Domů     Hitlerovi bodyguardi: Jak pracovali ti, kteří měli střežit Vůdcův život?
Hitlerovi bodyguardi: Jak pracovali ti, kteří měli střežit Vůdcův život?
8.6.2020

Hitlerova hrůzovláda nezůstane bez odezvy. Jako mocný muž, dělající mnoha lidem ze života peklo, si může na čelo rovnou nakreslit terč. Ze zájemců o jeho likvidaci se vytvoří dlouhá fronta, která Vůdcovým osobním strážcům nedovolí nudit se.

Jaké je to být nejmilovanější a zároveň nejnenáviděnější muž široko daleko, ví Adolf Hitler až příliš dobře. V dobách své největší slávy se o život musí bát prakticky neustále. Zvlášť, když atentátníci jsou čím dál vynalézavější.

Kromě střelby a trhavin zkoušejí třeba kytici s ukrytým jedem, jindy plnicí pero s výbušninou. Z více než 40 vážných pokusů o jeho zabití ale nevyjde ani jeden. Neomezený vládce třetí říše jakoby uzavřel pakt s osudem, štěstím a náhodou. Přesto všechno, chránit ho není taková brnkačka, jak se zdá.

Loajalita a oddanost

To jsou vlastnosti, na které Hitler při výběru svých osobních strážců spoléhá především. A samozřejmě na nelítostnost. Takový je třeba Bruno Gesche (1905–1980), opilec a rváč, který by pro Vůdce vypustil duši.

V duchu hesla „škoda rány, která padne vedle“ se nebojí rozdávat pěsti v krvavých potyčkách s politickými protivníky během počátečních let Hitlerovy cesty k moci.

Postupně se probije až na post velitele SS-Begleitkommanda – Vůdcovy původně osmičlenné osobní stráže, ozbrojené pistolemi a samopaly, která ho chrání nepřetržitě ve třech osmihodinových směnách.

Mezi tisíci profesionálních policistů a příslušníků polovojenských jednotek, rovněž se starající o Vůdcovu bezpečnost, vypadá tato nekultivovaná gorila jako pěst na oko.

Hlavně Heinrich Himmler (1900–1945) ho nemůže ani vystát a snaží se ho všemožným způsobem z vysoké pozice vyštípat.

Přesto se Gesche ve vedení s krátkou přestávkou udrží deset let – až do roku 1944, kdy to přežene s alkoholem a agresivitou a je definitivně sesazen.

Nelítostný Josef „Sepp“ Dietrich je po válce odsouzen k 25 letům žaláře.
Nelítostný Josef „Sepp“ Dietrich je po válce odsouzen k 25 letům žaláře.

Prapor jen pro vyvolené

Gesche ale pochopitelně není jedinou „hradbou svalů“, kterou se prozíravý Hitler obklopuje. Po jmenování německým kancléřem v lednu roku 1933 má k dispozici celý bezpečnostní aparát a policejní síly Výmarské republiky.

On však dál dává přednost svým vlastním ochranným jednotkám. Jádrem zůstává SS-Begleitkommando, k němuž však záhy přibývá Leibstandarte SS – Prapor tělesné stráže pod vedením drsného Seppa Dietricha (1892–1966).

Za úkol má hlídat Hitlerovy rezidence a úřady, při veřejných vystoupeních kolem něj tvořit lidskou zeď a plnit zvláštní bezpečností úkoly. Za pouhý rok se v něm sejde skoro 1000 mužů.

S výtečnou fyzičkou, věkem od 23 do 35 let a potvrzeným rodokmenem bez židovských příbuzných. Tak zní podmínky přijetí.

Jeden z největších zločinců lidstva

Aby toho nebylo málo, tak jen pár dní po Hitlerově příkazu o vytvoření Praporu tělesné stráže kývne Himmler na založení Hitlerovy ochranné skupiny známé jako Führer Schutzkommando, složené převážně z detektivů bavorské policie.

Dva nově vzniklé ochranné oddíly ovšem způsobí v nacistických řadách zmatky. Na jaře roku 1933 dokonce Hitler přikáže řidiči svého mercedesu, aby šlápl při cestě Mnichovem na plyn, protože je sleduje tajemné auto.

Až dodatečně vyjde najevo, že jde o členy Führer Schutzkommanda, kteří se ani neobtěžovali Hitlera o svém doprovodu informovat. Skupina se nakonec přejmenuje na Reichssicherheitsdienst (RSD) a na starost dostane prověřování zpráv o pokusech o atentát.

