Domů     Historie toaletního papíru: Od listů a kamínků k moderním toaletám
Historie toaletního papíru: Od listů a kamínků k moderním toaletám

Z jednoho stromu se vyrobí zhruba 45 kilogramů toaletního papíru. Denně se jich přitom na světě za tímto účelem spotřebuje celkem 27 tisíc. Každých 24 hodin je tak odsouzen k pozdějšímu spláchnutí do záchodu slušně velký les.

Jak si pohrát s koupelnovým nábytkem? Tím se zabýváme na jiném mís. Dnes se zaměříme na historii toaletního papíru!

Dary přírody

starověk

Před příchodem toaletního papíru využívají lidé pro očistu pozadí různé materiály. Závisí na zemi, přírodních a klimatických podmínkách i společenských zvycích. Používají se listy, traviny,  mech, sníh nebo voda. A dokonce i jemný písek!

Za velmi čistotné se považují staří Římané, kteří po potřebě používali kromě jiného také vlnu a růžovou vodu anebo mycí houbu na násadě, kterou máčeli v nádobě s vodou. Antické Řecko znalo pro tento účel hlínu a kamínky.

Vikingové měli ovčí vlnu, Eskymáci mech nebo sníh a Mayové kukuřičné klasy. Někdy posloužila pouze ruka a voda, jako například v některých arabských nebo afrických zemích. Ze starověkého Egypta se dochoval kuriózní artefakt.

Archeologové našli kus papyru s komentářem k eposu Ilias, připisovanému starořeckému literátovi Homérovi (asi 8-9 století př.n.l.).

Odborníci se se po provedení analýzy vyjádřili, že papyrus potkal skutečně ponižující osud a stal se toaletním papírem.

„Léčivý“ toaletní papír Josepha C. Gayettyho.
„Léčivý“ toaletní papír Josepha C. Gayettyho.

Toaletní papír poprvé

1393

Papír se ve staré Číně používá od  počátku 2. století př.n.l. První náznak, že by mohl být v této říši využíván i k jiným účelům, lze dohledat už v dávné literatuře. Čínský učenec Yan Zhituy (531-591) napsal:

„Knihy, ve které jsou citáty nebo komentáře z Pěti klasiků (dílo čínského filozofa Konfucia) nebo jména mudrců si nedovolím použít pro toaletní účely.“ Tomu se rozhodně říká respekt k hodnotám!

Jistého arabského cestovatele šokuje „nedokonalá hygiena“ ve staré Číně natolik, že o tom v roce 851 udělá poznámku: „Čínané nejsou dost důkladní, co se týká čistoty a neomyjí se vodou, když vykonají potřebu.

Pouze se otřou papírem.“ V roce 1393 se pro potřeby čínského císařského dvora vyrábí ročně 720 tisíc listů toaletního papíru a záznamy císařského úřadu pro zásobování v témže roce uvádějí, že pro císařskou rodinu bylo vyrobeno 15 tisíc listů parfemovaného toaletního papíru z měkké tkaniny.

Takto vypadal až do své demolice v roce 2004 Veterans Stadium ve Filadelfii.
Takto vypadal až do své demolice v roce 2004 Veterans Stadium ve Filadelfii.

Po přečtení použij!

15. století

S trochou nadsázky by se dalo říct, že německý vynálezce Johannes Gutenberg (1397/1400–1468) se díky zásadnímu zdokonalení knihtisku v polovině 15. století podílel na rozšíření papíru jako hygienické pomůcky.

Papír jako takový je však stále poměrně vzácnou komoditou, proto se na toaletě nepovalují nové, ale potištěné papíry. Nejvíce se tento způsob rozmůže až v 17. století spolu s tiskem prvních novin, které se šíří mezi lidmi.

Noviny pak zůstávají nejčastějším prostředek k utírání pozadí až do 19. století. Na venkově a v chudých vrstvách se však dále používají přírodní prostředky, případně staré hadry.

Hrací kameny? Nejspíš ne...
Hrací kameny? Nejspíš ne…

Nejlepší je housátko

15. století

Jedním z pikantních témat, která rozebírá francouzský renesanční spisovatel a učenec François Rabelais (1494/1483-1553)  ve svém satirickém románu Gargantua a Pantagruel, je nejlepší způsob provedení  hygieny po vykonání potřeby.

