Domů     Hloupá husa a špinavý jako prase: Jsme opravdu jako zvířata?
Hloupá husa a špinavý jako prase: Jsme opravdu jako zvířata?
1.10.2021

„Pohni s tím oblékáním, vždyť si pomalý jak želva,“ peskuje žena manžela, který se zdržel, aby se napil. Byl totiž žíznivý jako velbloud. „ A co to máš na té košili, vždyť si špinavý jako prase!“ pokračuje v plísnění. Muž se jen ušklíbne a v duchu si pomyslí něco o hloupé huse.

Kdybychom vzali všechna zvířata, ke kterým je člověk prostřednictvím barvité češtiny připodobňován, vydalo by to na slušnou zoologickou zahradu. Ale jsou všechna přirovnání skutečně trefná, nebo někdy němým tvářím křivdíme?

Pomalý jak želva

Vypadá, jakoby měla na všechno času dost. S neskladným batohem na zádech nemotorně pochoduje po teráriu. Zdání ovšem klame a chovatelé suchozemských želv to dobře vědí. Nejeden z nich už zažil okamžik, kdy mu jeho na první pohled nemotorný mazlíček utekl.

Ano, čtete správně. I želva může vzít v krátkém čase nohy na ramena. Stačí, když ji při volném pohybu na zahradě necháte chvíli bez dozoru a ona vás, když ji dostatečně rozehřejí sluneční paprsky, překvapí poměrně „rychlým“ během.

Navíc je mistrem ve zdolávání překážek. Průměrně urazí 200–500 metrů za hodinu. Ve větším tempu jí brání hlavně krunýř a neefektivní postavení nožíček. Kam se ale hrabe na své mořské kolegyně.

Ty při pohybu pod hladinou dosahují rychlosti až 36 km/h a kvůli tomu, že od oblastí, kde si po většinu roku hledají potravu, plavou každoročně do míst, kde na břehu kladou vejce, jsou schopné překonávat značné vzdálenosti. Klidně urazí 2 000 až 3 000 km.

Jsou ale i zdatnější jedinci. Je zaznamenán případ samice kožatky velké, která při putování z Indonésie až do Oregonu uplavala neuvěřitelných 20 557 km!

Vypadá, jakoby měla na všechno času dost. Zdání ovšem klame a chovatelé suchozemských želv to dobře vědí. Foto: pxfuel
Vypadá, jakoby měla na všechno času dost. Zdání ovšem klame a chovatelé suchozemských želv to dobře vědí. Foto: pxfuel

Hloupá husa

Že „život nehrá fér,“ jak zpívá Miro Žbirka (*1952), dobře ví i husy. Ať dělají, co dělají, našinec si je stejně bude brát do pusy. A to nejen na svatého Martina.

Spojení hloupá husa má v našem jazyce neotřesitelnou pozici, ve skutečnosti přitom není tento pták vůbec hloupý. Ba naopak. Stačí se zeptat například myslivců, jak těžké je ho ulovit.

Jde totiž o velmi obezřetného tvora, který je schopný vnímat možné nebezpečí a při průzkumu terénu tak například vysílá napřed „patrolu“ na obhlídku. Ta navíc chytře monitoruje situaci z výšky mimo dostřel lovce.

Neobstojí ani argument, že jako hloupé jsou myšleny husy domácí. Ty jsou stejně chytré jako ty divoké. Při cestě na pastvu mají lepší disciplínu a organizaci než leckterý voják v armádě. Každé zvíře přesně ví, co má dělat a kam se zařadit.

Ve srovnání s jinými druhy ptáků mají navíc velmi dobrou paměť a dají se snadno ochočit. Už Římané ve starověku občas husy místo na pekáč, chovají jako domácí mazlíčky a nechají se jimi doprovázet na trh nebo do lázní.

Špinavý jako prase

Pokud by všechna přirovnání, ve kterých figuruje prase, měla reálný základ, jednalo by se pravděpodobně o nejnechutnější zvíře široko daleko. Nejčastější nadávka se týká špíny.

