Domů     Hladovky, protesty i vězení. K volebnímu právu se ženy protrpěly
Hladovky, protesty i vězení. K volebnímu právu se ženy protrpěly
19.2.2025
wikipedia, Bain News Service, veřejné dílo

To, že ženy mohou volit, dnes považujeme za samozřejmost. Vždy tomu tak ale nebylo. A doba, kdy volit nemohly, neskočila zase tak dávno. Vždyť třeba Portugalsko umožnilo ženám volit teprve v roce 1974. Pojďme se podívat na cestu žen k jejich volebnímu právu.

Byla dlouhá a trnitá, ale na jejím konci se ženy po celém světě konečně dočkaly rovnosti a spravedlnosti.

Jsou 40. léta 19. století a ženy ve Spojených státech amerických touží po větší kontrole svých životů. Dosud jsou totiž ve velké míře podřízeny mužům, a to i tady – v nejdemokratičtější zemi světa.

Ženy tu nemohou dědit majetek, podepisovat smlouvy, mají omezené pracovní možnosti a také – nemají právo volit ve volbách. Do popředí snah o zrovnoprávnění žen se dostává feministka a bojovnice za ženská práva Elizabeth Cady Stantonová.

Snahy Stantonové a jejích spolubojovnic vrcholí v roce 1848 na první konferenci o právech žen, která se koná ve městě Seneca Falls. Stantonová tu zformuluje tzv.

Declaration of Sentiments, první manifest žádající volební právo pro ženy, který podepsalo 68 žen a 32 mužů. Boj za volební právo žen právě začíná.

Ženská práva v patriarchální společnosti

Po celá staletí byla ženská práva ve světě daleko za těmi mužskými. Ačkoliv historie zná řadu velkých ženských osobností, společnost byla od svých počátků patriarchální – život ve společnosti byl v rukou mužů.

Ti utvářeli politiku, rozhodovali o důležitých věcech, podřizovali ženy svému pohledu na svět. Až v 19. století začala ve větší míře vznikat hnutí, jejichž cílem bylo tuto nerovnost a nespravedlnost napravit.

Boj za volební práva žen se stal symbolem rodícího se feminismu a zásadním impulzem změny společnosti, která do určité míry trvá dodnes. Tento boj byl však často plný výsměchu, ústrk, protestů a útlaku ze strany oficiálních orgánů. O to obdivuhodnější je, že ženy ve svém boji vytrvaly.

Dne 6. února 1918 v britské dolní sněmovně pro volební právo žen hlasovalo 385 poslanců, proti se jich vyslovilo jen 55.
Dne 6. února 1918 v britské dolní sněmovně pro volební právo žen hlasovalo 385 poslanců, proti se jich vyslovilo jen 55.

Sufražetky: „Nechte nás volit!“

Vedle USA probíhaly zásadní boje o volební práva žen především ve Velké Británii. Zde se do čela těchto bojů postavily sufražetky.

Toto označení nesly radikální feministické bojovnice za politická práva žen, zejména za právo volit ve volbách (suffrage v angličtině znamená volební právo).

V roce 1903 založila ve Velké Británii Emmeline Pankhurstová Ženskou sociální a politickou unii, která se stala nejvýznamnějším spolkem bojujícím za ženská práva.

Už od roku 1879 vydávaly britské feministky časopis The Woman’s Suffrage (v překladu Ženské volební právo).

Vězení, hladovky i žhářství

Sufražetky ve svém boji za volební právo využívaly často velmi drsných způsobů. Zejména Emmeline Pankhurstová a její dcera Christabel se v politickém boji nevyhýbaly ani útokům na majetek, rušení volebních schůzí nebo hlučným demonstracím.

Poté, co parlament odmítl přijmout příslušný zákon, sáhly sufražetky k ještě tvrdšímu nátlaku na poslance. Přerušovaly parlamentní debaty, uvězněné ženy držely hladovku.

Po určité době hladovění je úřady raději z vězení propustily, aby hladem nezemřely a nestaly se mučednicemi. Později je však dozorci ve vězení krmili násilím. Jindy sufražetky ničily poštu, přestřihávaly telefonní dráty a po ulicích kreslily nejrůznější hesla.

Oblíbily si však i žhářství, a kromě kostelů nebo divadel podpálily dokonce dům poslance Davida Lloyda George, který byl přitom zastáncem volebního práva žen (a později, když se stal premiérem, bylo volební právo žen prosazeno).

Tragická smrt na dostizích

Dne 4. června 1913 se uskutečnily dostihy Epsom Derby, kterým se někdy přezdívá také „Derby sufražetky“, a to proto, že závody koní zastínil čin feministky Emily Davisonové.