Potomek královského rodu obrů, mladý Gargantua v jedné z pěti knih vypráví otci o svých experimentech, které pojal velmi kreativně.

Na utření zadnice vyzkouší například sametovou masku, noční čepici, pážecí čapku, kočku březňačku (kvůli jejím drápům dopadla tato zkušenost nevalně), matčiny parfemované rukavičky, prostěradla, advokátskou mošnu, mnišskou kutnu, koberec nebo třeba seno.

Jako nejlepší prostředek pak shledává malé house, protože pocítil: „báječnou rozkoš způsobenou jednak hebkostí prachu, jednak příjemným teplem housete, jež se snadno přenese na konečník a ostatní střeva, až stoupne k samému srdci a mozku.“ A papír? Výsledný efekt mladého experimentátora svou nedokonalostí znechutil.

Na svět přišla rolka

19. století

V prosinci 1857 přichází na trh Američan  Joseph C. Gayetty s prvním  továrně vyráběným toaletním papírem. Jde o balíčky listů z manilského konopí, které jsou napuštěny výtažkem z aloe a slouží zároveň jako prostředek na ošetření hemoroidů.

Každý list je opatřen monogramem výrobce. V Americe je k dostání zhruba dalších 70 let. Dalo by se říct, že 19. století je vůbec zlatým věkem pro rozvoj nenápadné, o to důležitější věci každodenní potřeby.

Na trh se dostává toaletní papír, úhledně namotaný na rolce a také jeho zdokonalená perforovaná podoba. Papír už je tedy možné s lehkostí úhledně a pohodlně odtrhnout, použít a jít. Jeho různé podoby se stávají předměty zápisů na patentových úřadech.

Udělejte si pohodlí na japonské toaletě.
Udělejte si pohodlí na japonské toaletě.

Jako samet…

20. století

Zatímco v Americe a Anglii se už s toaletním papírem čile obchoduje a výroba jede na plné obrátky, první továrnu na toaletní papír na území kontinentální Evropy otvírá německý obchodník Hans Klenk až v roce 1928. O sedm let později mají zákazníci možnost zakoupit si „vylepšený“ toaletní papír bez třísek a hygienická pomůcka přestane připomínat jemnější verzi brusného papíru.

Komfort pro zadnice přináší rok 1942, kdy anglický výrobce St. Andrew’s Paper Mill nabízí první dvouvrstvý toaletní papír. V roce 1957 si mohou zákazníci poprvé umístit na WC barevný papír. A v 90. letech přichází na scénu vlhčený toaletní papír.

Celá řada bakterií je nicméně schopna proniknout i přes několik vrstev kvalitního toaletního papíru a kontaminovat prsty. Tento fakt platí i přes veškeré moderní vymoženosti.

Tajemství „hracích kamenů“

2013

Keramické oblázky z dob starověkého Říma, které vystavovalo anglické muzeum Fishbourne Roman Palace v Chichesteru v hrabství Sussex již padesát let jako dávné hrací kameny, sloužily zřejmě ke zcela jinému účelu.

Je o tom aspoň přesvědčen kurátor muzea  Rob Symmons, který prohlásil, že si v muzeu nikdy nebyli jisti, k čemu přesně se používaly, ale zřejmě už na to přišli.

Stalo se tak díky zprávě francouzského antropologa Philippe Charliera, který podrobil rozboru velmi podobné oblázky a našel  na nich částečky mineralizovaných exkrementů.

Výsledky jeho analýzy se objevily v britském lékařském časopisu a antropolog rovněž předvádí obrázek z antického poháru, kde je podobný kamínek zobrazen právě během jeho používání. Přidává navíc starořecké úsloví:

„Tři kameny dostačují na to, aby očistily zadek.“ Rob Symmons tvrdí, že se „jejich“ kamínky těm zkoumaným hodně podobají a navíc bývaly často nacházeny v blízkosti latrín.

Nicméně zpráva podle něj působí jako blesk z jasného nebe, protože u Římanů byla jako alternativa toaletního papíru nejčastěji používána houba na holi, namáčená v octu a nikoho tak předtím nenapadlo při přemýšlení nad někdejším využitím kamenů uvažovat podobným směrem.