Pravda, když čuníka zavřete do malého chlívku, moc možností, jak zůstat čistý, nemá. I na tak malém prostoru se ale snaží oddělit jídelnu od záchodu a ložnice. A když mu zajistíte adekvátní ubytování, brzo zjistíte, že prase a špína si příliš netykají.

Velmi rychle se naučí vyprazdňovat na jiném místě, než spí nebo žere. A to jak prasátka chovaná venku, tak i ta „bytová“. Jediný problém nastává, když je praseti horko. Jelikož nemá potní žlázy a v létě se tak přehřívá, má tendenci válet se v bahně. Obal z něho se totiž po vyschnutí promění v chladivou krustu.

Pokud by všechna přirovnání, ve kterých figuruje prase, měla reálný základ, jednalo by se pravděpodobně o nejnechutnější zvíře široko daleko. Foto: pxfuel
Pokud by všechna přirovnání, ve kterých figuruje prase, měla reálný základ, jednalo by se pravděpodobně o nejnechutnější zvíře široko daleko. Foto: pxfuel

Žíznivý jako velbloud

V tomto případě přirovnání sedí jako jistá část těla na hrnec. Nenajdete totiž v přírodě moc větších „pijanů“, než je velbloud. Tedy, jak se to vezme. Při putování pouští vydrží bez kapky v ústech dlouhé dny.

Ztratí sice během toho až čtvrtinu své hmotnosti, ale přežije. I díky tomu, že v noci snižuje tělesnou teplotu, která během dne zase pozvolna stoupá, takže se nemusí potit, aby se ochladil.

Jakmile ale po takto dlouhém strádání dorazí k vodě, je schopný vypít až 130 litrů, a to za slabou čtvrthodinku! Tomu se říká splávek. Část této zásoby uchovává v 800 malých přepážkách jednoho oddílu svého složeného žaludku.

V hrbech hromadí oproti zažité představě tuk, při jehož odbourávání se uvolňuje vodík, který pak sloučením s kyslíkem tvoří vodu pro krevní oběh.

Mlsný jako koza

Chovatelé koz moc dobře vědí, o čem je řeč. Laici by se ale možná divili, jak na první pohled běžné hospodářské zvíře, vyrůstající často na statku vedle prasat jakožto živých popelnic, dokáže být vybíravé.

Nezdá se to, ale koza se při jídle často chová jako skutečný labužník. Když má možnost, vybírá si jen pěknou šťavnatou trávu a bylinky. Za oblíbenými lahůdkami, čerstvými listy, kůrou a výhonky, je schopná díky své přirozené obratnosti vyšplhat klidně na strom.

Co jí naopak nesedí, o to často nezavadí ani pohledem. Popřípadě potravu po předchozím očichávání a ochutnání zhnuseně vyplivne.

Základem jeho obdivuhodného „pamatováka“ je obří, zhruba pětikilový mozek, největší ze všech suchozemských živočichů. Foto: unsplash
Základem jeho obdivuhodného „pamatováka“ je obří, zhruba pětikilový mozek, největší ze všech suchozemských živočichů. Foto: unsplash

Má paměť jako slon

Ne všechna přirovnání musí být negativní. To o sloní paměti je vlastně vyseknutá poklona někomu, kdo dokáže z hloubi mysli vytáhnout jméno, informaci či zážitek, na který většina lidí už dávno zapomněla. A podobně je na tom ve zvířecí říši slon.

Základem jeho obdivuhodného „pamatováka“ je obří, zhruba pětikilový mozek, největší ze všech suchozemských živočichů.

Ušatý vegetarián je díky němu schopný si zapamatovat mimo jiné trasy, po kterých během svého života migroval, každou lokalitu s dostatkem potravy a každý zdroj vody, na čemž často závisí otázka přežití celého stáda.

Je rovněž schopen rozlišit vůně moči jednotlivých slonů a také po letech rozpoznat druhého slona, i když s ním v minulosti strávil jen pár krátkých okamžiků.