Při závodě, kterého se účastnilo na půl milionu lidí včetně krále a královny, se do dráhy v cílové rovince vrhla Davisonová a snažila se zachytit otěže koně krále Jiřího V. Kůň ji však srazil, Davisonová byla vážně zraněna a o čtyři dny později v nemocnici zemřela.

Davisonová byla aktivní členkou Ženské sociální a politické unie a po celý svůj život vedla kampaň za volební právo pro ženy ve Velké Británii. WSPU ji po smrti popsala jako mučednici, která byla ochotná položit život za své ideály.

Noviny Sufražetka uctily její smrt speciálním číslem, na jehož obálce byla Davisonová zobrazena jako anděl se zdviženýma rukama, stojící před zábradlím dostihové dráhy.

Millicent Fawcett byla významnou sufražetkou a feministkou, která se zasloužila o volební právo žen ve Velké Británii.
Millicent Fawcett byla významnou sufražetkou a feministkou, která se zasloužila o volební právo žen ve Velké Británii.

Vítězství nejen na frontě

Po vypuknutí 1. světové války ženské protesty ustaly, Ženská sociální a politická unie se rozhodla podpořit celonárodní válečné úsilí a syny vlasti na bojištích.

Když válka skončila, ženy ve Velké Británii mohly slavit nejen konec války a vítězství své země, ale také to, že jim konečně bylo umožněno volit.

V roce 1918 tu bylo ženám starším 30 let přiznáno v závislosti na vzdělání a majetku volební právo (věková hranice měla snížit převahu žen ve voličstvu, způsobenou vysokými ztrátami mužů na frontách).

V roce 1928 pak bylo volební právo přiznáno ženám starším 21 let. V roce 2018, ke 100. výročí, kdy první ženy získaly ve Velké Británii volební právo, byla ve městě Carlisle v hrabství Northumberland odhalena socha Emily Davisonové.

Kde mohly ženy volit jako první?

Navzdory silnému hnutí za volební právo žen nebyla Velká Británie první zemí, která dala ženám hlasovací právo. Přesto byl boj britských sufražetek velmi významný – upozorňoval na toto téma v zemích po celém světě a inspiroval tamní hnutí žen.

Poprvé ženy získaly právo volit ve volbách na národní úrovni na Novém Zélandu už v roce 1893 (nesměly však kandidovat).

Ještě předtím zavedl volební právo žen americký stát Wyoming, a to v roce 1869. Ale až od roku 1920 mohly hlasovat v celých USA všechny ženy nad 21 let.

První evropský stát, který poskytl ženám hlasovací právo, bylo v roce 1906 Finsko, následovalo ho v roce 1913 Norsko.

