Narazit v přírodě na houfující se komáry není příjemné snad pro nikoho. Právě komáři mají totiž čas od času tendence se houfovat až v enormním množství, a to zejména v blízkosti vodních ploch. Z jakého důvodu se to ale dělají?
Odpověď je jednodušší, než se možná zdá. Uprostřed komářího roje je pro tento hmyz snadnější najít svého budoucího partnera k páření.
O tom, že delfíni byli nuceni zjednodušit vzájemnou komunikaci, jsme již psali.
Dnes se zaměříme na něco trochu jiného.
Zakladateli rojení jsou vždy komáří samečci. Ti vyhledávají místa, na kterých by je samičky ze širokého okolí nemohly přehlédnout, například ploty v otevřené krajině, nebo osamělé stromy v blízkosti vodních ploch.
Společně s dobrou pozicí vyhledávají samci také sluneční záření, za kterým se roj během dne posouvá. Čím lepší je zvolené místo, tím více samiček se podaří přilákat.
Nevýhodou takových pářících rituálů je bezbrannost, se kterou se v otevřené krajině komáří roj potýká. Toho využívají například vážky, které rojem prolétají tam i zpět zatímco se do sytosti krmí.
Komáří roj může čítat až několik milionů jedinců. Vědcům se zatím nepodařilo vypozorovat, jak se chovají samičky, které se k roji přiblíží.
Jejich dalším cílem je vysledovat, jestli si komáří samička určitým způsobem partnera k páření vybírá, nebo žádný takový vzorec neexistuje. I proto se zatím neví ani to, zda-li jsou nějaká místa v roji pro samce výhodnější než jiná.
Podivuhodný je i fakt, že se komáři během letu v roji nesrazí. Je to tím, že dodržují speciální vzorce, díky kterým se roj pohybuje jako jeden živý organismus.