Jaké zajímavé historické události připadají na únor? Připravili jsme pro vás tento výběr.
1.2. 1918
Vzpoura na lodi
Málo stravy, otřesná hygiena a arogantní velitelé, kteří se se schvalováním dovolené pro své námořníky nepředají, se stanou příčinou ke vzpouře na rakousko-uherském křižníku Sankt Georg.
Účastní se ho na 4 tisíce námořníků včetně Čecha Františka Rasche. Ten je spolu s dalšími vůdci povstání popraven, jakmile je tzv. vzpoura v boce Kotorské potlačena.
2.2. 1709
Zachráněný trosečník
Na opuštěném ostrově Más a Tierra u Chile je nalezen skotský námořník Alexander Selkirk (1676–1721). Před více jak čtyřmi lety tu byl vysazen kvůli neshodám s kapitánem lodi.
Po své záchraně je odvezen do Anglie, kde si na živobytí vydělává vyprávěním svých zážitků z nedobrovolné izolace. Má se zato, že jeho životním příběhem se nechal inspirovat spisovatel Daniel Defoe (1660–1731) pro román o Robinsonovi Crusoe.
7.2. 1477
Zrušené vdavky
Na tento den se chystá svatba českého krále Vladislava Jagellonského (1456–1516) s Barborou Braniborskou (1464–1515), dcerou braniborského kurfiřta.
Když ale uherský král Matyáš Korvín (1443–1490) odmítne Barbořiny nároky na hlohovské vévodství, Vladislav ztratí o nevěstu zájem a ze svatby sejde.
8.2. 1993
Nová měna
„Tyhle už nebereme,“ dozví se zákazník, který se zrovna chystá zaplatit za nákup v korunách československých. Musí do banky, vyměnit si je za nové platidlo. Tímto dnem totiž končí měnová unie již samostatných republik, Česka a Slovenska.
Každá země má nově svou vlastní měnu. Ačkoliv obě na začátku vycházejí z předešlé koruny v poměru 1:1, slovenská koruna rychle oslabí.
10.2. 1774
Muž pod hladinou
„Už je to hodina, co se ponořil,“ dělá si starosti dobře oblečený anglický džentlmen, když shlédne na své kapesní hodinky. V tom se zpod hladiny Temže vynoří objekt jeho obav.
Anglický vynálezce Andrew Becker právě veřejně odzkoušel patrně první potápěčský oblek na světě. Je vyroben z kůže a přilbu na hlavě doplňuje malé okénko.
11.2. 1929
Arktida u Budějovic
Prosinec zimy 1928/1929 je v Československu nadpůrměrně teplý. Po něm ale tuzemsko sevřou tuhé mrazy a pokryje vysoká vrstva sněhu. Arktická zima vrcholí 11. února 1929, kdy většina meteorologických stanic po celé zemi hlásí rekordně nízké teploty.
Tu historicky nejnižší, a to neuvěřitelných minus 42,2 stupňů Celsia, naměří v Litvínovicích u Českých Budějovic.
16.2. 1270
Boj na ledě
Dvacet let života pod útlakem livonských rytířů (vedlejší větev Řádu německých rytířů) míří ke svému konci. Litevci využijí dočasného oslabení řádu a vzbouří se. Povstání vrcholí v bitvě na zamrzlém Baltském moři, někdy označované také jako bitva u Karuse. Ačkoliv Litevci utrpí vyšší ztráty, rytířům uštědří tvrdou porážku.
17.2. 1600
Za pravdu smrt
Zoufalý řev se rozléhá římským náměstím Campo de‘ Fiori.
V plamenech se tu zmítá astronom Giordano Bruno (1548–1600), kterého církevní inkvizice odsoudila k smrti za jeho názory o kosmologii – dovolí si například tvrdit, že Země ani Slunce nejsou středem vesmíru.
22.2. 1998
Zlatý úspěch
Z buly v útočném pásmu rychlá přihrávka na obránce. Ten se rozpřahuje a švihem posílá kotouč za ruského brankáře. Gól!
Probíhá třetí třetina finálového zápasu v ledním hokeji na Zimních olympijských hrách v Naganu a Petr Svoboda (*1966) právě vstřelil první a jediný gól utkání. Češi i díky tomu získávají olympijské zlato.