Zdroje informací: www.wikipedia.org, www.britannica.com, www.nationalgeographic.com, www.history.com, www.bbc.com
Úvodní foto: wikipedia, Bain News Service, veřejné dílo, FOTO 2: wikipedia, neznámí autor, veřejné dílo, FOTO 3: Pixabay
Související články
Historie
Socha Davida: Proč musí mít malé přirození?
Zástup turistů vzhlíží k dokonale ztvárněným křivkám mužského těla. Jeden z nich ale rozepne bundu a vytahuje kladivo! Je 14. září 1991, hodiny ukazují 11.40 a 47letý nezaměstnaný malíř Piero Cannata vší silou uhodí sochu do prstů na nohou a jeden z nich zlomí! Policie pachatele následně označí za vyšinutého…   Nedaleko šumí řeka Tibera, […]
Historie
Pryč s Turky: Řecký boj za nezávislost
Povstání řeckých poddaných v Osmanské říši proti turecké nadvládě je známé jako řecká osvobozenecká válka, na jejímž konci vznikl samostatný řecký stát. Válečný konflikt začal v březnu 1821, kdy vůdce řeckého povstání Alexandros Ypsilanti navázal spojení s rumunskými rolníky a srbskými vzbouřenci a vtrhl na území osmanské říše. Sami Řekové však zahájili povstání až po […]
Historie
Pád Konstantinopole otevřel Turkům bránu do Evropy
Konstantinopol byla kdysi nádhernou a slavnou metropolí. Znalosti a moudrost si zde podávaly ruku s pravoslavnou vírou a bohatstvím. To vše ale skončilo, když se osmanský sultán Mehmed II. spolu se svým vojskem utábořil před jejími hradbami. Konstantinopol, česky také Cařihrad, dnes Istanbul, byla kdysi hlavním městem Východořímské říše. Po jejím rozpadu se stala hlavním […]
Historie
Španělská chřipka zabila víc lidí než první světová válka
Španělská chřipka na přelomu desátých a dvacátých let minulého století let řádila de facto všude, a tak před ní nebylo úkrytu. Lékaři neměli ohlašovací povinnost, proto nejsou známy přesnější počty případů, ovšem jejich obrovský počet rozhodně nemohl nikomu uniknout. Rakousko a české země přitom patřily mezi nejvíce zasažené. Pozornost veřejnosti se po větší část roku […]
reklama
svět zločinu
Strýce dnešního britského krále zabila IRA
Louis Mountbaten je britský šlechtic a člen širší královské rodiny, je strýcem dnešního britského krále Karla III. Sloužil v armádě za první i druhé světové války a v jejím závěru velel spojeneckým námořním vojskům v jihovýchodní Asii a jako takový je široce uznávanou postavou. Zemře však po výbuchu na svém člunu a stane se jednou z obětí rozbrojů mezi […]
Alkoholička Irina: Kvůli pití vraždí babičky
Alkoholu propadne už jako dítko na prahu dospívání a její matka s otcem jsou následně zbaveni rodičovských práv. Rusce Irině Gajdamačukové (*1972) to ale dvakrát nevadí. S pocitem volnosti se přestěhuje do Sverdlovské oblasti, kde si časem najde i manžela. Budou mít dvě děti, ale… Irina všechny peníze utrácí jen za alkohol. Nakonec jí muž […]
Monsignor Pětistovka: Jak se perou špinavé peníze?
Po kapsách má vždycky pár pětistovkových bankovek. Vyslouží si za to u kolegů v sutaně přezdívku Monsignor Pětistovka. Knězem se stane až v 80. letech, předtím pracuje v bance. Jak se ukáže, je to pro Nunzia Scarana (*1952) zásadní profesní štace. V červnu roku 2013 je totiž zadržen na palubě italského vládního letounu, jak se […]
Zmizení Emanuely Orlandiové: Přes 40 let po ní není ani vidu, ani slechu
Teprve 15letá Emanuela Orlandiová se vrací z lekce hry na flétnu v hudební škole při Papežském institutu duchovní hudby. Domů už ale nedorazí. Její zmizení vyvolá ve Vatikánu bouři. Stala se obětí mafie? Došlo na území svatého státu k sexuálnímu zločinu, nebo k nesvatému rituálu? Proč policie nic nevyšetřila? Rodina zmizelé, zejména její bratr Pietro, […]
reklama
zajímavosti
Mihotavé plamínky: Od kdy si svítíme svíčkami?
Svíčky dnes patří ke svátečním nebo romantickým okamžikům, jako je třeba svátek zamilovaných. Ale v minulosti jsou důležitým předmětem, který zahání tmu. Výrobcům komplikuje práci materiál i formy, a dokonce také zákazy. Spotřebitelé si často nemohou dovolit svíčky koupit, ale pomohou jim velryby. Před vynálezem svíček lidé osvětlovali své domovy a cesty ohněm, pochodněmi a […]
Policie Velkého Londýna: Kde se vzal Scotland Yard a proč zde slouží „bobíci“?
Je neodiskutovatelným faktem, že Britské ostrovy jsou do značné míry konzervativní a drží se tradic. Jezdí se zde po jiné straně silnice, měrná soustava také vykazuje odlišnost od kontinentální Evropy. Navíc se velitelství Metropolitní policie pro Velký Londýn jmenuje (Nový) Scotland Yard a slouží zde „bobíci“. Ponechme stranou dopravu na silnicích i měrnou soustavu. Hledejme […]
Únor: Měsíc, na který toho moc nezbylo
Rok rozdělil měsíce spravedlivě, jen únor přišel poslední, a tak měl smůlu! Proč má tak málo dnů? A proč vůbec vždy schytal to nejhorší, co se dalo? I když je únor nejkratší, za dnešní stav může být rád. Ve starém Římě, kde se rodí počátky našeho kalendáře, totiž vůbec neexistoval! Měsíce, které jsou určené (přibližně) […]
Fluoridace vody jako klíč k ovládnutí lidstva?
Fluorizovaná voda má snížit kazivost zubů. Kvůli tomuto důvodu se do vody začaly přidávat další látky. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby konspirátoři nepřišli s myšlenkou, že se tak mocní snaží otupit lidstvo. Jsou tedy fluoridy ve vodě opravdu bezpečné? Přidávání fluoridů do vody bývalo po celém světě zcela běžné včetně našeho území. S […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz