Skip to content

Hlavu obávaného Černovouse pověsí na stěžeň

Zvony Charlestonu bijí na poplach a vojáci v plné zbroji nabíhají ke kanonům na hradbách. K městu se totiž řítí flotila osmi pirátských lodí pod vedením legendárního Černovouse. „Palte na nejbližší loď,“ rozkazuje velitel a železné projektily cupují část loďstva na třísky.

Černovous opětuje palbu a silnou protiofenzivou prakticky vybombarduje kanonová stanoviště obránců. Zátoka je nyní v jeho moci.

Dobytí Charlestonu v Jižní Karolíně je jedním z mnoha skutků, pro které se pirát zvaný Černovous stal postrachem pro celé východní pobřeží Severní Ameriky a Karibik. Vlastním jménem Edward Teach (1680–1718) sloužil za války o španělské dědictví na korzárských lodích.

Mezníkem v jeho životě se stane setkání s pirátem Benem Hornigoldem (1680–1719), u kterého si mladý Teach, jenž pro svůj vzhled získá přezdívku Černovous, velmi rychle osvojí řemeslo a následně od něj získá i svou první loď.

S ní pak, už jako kapitán, brázdí oceán a soustavně přepadává lodě, osady i větší města. Černovous je pro své manické chování i vyšinutý vzhled obáván i mezi těmi nejotrlešími flibustýry, bukanýry a korzáry.

Doutnáky v plnovousu. Černovous děsil už svým vzhledem.

Ztělesněným ďáblem? Z podpalubí se line kouř. Nic nehoří, to jenom Černovous provádí další ze svých krutých žertů. S několika muži se tam zavřel a škrtl zápalkou u korbelu síry. Jedovatý dým rychle zaplňuje celou místnost, až se všichni téměř udusí.

Jenom Černovous postává nad polomrtvými bandity, rozhořčen nad slabostí svých mužů. „Zdrojem Teachovi moci byla metaforická mluva a démonické rituály. Jako kdyby chtěl, aby jeho muži uvěřili, že je ztělesněným ďáblem,“ informuje nás historik Joel Baer (*1938). Do své kajuty si například jednoho večera zavolá několik námořníků na partičku karet. Když je nálada v nejlepším, sfoukne svíce, pod stolem tasí dvě bambitky a vystřelí. Často tak své společníky zraní, či dokonce usmrtí.

Pomsta královny Anny byla jedním z nejobávanějších korábů na mořích při americkém pobřeží.

Loď má nového kapitána! „Dohánějí nás!“ volá z vraního hnízda námořník francouzské obchodní lodi Concorde na kapitána. Pomalu ale jistě se přibližující dvě pirátské lodě sevřou Francouze mezi sebe a tím zpečetí jejich osud.

Několik výstřelů doprovázejí tupé zvuky kotevních háků zaklesávajících se do hrazení lodi a pirátští hrdlořezi rychle přebírají kontrolu nad lodí. Najednou nastane ticho. Na palubu totiž vstupuje sám Černovous.

Postavě s uhrančivýma očima, pekelně černými vousy propletenými černými mašlemi a zapálenými doutnáky, jejichž dým zahaluje celou postavu děsivým oparem, si nikdo nedovoluje klást odpor. Černovous loď křtí na Pomstu královny Anny a hromovým hlasem udává další směr: „Charleston!“

Černovous v zápalu boje s poručíkem Robertem Maynardem.

Zakročí už někdo? Ačkoliv po vyloupení lodí v charlestonském přístavu ztratí Teach kvůli najetí na útes v Beaufortově úžině svůj koráb, brzy zformuje posádku novou a v loupení pokračuje. Všem už dochází trpělivost a tlačí na úřady, ať zakročí.

Guvernér státu Virginie tak k Teachově základně v zátoce u Ocracoke vysílá dvě šalupy, které pod velením poručíka Roberta Maynarda (1684–1751) mají jeden úkol – vyřešit problém jednou provždy. Pirátské hnízdo se ještě halí do ranní tmy, když Maynardovy lodě neslyšně připlouvají do zátoky.

Hlídka z Černovousovy nové lodi Adventure však spatřuje obrys vetřelců a následuje zprvu nerovná bitva. Teach bere Adventure a prchá, Maynard je mu však v zádech.

Z hlavy obávaného piráta se stane trofej.

Rozsekne mu hrdlo! Černovous není z těch, kteří by byli zvyklí prchat před bojem. Vědom si značné ztráty sil na obou stranách, otáčí svou loď a čeká, až se Maynardova šalupa přiblíží natolik, aby ji mohl abordovat.

V okamžiku, kdy se lodě sráží boky, vyřítí se piráti na palubu a nastává nelítostná bitka. Rozběsněný Černovous se s tasenou šavlí v ruce vrhá na Maynarda, který ačkoliv je mladší a velmi schopný šermíř, Teachovy tvrdé rány odráží pouze stěží.

Boj je dlouhý a zuřivý. „Teď chcípneš, ty skunku!“ hrozí lotr poručíkovi. Vtom se Maynardovi podaří rychlým švihem proseknout pirátovi hrdlo, a ten se kácí k zemi. Černovous je mrtev. Do Williamsburgu se pak poručík vrací s vyvěšenou Teachovou hlavou na stěžni.

Foto: Wikimedia Commons, Getty Images
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...
Tajemný Ludvík XIV. Útočili teroristé Francie na Prahu?
enigmaplus.cz

Tajemný Ludvík XIV. Útočili...

Troufalý akt státního terorismu, do kterého...
Zdravý styl: Co dělat, aby vám to pálilo?
panidomu.cz

Zdravý styl: Co dělat, aby...

Žádná zázračná dieta pro geniální mozek nebo bezchybnou...
Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Facebook a spol.: Algoritmy světem vládnou
21stoleti.cz

Facebook a spol.: Algoritmy...

Facebook, Instagram, Twitter, Tik Tok, YouTube,...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...