Úleva bez rizika

2017

Zcela bez toaletního papíru se obejdou uživatelé chytrých japonských záchodů. Jejich sofistikované verze totiž nabízí spoustu počítačově ovládaných funkcí. Stiskem tlačítka zvednete poklop, spustíte bidet, vysoušeč, osvěžovač vzduchu anebo vyhřívání prkýnka.

Turisté, kteří se dosud s něčím podobným nesetkali, se však dostávali do nezáviděníhodných situací. Trapasům a nepříjemným prožitkům by mělo udělat přítrž opatření, na kterém se dohodli japonští výrobci luxusních toalet počátkem letošního roku.

Zatímco dosud každý výrobce používal specifické symboly pro ovládání, od nynějška bude vše jinak. Na každé toaletě, prodané od dubna 2017 se má objevovat pouze osm sjednocených piktogramů.

Podle japonské asociace výrobců sanitárních zařízení budou informovat o hlavních funkcích, tedy o spláchnutí s menším či větším množstvím vody, zvednutí poklopu a sedátka, použití předního či zadního bidetu, sušení a přerušení zvoleného programu.

Nehody turistů při použití high-tech japonských toalet se tak zřejmě stanou definitivní minulostí.

Foto: www.alchetron.com, www.complex.com, www.youtube.com, commons.wikimedia.org, www.listverse.com
reklama
Související články
Historie
Děsirée Clary dostala jako náplast na zklamání švédskou korunu
Dává jí úkol, který splnit nemůže. Donutit rodiče, aby jí hned povolili se vdávat. Taková opovážlivost! To si nemůže dovolit. Je jasné, že tohle znamená jediné: definitivní konec. Bernardine Eugénie Désirée Clary (1777–1860) z francouzského Marseille se v roce 1793 náhodně seznámí s Josephem Bonapartem. Setkává se i s jeho rodinou, zamiluje se do Josefova bratra Napoleona (1769–1821) a […]
Historie
Příchod Slovanů k nám: Dorazili do Čech z bělorusko-ukrajinského pomezí?
Langobardi v 5. století proti proudu Labe projdou Čechami a zastaví se na Moravě. Roku 568 odsud odejdou a dorazí až do severní Itálie. A co je pro nás nejvýznamnější? Kolem roku 500 už v Čechách sídlí Slované! Je jich málo a doklady o nich jsou řídké. Za nejstarší nejspíše můžeme považovat zmínku byzantského dějepisce Prokopia (*490), […]
Historie
Smrt: Nečisté věci se musejí spálit a bez výbavy na onen svět nepůjdeš
Lidé se do chalupy přicházejí rozloučit se svým sousedem hospodářem. Chvíli postojí, pokřižují se a tiše odejdou. Smrti se nebojí, považují ji za součást života… V Legendě o Ostojovi, sedlákovi žijícím u nás ve 12. století, líčí současný historik Zdeněk Smetánka jeho smrt. Tělo mrtvého sedláka leží na slaměné podestýlce uprostřed jizby v chalupě. „Důkaz, proč neležel […]
Historie
4 nejstarší sportovní trofeje: Na jachtařské zápolení dohlíží samotná královna!
V kalendáři bychom sice nalistovali konec března, na fotbalovém stadionu poblíž Glasgow však vládne studený vítr. I tak diváci oděni v oblecích zvědavě sledují, jak skupinka fotbalistů křepčí a hrdě mává nablýskaným pohárem – kdyby jen věděli, že zrovna drží v rukou jednu z nejstarších trofejí sportovního světa. Carlisle Bells Rok:1599 Sport: Dostihy Ještě z […]
reklama
věda a technika
Islanďané mají společné předky s Indiány
Genetika je jedním velkým dobrodružstvím. Přicházejí stále nové výzkumy. Vědci například luští původ indiánů, zajímavé je třeba to, že se stopy jejich DNA vyskytují i na místech, kde bychom to nejspíše nečekali. Pátrání po genetickém původu Islanďanů v roce 2010 přineslo překvapující zjištění. Podle španělských výzkumů dorazila na Island už v 10. století žena ze Severní Ameriky. […]
Pravěké sošky žen: Kypré tvary měly zajistit plodnost
Sázka na kypré tvary velice dobře živené ženy. Zdůraznění tehdejšího ideálu krásy. Přesně tak vypadají pravěké sošky žen. Vědci se shodují na tom, že sloužily hlavně k praktikování rituálů plodnosti. Kde všude se našly? Mateřství, přežití rodu, symbol plodnosti. Tak se dají stručně charakterizovat významy sošek žen, které se objevovaly v Eurasii v dobách mladého paleolitu. Většinou nemají […]
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
reklama
svět zločinu
Mlčení jehňátek Garyho Heidnika: Na dně temné jámy
Žena se brání marně. Volání o pomoc se doneslo jen ke krutém vězniteli. Hodí ji do mělké prohlubně, kterou zakryje dřevěnou deskou. Zbitá a téměř nahá leží na zmrzlé zemi a ztěžka dýchá. Myslí na rodinu. Na sváteční večeři, kterou nestihla koupit. A na to, že brzy zemře. Nelidská krutost. Tato dvě slova se v […]
Tragická dohra virtuální hádky: Komando popraví nevinného muže
Po zuby ozbrojení těžkooděnci vyskáčou z opancéřované dodávky s nápisem SWAT. Tohle jsou chvíle, pro které byli vycvičeni. Adrenalin je žene vpřed. Zbraně mají v dokonalém stavu a připravené rozsévat smrt. Ani na okamžik je nenapadne, že by mohli být na špatném místě. Celá planeta čeká na začátek nového roku. Do Silvestra, kdy na nebi […]
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
21stoleti.cz
Vyhynutí dinosaurů má jasného viníka
Vyhynutí obřích druhohorních plazů je spojováno s dopadem asteroidu zvaného Chicxulub, který vyvolal celou škálu potenciálně smrtících důsledků. Který z nich byl skutečným viníkem vyhynutí dinosaurů?
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
enigmaplus.cz
Pátrání po MH370 ukončeno: Dostalo se ztracené letadlo do jiné dimenze?
Vyšetřování kauzy zmizelého letadla malajsijských aerolinií z letu číslo MH370 definitivně skončilo. A to bez jakéhokoli výsledku. Proč se letadlo asi po hodině letu odklonilo od plánované trasy? Kam
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Svátečně rozzářené okno
panidomu.cz
Svátečně rozzářené okno
Plný parapet drobných vánočních dekorací, bezpečné svícny, umělý sníh, světýlka, samolepky, spreje a šablony… Okno zkrátka o Vánocích nemůže zůstat prázdné! Tu kouzelnou a neopakovatelnou atmosféru milují především ženy. Však se na to všelijaké zdobení těší celý rok a nedají se odradit, ani když je partner zapřísáhlý nepřítel vánočních svátků a bručoun, který by nejraději
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
epochanacestach.cz
Zřícenina Andělská Hora: Nejkrásnější ruina Českého království
Hrad opředený mnoha pověstmi, sídlo mocných mužů i samotného panovníka i přírodní jeviště jednoho z nejslavnějších českých filmů. To všechno je Andělská Hora, romantická zřícenina na Karlovarsku. Podle pověsti založil hrad Andělská Hora krutý muž jménem Ursinus, který do českých zemí unesl krásnou Alvínu, dceru anglického krále Tristana. Alvína byla laskavá jako anděl, ale trpěla pod
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Umí být jeden druhému oporou
nasehvezdy.cz
Umí být jeden druhému oporou
V letošním roce oslavil oblíbený moderátor a herec Jan Kraus (70) jubilejní sedmdesáté narozeniny. Žádné velké oslavy se ovšem nekonaly, jelikož je moderátor jednoduše nemá v oblibě. Pokud tak na n
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
enigmaplus.cz
Akce Poklad: Skrývá vrch Myslivna archivy gestapa a zlato?
U výběžku české hranice s Rakouskem se nachází lokalita, kam mají být na přelomu let 1944 a 1945 nacisty sváženy záhadné bedny. Co odhalilo poválečné pátrání?   [gallery ids="134665,134666,
Kamarádka se mi moc protiví!
skutecnepribehy.cz
Kamarádka se mi moc protiví!
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo.
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
21stoleti.cz
Podivný mikro-spánek tučňáků uzdičkových
Péče o mládě vyžaduje po rodičích tučňácích velké oběti. Jeden, sedící na vejcích, musí být stále ve střehu, aby ho ochránil před predátory, zatímco druhý rodič loví kořist. Jak to ustát bez dostatečn