Skip to content

Hledáme mimozemský život, ale co potom?

Desítky let se lidská rasa dívá na oblohu a pátrá po inteligentním životu ukrytém v zákoutích nekonečného vesmíru. Po neidentifikovatelných létajících předmětech a jejich pasažérech nebo jen po řasách přichycených na kamenech vzdálených planet. Ale… Co by vlastně lidé dělali, kdyby se jednoho dne náhle mimozemšťané objevili?

Popravdě, žádný plán pro takovou událost v podstatě neexistuje. A proto se odpověď pokusila získat vědecká studie.

Její britští autoři se lidí dotazovali na jejich názor na pátrání po mimozemském životě a následně na to, co by dělali, kdyby bylo takové pátrání úspěšné. Počtem oslovených lidí patřil výzkum mezi ty s nejpočetnějším vzorkem ve Velké Británii.

Jaké máme možnosti?

Lidé, kteří byli při výzkumu dotázáni odpovídali například na takové dotazy.

Pokud lidé objeví mimozemský inteligentní život, pak vy:

  • Se o to nebudete zajímat.
  • Si o tom přečtete zprávy a komentáře.
  • Budete o tom diskutovat na sociálních sítích.

Někteří lidé si myslí, že bychom měli dál do vesmíru vysílat zprávy, ačkoliv nás nikdo neoslovil ani doposud neodpověděl.Jaký je váš názor?

  • Je to špatný nápad, takové zprávy by měly být zakázány.
  • Zákony by měly jasně stanovit kdo může zprávy posílat a co může sdělit.
  • Každý, kdo chce, by měl mít právo posílat zprávy do vesmíru.

I přes to, že se nám zatím ještě nepodařilo detekovat nějaký signál nebo sdělení od mimozemských forem inteligentního života, neznamená to nutně, že k něčemu takovému nikdy nedojde. Co když jednou prostě ano?“ Uvádí astrofyzik spolupracující na výzkumu Martin Dominik

Cílem výzkumu je tuto otázku rozšířit mezi lidi. A povzbudit je k zamyšlení se nad odpovědí. „Případné navázání kontaktu se dotkne každého z nás. A je vhodné se alespoň zamyslet nad tím, jak na něj zareagujeme, pokud k němu dojde,“ uvedl Dominik.

Samotná data, která studie sesbírala, nyní zpracovávají počítače. Výsledky nechtějí výzkumníci zveřejňovat také proto, že dotazování ještě stále probíhá.

Foto: express.co.uk, Archiv
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …