Skip to content
reklama
reklama

Himalájská sůl: Růžový poklad nebo přeceňovaný módní hit?

blank

Růžová barva láká. Stejně jako tvrzení, že takto neobyčejně zbarvená himalájská sůl má vynikající účinky na lidské zdraví. Proto je spousta lidí ochotná si za ni připlatit. Ale je to opravdu tak, jak hlásá reklama nebo jde jen o marketingový trik?

Tato sůl s atraktivním vzhledem většinou pochází ze solného dolu Khewra, nacházejícího se v Pákistánu poblíž pohoří Himálaj. Je to jeden z nejstarších a největších solných dolů na světě. Sůl je ručně těžena a prochází jen minimálním procesem zpracování, aby byl výsledný produkt čistý a bez přísad a tudíž také zdravější než klasická stolní sůl, která je obvykle smíchaná s dalšími látkami.

Himálajská růžová sůl proto stojí několikanásobně více, než sůl obyčejná. Znamená to, že je opravdu lepší? Odborníci se tomuto hitu posledních let pořádně podívali na zoubek, aby zjistili, zda se opravdu vyplatí sáhnout hlouběji do peněženky a připlatit si za údajný růžový zázrak.

blank
Himálajská sůl má všestranné využití. Má o něco slanější chuť, než běžná sůl a proto se často používá například k dochucení plodů moře.(Autor: Irenna86 / Pixabay)

Minerálů obsahuje hodně, ale…

Marketingové materiály tvrdí, že himalájská sůl má spoustu výhod pro lidské zdraví. Například prý pomáhá zlepšit hydrataci pokožky a celého těla, vyrovnat pH organismu, podpořit lepší spánek i hubnutí a také hormonální rovnováhu.

To všechno má způsobovat hlavně vysoký obsah minerálů. I když se jich v růžové himalájské soli údajně nachází až 84 různých druhů, je to stále sůl. Je tedy tvořena hlavně chloridem sodným, kterého je v ní až 98 procent.

Pouhá 2 procenta pak připadají na další minerály, které této soli dodávají růžovou barvu. To je velmi malé množství. Příkladem může být třeba draslík: bylo by třeba zkonzumovat 1,7 kg růžové himalájské soli, aby člověk získal doporučené denní množství tohoto prvku.

Tato vizuálně přitažlivá záležitost je tak nutričně podobná běžné stolní soli.

Jen nafouknutá bublina?

Jak již bylo řečeno, minerály v růžové himálajské soli nejsou obsaženy v takovém množství, aby měly vliv například na vyvážení pH organismu. Dále hladina cukru v krvi, stárnutí i libido jsou kontrolovány jinými faktory, než množstvím soli ve stravě a neexistují žádné studie, které by naznačovaly, že konzumace růžové himálajské soli může být prospěšná v některých z těchto aspektů lidského zdraví.

Většina těchto tvrzení se neopírá o žádný výzkum, který by je podpořil. I když růžová himálajská sůl může přirozeně obsahovat jód, s největší pravděpodobností ho má v sobě méně, než jodizovaná sůl.

blank
V kuchyni si sůl lze upravit na požadovanou hrubost pomocí mlýnku.(Autor: Monicore / Pixabay)

Hlídejte si příjem jódu

Proto pokud někdo používá himálajskou sůl místo soli s přídavkem jódu, měl by si zajistit jeho náhradní zdroj. Tělo ho potřebuje pro udržení správné funkce štítné žlázy a buněčného metabolismu a získat ho lze například z ryb, mořských plodů, mléčných výrobků anebo vajec.

Jedno jí ale upřít nemůžeme – protože je himálajská sůl stovky milionů let stará a utvářela se v době, kdy po planetě ještě neběhal člověk, neobsahuje například mikroplasty, které jsou dnes běžné v mořské soli.

blank
Z růžové soli se dá vyrobit řada nápaditých dekoračních předmětů, třeba právě takovéto lampy. (Autor: Anella64 / Pixabay)

Najemno i nahrubo

A jak tedy využívat himálajskou sůl v kuchyni? Dá se používat stejně jako běžná stolní sůl. Někteří lidé ji dokonce využívají v podobě velkých solných bloků jako plochu pro přípravu jídel. Pokrmy, která na nich upravují, tak dostávají přirozeně slanou chuť bez dalšího solení.

Pro účely solení se dá zakoupit jemně mletá anebo jako větší krystaly, na kterých vynikne její lákavá růžová barva. Ty pak lze upravit na požadovanou hrubost v mlýncích. Mimo oblast gastronomie jsou oblíbené například solné lampy z himálajské soli, které však opět mají spíše dekorativní účinek, než aby nějakým významně pozitivním způsobem ovlivňovaly lidské zdraví.

Foto: Pixabay Titulka (Autor: Pictavio / Pixabay)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ze zlatokopky jsem se stala zamilovanou ženou
skutecnepribehy.cz

Ze zlatokopky jsem se stala...

Stýkala jsem se se starším...
UFO nad Washingtonem: 70 let stará záhada zůstává bez vysvětlení
enigmaplus.cz

UFO nad Washingtonem: 70 let...

V červenci 1952 ve Washingtonu dochází k sérii...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Rychlá kedlubnová pomazánka
tisicereceptu.cz

Rychlá kedlubnová pomazánka

Pokud se vám někdy podaří odolat tomu,...
Na správnou diagnózu čekají lidé se sklerodermií roky
epochalnisvet.cz

Na správnou diagnózu čekají...

Poporodní deprese, lupus,...
Dvounohá robotka Cassie láme rekordy v běhu
21stoleti.cz

Dvounohá robotka Cassie láme...

Podle vědců je lidské tělo jako...
Speciální edice malých psacích per Montblanc Heritage  „Rouge et Noir“ Baby
iluxus.cz

Speciální edice malých...

Kolekce Montblanc Heritage je poctou...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Kdo se jim pokouší zničit manželství?
nasehvezdy.cz

Kdo se jim pokouší zničit...

Stabilnější pár byste v...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Záhadný batutut: Co je zač tento malý bigfoot z Vietnamu?
enigmaplus.cz

Záhadný batutut: Co je zač...

Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat...