Skip to content

Hlavu obávaného Černovouse pověsí na stěžeň

Zvony Charlestonu bijí na poplach a vojáci v plné zbroji nabíhají ke kanonům na hradbách. K městu se totiž řítí flotila osmi pirátských lodí pod vedením legendárního Černovouse. „Palte na nejbližší loď,“ rozkazuje velitel a železné projektily cupují část loďstva na třísky.

Černovous opětuje palbu a silnou protiofenzivou prakticky vybombarduje kanonová stanoviště obránců. Zátoka je nyní v jeho moci.

Dobytí Charlestonu v Jižní Karolíně je jedním z mnoha skutků, pro které se pirát zvaný Černovous stal postrachem pro celé východní pobřeží Severní Ameriky a Karibik. Vlastním jménem Edward Teach (1680–1718) sloužil za války o španělské dědictví na korzárských lodích.

Mezníkem v jeho životě se stane setkání s pirátem Benem Hornigoldem (1680–1719), u kterého si mladý Teach, jenž pro svůj vzhled získá přezdívku Černovous, velmi rychle osvojí řemeslo a následně od něj získá i svou první loď.

S ní pak, už jako kapitán, brázdí oceán a soustavně přepadává lodě, osady i větší města. Černovous je pro své manické chování i vyšinutý vzhled obáván i mezi těmi nejotrlešími flibustýry, bukanýry a korzáry.

Doutnáky v plnovousu. Černovous děsil už svým vzhledem.

Ztělesněným ďáblem? Z podpalubí se line kouř. Nic nehoří, to jenom Černovous provádí další ze svých krutých žertů. S několika muži se tam zavřel a škrtl zápalkou u korbelu síry. Jedovatý dým rychle zaplňuje celou místnost, až se všichni téměř udusí.

Jenom Černovous postává nad polomrtvými bandity, rozhořčen nad slabostí svých mužů. „Zdrojem Teachovi moci byla metaforická mluva a démonické rituály. Jako kdyby chtěl, aby jeho muži uvěřili, že je ztělesněným ďáblem,“ informuje nás historik Joel Baer (*1938). Do své kajuty si například jednoho večera zavolá několik námořníků na partičku karet. Když je nálada v nejlepším, sfoukne svíce, pod stolem tasí dvě bambitky a vystřelí. Často tak své společníky zraní, či dokonce usmrtí.

Pomsta královny Anny byla jedním z nejobávanějších korábů na mořích při americkém pobřeží.

Loď má nového kapitána! „Dohánějí nás!“ volá z vraního hnízda námořník francouzské obchodní lodi Concorde na kapitána. Pomalu ale jistě se přibližující dvě pirátské lodě sevřou Francouze mezi sebe a tím zpečetí jejich osud.

Několik výstřelů doprovázejí tupé zvuky kotevních háků zaklesávajících se do hrazení lodi a pirátští hrdlořezi rychle přebírají kontrolu nad lodí. Najednou nastane ticho. Na palubu totiž vstupuje sám Černovous.

Postavě s uhrančivýma očima, pekelně černými vousy propletenými černými mašlemi a zapálenými doutnáky, jejichž dým zahaluje celou postavu děsivým oparem, si nikdo nedovoluje klást odpor. Černovous loď křtí na Pomstu královny Anny a hromovým hlasem udává další směr: „Charleston!“

Černovous v zápalu boje s poručíkem Robertem Maynardem.

Zakročí už někdo? Ačkoliv po vyloupení lodí v charlestonském přístavu ztratí Teach kvůli najetí na útes v Beaufortově úžině svůj koráb, brzy zformuje posádku novou a v loupení pokračuje. Všem už dochází trpělivost a tlačí na úřady, ať zakročí.

Guvernér státu Virginie tak k Teachově základně v zátoce u Ocracoke vysílá dvě šalupy, které pod velením poručíka Roberta Maynarda (1684–1751) mají jeden úkol – vyřešit problém jednou provždy. Pirátské hnízdo se ještě halí do ranní tmy, když Maynardovy lodě neslyšně připlouvají do zátoky.

Hlídka z Černovousovy nové lodi Adventure však spatřuje obrys vetřelců a následuje zprvu nerovná bitva. Teach bere Adventure a prchá, Maynard je mu však v zádech.

Z hlavy obávaného piráta se stane trofej.

Rozsekne mu hrdlo! Černovous není z těch, kteří by byli zvyklí prchat před bojem. Vědom si značné ztráty sil na obou stranách, otáčí svou loď a čeká, až se Maynardova šalupa přiblíží natolik, aby ji mohl abordovat.

V okamžiku, kdy se lodě sráží boky, vyřítí se piráti na palubu a nastává nelítostná bitka. Rozběsněný Černovous se s tasenou šavlí v ruce vrhá na Maynarda, který ačkoliv je mladší a velmi schopný šermíř, Teachovy tvrdé rány odráží pouze stěží.

Boj je dlouhý a zuřivý. „Teď chcípneš, ty skunku!“ hrozí lotr poručíkovi. Vtom se Maynardovi podaří rychlým švihem proseknout pirátovi hrdlo, a ten se kácí k zemi. Černovous je mrtev. Do Williamsburgu se pak poručík vrací s vyvěšenou Teachovou hlavou na stěžni.

Foto: Wikimedia Commons, Getty Images
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nový Jičín: Město klobouků
epochanacestach.cz

Nový Jičín: Město klobouků

Návštěvnické centrum...
Tajemství hranice, kam až může sahat lidská paměť
enigmaplus.cz

Tajemství hranice, kam až může...

Jmenuje se Biya Pathak, má dva syny a...
Dívce prý v hlavě zněly hlasy pocházející ze starověkého Egypta
enigmaplus.cz

Dívce prý v hlavě zněly hlasy...

Anglický badatel Frederic H. Wood...
Nevěru odpustila mužům vícekrát!
nasehvezdy.cz

Nevěru odpustila mužům...

Byla u zrodu Ordinace v růžové...
Valentýn přeje připraveným
iluxus.cz

Valentýn přeje připraveným

Ať slavíte 14. února se svým protějškem,...
Kudlanka nábožná, strašlivý žralok ve světě hmyzu!
epochalnisvet.cz

Kudlanka nábožná, strašlivý...

Je to dokonalý predátor. Snad žádný hmyz...
Benefity nepřímého osvětlení
rezidenceonline.cz

Benefity nepřímého osvětlení

Funkční osvětlení interiéru patří k nezbytnému zařízení...
V zavřeném bowlingovém baru prý na první dráze hraje duch
enigmaplus.cz

V zavřeném bowlingovém baru...

I duchové si očividně někdy rádi užijí...
Céčkem proti chřipce
nasehvezdy.cz

Céčkem proti chřipce

Céčko je známým bojovníkem proti chřipce a nachlazení,...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Bílá Šumava zahřeje
epochanacestach.cz

Bílá Šumava zahřeje

Příroda se uložila ke...