Skip to content

Hitlerův rasový „čistič“ ušetřil ostudy 3000 lidí

Lékaři – to je profese, která se svému poslání za třetí říše zpronevěřila snad nejvíce ze všech. Walter Gross s nacistickou stranou začíná koketovat již během svých studií medicíny. Později to bude on, jehož podpis ponese každičký dokument týkající se rasové čistoty.

Adolf Hitler (1889–1945) mladého ambiciózního lékaře a zapáleného nacistu Waltera Grosse (1904–1945) totiž v roce 1933 jmenuje do čela Kanceláře rasové politiky při NSDAP. Moc dobře je obeznámen s jeho názory.

„Vymýcení Židů z německé společnosti musí být hlavním úkolem naší strany,“ hlásá Gross. „Židy nemůžeme tolerovat. Zaprvé je to rasa vetřelců, zadruhé mají přílišnou ekonomickou moc nad Německem a zatřetí jsou spojeni s komunisty,“ vštěpuje pak Gross svým podřízeným v Kanceláři rasové politiky.

Hitler v Grossovi objeví schopného pomocníka.

Zaměstnance si vesměs vybírá z čerstvých absolventů lékařských fakult. Během prvního roku ve funkci vydává jeho kancelář 14 příruček pro rasovou výchovu. „Hodina smrti Židů nadešla,“ netají se Gross svými pocity.

Norimberské zákony, vydané v roce 1935, mu hrají do karet. Grossův úřad nabádá německé ženy, aby se vyvarovaly pohlavního styku s Židy, aby nedošlo ke znehodnocení jejich cenné krve.

„Pouze pro německé pasažéry!“ Kancelář rasové politiky se velkou měrou podílí na nenávisti vůči Židům.

Matkám hraje na city Dokumenty z jeho úřadu se však nezabývají pouze antisemitismem. Kladou si další nemalé cíle. Hlavně mají německou veřejnost přesvědčit, aby tiše souhlasila s nacistickým projektem eutanazie nebo programy sterilizace.

„Neřízené množení mezi dědičně nezpůsobilými, mentálně zaostalými, imbecily a dědičnými kriminálníky bude mít u nich za následek devítinásobný nárůst porodnosti než u vhodných obyvatel,“ tvrdí Gross. A šikovně útočí na city. „V Bavorsku byla zima a děti neměli ani boty. Musely jít bosé sněhem několik hodin do školy. Ve stejné době vláda zajistila postiženým v ústavech, aby měli dvakrát do týdne čerstvé banány,“ pronáší před německými matkami v říjnu 1934.

O Grossově činnosti sami nacisté nehovoří jako o propagandě, ale jako o „osvícení“. Jde na to pěkně od lesa a obyčejným Němcům podsouvá informace o zločinech proti lidskosti na stříbrném podnose – pěkně maskované, aby se nikdo příliš neplašil…

Předmluvu ke Grossově knize napíše klidně ministr Ribbentrop.

Mládež poučuje o rase Gross zodpovídá i za publikace, které chtějí změnit pohled na třetí říši ve světě. V roce 1938 vydává knížku v angličtině, k níž mu úvod napíše německý ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop (1893–1946).

Kromě toho jeho úřad pořádá putovní výstavy, na nichž často vedle snímků příkladných árijců vystavuje fotografie postižených lidí. „Slovo »rasa« ve svém hlubším a důležitějším významu se týká celých skupin lidí, které jsou odděleny od ostatních skupin svojí dědičnou genetickou výbavou,“ poučuje Gross německou mládež v rozhlasovém projevu z roku 1934.

Skutečně nezahálí… Jeho kancelář ve válečných letech koordinuje své aktivity s dalšími složkami třetí říše, jako jsou například jednotky SS. Ty na dobytém území uvádějí Grossovy představy do praxe.

Kanceláři jsou nápomocni i příslušníci SS pod vedením Heinricha Himmlera.

Spálí důležité důkazy Nad krbem, v němž plápolá oheň, se sklání muž v německé uniformě. Plameny se odrážejí od jeho vysokého čela, zatímco urputně do jejich chřtánu vhazuje jeden papír za druhým. „Musím to všechno zničit,“ uvědomuje si na sklonku války Walter Gross, že by se dokumenty jeho úřadu mohly snadno dostat do rukou spojenců.

„Zničil tak důležité svědectví, které mohlo před soudní tribunál dostat více než 3000 členů jeho organizace zaměřené na rasové vzdělávání,“ uvádí současná americká historička Claudia Koonzová. Když je s prací hotov, spáchá Walter Gross sebevraždu.

Je 25. dubna 1945. O pět dní předstihl Adolfa Hitlera.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Americká armáda zřídila speciální jednotku pro výzkum UFO
enigmaplus.cz

Americká armáda zřídila...

Krátce nečekaném odtajnění záběrů UFO přichází z...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Pohádková sešlost: Američané odhalili pravěké setkání mamuta, lenochoda a lidského dítěte
21stoleti.cz

Pohádková sešlost: Američané...

Američtí vědci odhalili v národním parku...
Šílený vědec Herbert Bruno Gerstner v Německu zabíjel děti, v USA onkologicky nemocné
enigmaplus.cz

Šílený vědec Herbert Bruno...

Za války prováděl brutální experimenty, při kterých...
Lahodné dýňové cupcakes
nasehvezdy.cz

Lahodné dýňové cupcakes

Vyzkoušejte dýni nasladko! Přimíchejte ji do...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Špičkový design s úctou k umění
rezidenceonline.cz

Špičkový design s úctou k...

Neformální interiér, aktualizovaný vysoce...
Zámek Hrubá Skála: Po stopách Bajaji
epochanacestach.cz

Zámek Hrubá Skála: Po...

Zámek, ležící nedaleko...
Morávková pláče: syn je jako ve vězení
nasehvezdy.cz

Morávková pláče: syn je jako...

Poslat dítě studovat do ciziny je dnes...
Když delfín bojuje: Trénují velmoci vodní savce k válce?
enigmaplus.cz

Když delfín bojuje: Trénují...

Jsou roztomilí, hraví, společenští, ohromně inteligentní a pod...
Lékaři vyzývají kuřáky – Přestaňte kouřit
21stoleti.cz

Lékaři vyzývají kuřáky –...

O desítky tisíc akutních hospitalizací by v nejbližších...