Slizký jako had

Řadě lidí vyskočí při pohledu na něj na čele studený pot. A pranic nepomáhá ani skleněná stěna terária, která člověka a hada od sebe většinou dělí.

Tvor, kvůli kterému jsou Adam s Evou vyhnáni z ráje, zkrátka budí odpor, a tak není divu, že jazyk s ním nezachází zrovna nejlépe. A přitom třeba přirovnání „slizký jako had“ se nezakládá na pravdě. Had není ve skutečnosti vůbec slizký.

Kdyby byl, vypadal by po pár metrech lezení jako vánoční stromeček, ověšený vším, přes co přelezl. Jeho kůže je naopak suchá, hladká a po odhození předsudků i poměrně příjemná na dotek.

Foto: unsplash, pxfuel Tit Foto: unsplash
reklama
Související články
Zajímavosti
Mechanická zoo z francouzského ostrova. Neuvěřitelné výtvory jako od Verna!
Slavný francouzský spisovatel Jules Verne by se asi hodně divil, kdyby se dnes mohl podívat do svého rodného města Nantes. Na náměstíčku Esplanade des Traceurs de Coques se pokojně prochází mechanický slon, vysoký jako čtyřpatrový dům. Mává ušima, troubí a občas postříká překvapené kolemjdoucí sprškou vody z chobotu. Z jeho hřbetu spokojeně pozoruje okolní svět […]
Zajímavosti
Ztracená římská bylina, která měla cenu zlata
Královnou antické kuchyně i lékárny byla rostlina zvaná Silphium, česky označovaná jako „mužák“. Ať už byl příčinou trudomyslnosti kašel, horečka, nedostatečné libido nebo mdlá chuť jídla, Silphium přineslo vysvobození. Alespoň do té doby, než přišli Římané.   Byla popisována jako přibližně půl metru vysoká rostlina s tlustými kořeny pokrytými černou kůrou, s dutým stonem podobným fenyklu a […]
Zajímavosti
Dilema ptačích krmítek: Sypat, či nesypat?
Nejnáročnějším obdobím roku pro ptáky nebývá překvapivě zima, ale hnízdění. Během péče o mláďata zhubnou až o pětinu své váhy. A to je pak ještě čeká energeticky podobně náročné přepeřování.   Odborných studií, které by se zabývaly celoročním krmení ptáků, není mnoho. Navíc si často protiřečí nebo již nejsou aktuální. V zásadě ale převažuje doporučení krmit […]
Zajímavosti
Chandra Bahadur Dangi, nejmenší člověk světa
Tipnete si, kolik centimetrů měřil prokazatelně nejmenší doložený člověk na světě? Pouhých 54,6 centimetru!   Když jeden z dodavatelů dřeva spatří v zapadlé nepálské vesničce Reemkholi z kabiny svého vozu poprvé Chandru Bahadura Dangiho (1939–2015), nevěří vlastním očím. Dangiho život vzápětí obrátí úplně naruby – za maličkým dospělákem, který nikdy neopustil rodnou hroudu ležící asi […]
reklama
zajímavosti
Souboj sladkých gigantů o zdravější životní styl: Místo alkoholu pijte čokoládu!
Alkohol je metla lidstva,“ soudí nejspíš obchodník John Cadbury a usilovně přemýšlí, jak zabránit chudým Angličanům, aby ho nekonzumovali v tak hojné míře jako dosud. A už to má! „Čokoláda také chutná skvěle!“  Ve 2. polovině 19. století se vzácný sladký nápoj postupně mění v levnou potravinu a z luxusních salonů míří do pouličních stánků. O […]
Rekordní Čingischán nezrezne: Možná je to socha i vašeho předka!
Nejvyšší jezdecká skulptura světa. Pocta prvnímu Velkému chánovi Mongolů a jednomu z nejslavnějších vojevůdců historie. 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni z nerezové oceli vás však dokáže překvapit několika bizarnostmi…   Turisté vyjedou výtahem umístěným v zadních nohou gigantického koně. „Mamí! My jsme v zadku!“ vykřikne nadšeně 6letý hoch. Několik lidí se znechuceně ohlédne, […]
Nebe jako druhý domov! Nejdelší let světa trvá úctyhodné dva měsíce!
Cestující prochází lasvegaským letištěm, jen pohledy některých skončí na stroji zavěšenému u stropu haly. Kdyby jen věděli, že mají před očima stroj, který absolvoval rekord, jež už více než 60 let odolává všem pokusům! Rok 1958 je pro rekordy zaslíbený. V létě přistává dvojice pilotů, která ve vzduchu vydrží 50 dní. Jenže Robert Timm (1926-1976) […]
Granátové jablko: Symbol plodnosti i ukazatel počtu dětí
„Jezte granátová jablka a dopřávejte si lázeň, vrátí se vám mládí,“ tvrdí dávné egyptské přísloví. Kromě toho, že v sobě tyto plody mají cenné látky, jsou také velmi chutné. Navíc se kolem nich v průběhu historie vytvořilo neobyčejné množství legend a prý si je v rajské zahradě dopřáli i Eva s Adamem. Granátové jablko, jedno […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
skutecnepribehy.cz
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
21stoleti.cz
Býčí skála: Svědkyně krvavého masakru
Proslaví ji nález sochy býčka, po které také získá svůj název. Vyjma cenných artefaktů však jeskyně láká i na dávný masakr, jehož pravá podstata stále nebyla přesvědčivě objasněna. Začneme ale od z
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
iluxus.cz
Kosmetika s prebiotiky a probiotiky dokáže divy
Kosmetické receptury prošly v posledních letech velkými proměnami. „Ženy i muži stojí ve frontách na dlouhověkost. Přejí si krásnou, pevnou, živou pleť do co nejvyššího věku,“ říká Ing. Jitka Poláková
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
enigmaplus.cz
Záhada Thoor Ballylee: Jaké přízraky obývají slavný věžový dům?
Poblíž města Gort v irském hrabství Galway se nachází známá stavba takzvaného věžového domu. Jedná se o historický objekt z patnáctého století, z anglo-normanského období. Ze stejné epochy však patrn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
enigmaplus.cz
Byl Ježíš Kristus synek z dobře situované rodiny
Putuje po celé Galileji. Kam vkročí, tam si o něm lidé povídají různé báchorky. Mnohdy Ježíše Krista povídačky o jeho činech dokonce předstihnou. Netrvá dlouho a během cesty se k němu chtějí přidat da
Koi kapři a ti další
panidomu.cz
Koi kapři a ti další
Přemýšlíte o zahradním jezírku a chtěli byste v něm mít i nějaké ryby? Módní jsou koi kapři, ale v pohodě můžete chovat i jiné druhy. Co ještě můžete ve svém jezírku mít? Zahrada, která žije… To je dnešní trend, a je to tak dobře. Návrat k přirozeným zahradám, ve kterých mají své místo a domov nejrůznější živočichové,
Bitcoin nebo zlato?
21stoleti.cz
Bitcoin nebo zlato?
O Bitcoinu se často mluví jako o zlatu nové generace. Pojďme se blíž podívat na to, co má Bitcoin se zlatem společného a v čem se naopak zásadně liší. Společné charakteristiky Jak Bitcoin, tak zlato
Stali se z nich nepřátelé?
nasehvezdy.cz
Stali se z nich nepřátelé?
Současný stav herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové (67) mnohé znepokojuje. Své k jejímu životu už mnohokrát řekl také herec Jiří Krampol (85). Mimo jiné uvedl, že má nejspíš alkoholovou demenci a že
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
epochalnisvet.cz
Čeští výrobci jsou mezi hráči online automatů velmi oblíbení
Svět hazardu si většinou podvědomě umisťujeme do míst jako Monte Carlo nebo Las Vegas. S tím, jak se hráči hazardních her přesouvají do online prostředí, ztrácí tato představa reálný smysl. Svoje vlas