Sleduje také Hitlerova oblíbená místa, zajišťuje trasy jeho cest a před jeho veřejnými vystoupeními lustruje osoby i dějiště.

Hitler s některými příslušníky SS-Begleitkommanda u Vlčího doupěte.
Hitler s některými příslušníky SS-Begleitkommanda u Vlčího doupěte.

Hlídejte raději sami sebe!

Nikdy nezahynu cizí rukou,“ prohlašuje Hitler sebevědomě a nemýlí se. V totalitním policejním státě, který z Německa udělá, je velmi těžké dostat se mu na kobylku. A o moc lepší to není ani v momentě, kdy vyjede za jeho hranice.

Členové jeho osobní ochranné gardy mají neustále oči na šťopkách a nejen oni. Pokud je to jen trochu možné, ulice nebo přístupy k budovám jsou lemovány uniformovanými příslušníky SS. Každý třetí je přitom obrácen tváří k davu.

Na střechách pak dění dole s prstem na spoušti pozorují snipeři. V pohodlí domova už Hitler tak obezřetný není.

Při svých pravidelných vycházkách od rezidence Berghof na Obersalzbergu k nedaleké čajovně okřikuje každého osobního strážce, který se plíží za ním, že „jestli se bojí, měl by hlídat sám sebe!“

Hitler a vrah? Nesmysl!

Neumím si Hitlera jako vraha představit. To prostě není možné. Byl tak přátelský, tak milý,“ prohlašuje Rochus Misch (1917–2013) zatvrzele až do konce svého života. Jako člen jeho nejužší stráže i univerzální pomocník stráví s Hitlerem pět let.

Zažije ho jako sebevědomého diktátora, majícího Evropu v hrsti i jako roztřesenou trosku na pokraji sil v závěrečných týdnech ďábelského režimu. S takovým mužem pak prožije jeho poslední chvíle v bunkru v Berlíně.

Je u toho, když jeden z lékařů SS vsune ampuli do tlamy Hitlerovy fenky Blondi, aby otestoval účinky jedu, a jeden z mála svědků, kteří spatří nehybná těla diktátora a jeho čerstvé manželky po společné sebevraždě.

Ministr propagandy Joseph Goebbels (1897–1945) mu stiskne pravici sotva pět minut předtím, než se zastřelí. Následně Misch přežije devět let v ruském zajetí, infarkt i zápal plic a k muži, kterému neřekne jinak než „šéf“, se až do smrti hrdě hlásí.

