý vegetarián je díky němu schopný si zapamatovat mimo jiné trasy, po kterých během svého života migroval, každou lokalitu s dostatkem potravy a každý zdroj vody, na čemž často závisí otázka přežití celého stáda.

Je rovněž schopen rozlišit vůně moči jednotlivých slonů a také po letech rozpoznat druhého slona, i když s ním v minulosti strávil jen pár krátkých okamžiků.

Slizký jako had

Řadě lidí vyskočí při pohledu na něj na čele studený pot. A pranic nepomáhá ani skleněná stěna terária, která člověka a hada od sebe většinou dělí.

Tvor, kvůli kterému jsou Adam s Evou vyhnáni z ráje, zkrátka budí odpor, a tak není divu, že jazyk s ním nezachází zrovna nejlépe. A přitom třeba přirovnání „slizký jako had“ se nezakládá na pravdě. Had není ve skutečnosti vůbec slizký.

Kdyby byl, vypadal by po pár metrech lezení jako vánoční stromeček, ověšený vším, přes co přelezl. Jeho kůže je naopak suchá, hladká a po odhození předsudků i poměrně příjemná na dotek.

Foto: unsplash, pxfuel Tit Foto: unsplash
Související články
Zajímavosti
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Zajímavosti
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Zajímavosti
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh! Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec […]
Zajímavosti
Drvodělky, velcí černí čmeláci?
Z drvodělek, samotářsky žijících včel, jsou v našich oblastech k zahlédnutí zástupci drvodělky fialové nebo drvodělky potulné. Známe však mnoho set druhů samotářek. Podobné čmelákům Drvodělky patří k největším příslušníkům čeledi včelovitých. Dosahují délky až tří centimetrů a rozpětí křídel mají až čtyři centimetry. Svým velkým tělem připomínají čmeláky, i když jsou oproti čmelákům méně […]
reklama
věda a technika
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
Černý kašel: Probuzený zabiják!
Kašel může být suchý, vlhký, dráždivý, akutní či chronický, to všechno se dá ve většině případů zvládnout. Dokud tedy nepřidáme přívlastek černý, protože pak už jde do tuhého… Začne to jako běžné nachlazení, k horečce či zimnici se však brzy přidají prudké záchvaty kašle. Opakují se znovu a znovu a hned tak se jich nezbavíte. […]
lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h