K SS-Begleitkommandu záhy přibývá Leibstandarte SS – Prapor tělesné stráže.
K SS-Begleitkommandu záhy přibývá Leibstandarte SS – Prapor tělesné stráže.
Foto: drama.uktv.co.uk, pinterest.ru, the-saleroom.com, historynet.
Související články
Historie
Zánik východního impéria. Komunismus se hroutil za zvuku kladiv a krumpáčů
Na počátku stály lákavé ideje o svobodě, rovnosti a sociální spravedlnosti. Jenže záhy se tyto myšlenky přeměnily v jedno z nejděsivějších impérií, jaké historie pamatuje. Sovětský svaz byl po desítky let postrachem pro svobodný svět a jeho dějiny lemovaly miliony mrtvých vlastních občanů i příslušníků jiných států. Tyto dějiny se začaly psát v Petrohradě 7. […]
Historie
Krásná a cílevědomá Livia Drusilla: Fíky na věčnost?
Jednu znalkyni jedů nepřímo pošle na věčnost, další si vezme za manželku. První císař římské říše, zakladatel julsko-klaudijské dynastie a původně také spojenec Marca Antonia, Oktavián (63 př. n . l. – 14 n. l.), sice není Caesarovým potomkem, ale antický velikán ho adoptuje.   Když ambiciózní Oktavián narazí na krásnou a neméně cílevědomou Livii […]
Historie
Velké otřesy v Číně: Životy braly hladomory i zemětřesení
Přírodní katastrofa je zpravidla sama o sobě tragédií. Když se k ní ale přidají neúspěšné a necitlivé reformy v zemi, kde udeří, je zaděláno na skutečnou hrůzu. Právě to se stalo v roce 1976 v čínském Tchang-šanu. V roce 1949 měli čínští komunisté volné pole působnosti. Japonský militarismus byl na kolenou a jejich největší vnitřní nepřítel Čankajšek se se svou […]
Historie
Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Přelomový moment historie
To, co se odehrálo v první polovině 20. století, do té doby svět nikdy nepoznal. Čtyřicet let ohraničených první a druhou světovou válkou přepsalo geopolitickou mapu způsobem, jaký nemá v historii obdoby. Který moment obou válek dnes považují historici za klíčový? Atentát na Františka Ferdinanda d’Este: Čtyři roky utrpení, na jehož konci budou miliony mrtvých, […]
reklama
zajímavosti
Jak a proč se jmenujeme? První příjmení se rodila ve 14. století
Jmenujete se třeba Martin Černý a sousedka například Jana Pekařová. Napadlo vás zamyslet se nad tím, odkud se vzalo vaše nebo její příjmení? Je to zajímavý příběh. Při jeho vyprávění se vrátíme o 700 let zpátky. Příjmení jsou hodně stará. Co na to říká jazykověda? Už po roce 1300 se u nás začínají objevovat první […]
Sladký lék: Kouzlu čokolády podléhali dobrodruzi, básníci i královské milenky
Jestli si bez čokolády nemůžete představit život, při diskusi s jejími odpůrci můžete argumentovat, že jde o lék. Opravdu je to tak. Léčivé účinky čokolády znali už Mayové a Aztékové, kteří je vypozorovali při dlouhodobé konzumaci nápoje. Čokoládu považovali hlavně za afrodiziakum. Její chuti z Evropanů podlehl například toskánský vévoda Cosimo III. de Medici (1642–1723) italský diplomat […]
Chcete sbírat bylinky? Měli byste znát několik základních zásad
Nasbírat si bylinky je lákavé. Pokud se do toho chcete letos pustit a vyzkoušet na vlastní kůži nějakou přírodní medicínu, ještě, než propukne jaro, naučte se pár základních zásad. Jakmile přijde sezóna bylinek, budou se vám hodit. Když se rozhodnete, že vyrazíte na bylinky do přírody nesmíte zapomenout na základní pravidla, aby váš sběr byl […]
Ve jménu břečťanu: Jaká je historie Ivy League?
Jindy ospalý kampus je na nohou. Všude jsou patrné vlaječky, kde velkými písmeny stojí název školy. Studenti si zase malují tváře, aby svoje spolužáky podpořili. Za pár chvil totiž odstartuje utkání s Harvardem. Několik amerických prezidentů, zakladatelé velkých firem či herci nebo úspěšní podnikatelé. Všichni úspěšně absolvují alespoň jednu univerzitu, která náleží do Břečťanové ligy, neboli […]
reklama
historie
Vzestupy a pády nejstarších civilizací: Harappská kultura
Pokud něco zásadním způsobem formovalo další vývoj života a uspořádání na naší planetě, byly to vzestupy a pády starověkých civilizací. Většina z nich zásadním způsobem nasměrovala vývoj lidstva a předurčila naši kulturu, geografické rozložení či technologický a náboženský vývoj. Které starověké kultury to byly? Kdy: druhá polovina 4. tisíciletí př. n. l.– polovina 2. tisíciletí př. […]
Když voda brala životy. Tsunami usmrtila na 230 tisíc lidí!
Před jednadvaceti lety zasáhlo jihovýchodní Asii jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii lidstva, po kterém následovala nepředstavitelná tragédie. Zemětřesení na dně oceánu totiž vyvolalo tsunami – obří vlna se na některých místech zvedala až do výšky třiatřiceti metrů a na pobřeží Indického za sebou nechala desítky tisíc mrtvých. Je osm ráno 26. prosince 2004 a […]
2. světová válka: Bitvy u Verdunu a na Sommě
V době, kdy nikdo netušil, že hrůzy první světové války zažije svět znovu a ve větším měřítku jen o čtvrt století později, jsou bitvy u Verdunu a na Sommě dávány za strašlivý příklad toho, kam až může zajít lidská touha po moci. U Verdunu se bojuje od února 1916 až do prosince. Němci svážejí jednotky až […]
Martin Luther King: Za práva Afroameričanů
Martin Luther King je bezesporu nejvýznamnější osobností boje za práva Afroameričanů. Jeho slavný projev „I Have a Dream“, který pronese během takzvaného pochodu na Washington, se pro miliony černošských Američanů stane symbolem jejich boje za rasovou rovnoprávnost. V roce 1946 obdrží Nobelovu cenu za mír a stane se významnou postavou celonárodní americké politické scény. Jeho život […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz