Skip to content

Herečka Marion Daviesová: O 34 let staršího milence zachránila od krachu

„Láska je nesmysl,“ vtlouká do hlavy svým čtyřem dcerám Američanka Rose Dourasová. Hledejte si starší a bohaté muže,“ nabádá je. Nejmladší Marion ji poslechne. Jejím největším životním ziskem se stává mnohem starší partner.

Americká herečka Marion Dourasová, uměleckým jménem Daviesová (1897 – 1961), sice stráví život obklopená pohádkovým bohatstvím, ale není lakomá. Hollywoodská scénáristka Anita Loosová (1888 – 1981) tvrdí, že se kvůli ní „rozházelo víc peněz, než z mužů vytahaly všechny zlatokopky skvělých dvacátých let.

Jenomže ona se nikdy jako zlatokopka nechovala“. Už v roce 1915 hraje přitažlivá blondýnka v broadwayských muzikálech a na jedné párty potkává tiskového magnáta Paula Blocka. Jenže když jí Block představí svého přítele Williama Randolpha Hearsta (1863 – 1951), majitele amerického tiskového impéria, ztrácí u ní šanci.

Marion Davies sice dokáže muže uhranout, jako zlatokopka se ale nechová.

Buď princ, nebo já!

„Počkejte,“ šeptne Randolph a při odchodu z večírku vloží Marion do ruky náramkové hodinky s diamanty. Dárkem ji uvede do rozpaků. Rozrušení je ještě větší, když další den zjistí, že klenot ztratila. „Co budu dělat?“ přemítá. Nemůže přiznat, že o dar přišla. William se to přesto dozví od její přítelkyně a pošle jí nové. Stanou se párem, ale zamilovaný muž žárlí. „Buď večírek s princem Edwardem z Walesu, nebo já a tyhle perly,“ vyhrožuje jí a před očima mává náhrdelníkem.

Na filmy, ve kterých Marion hraje, vyhází magnát Randopph Hearst spousty peněz.

Láhve skryté v záchodě

Z milenky chce vytvořit hollywoodskou hvězdu. Na filmy, v nichž Marion hraje hlavní role (první Runaway Romany natočila v roce 1918), vyhází spousty peněz, ale většinou jde o propadáky. „Moje filmové umění se skládalo z 5 % talentu a 95 % publicity,“ přiznává herečka. Po jeho boku se ovšem stává okouzlující hostitelkou celebrit. „V průběhu 20. a 30. let existovaly dva druhy lidí: ti, kteří byli na seznamu hostů Marion Daviesové, a ti, kteří tam nebyli,“ uvádí britský spisovatel a historik Leigh Eduardo. Večírky bohužel podporují Daviesové zálibu v pití tvrdého alkoholu. Podle Loosové na nich každý dostal sklenku sherry, ale „všichni věděli o tajné Marionině zásobě tvrdého alkoholu, která se chladila v nádržce splachovače.

Hearst se svojí manželkou Milicent, která nemůže svoji sokyni vystát.

Zabil ho ze žárlivosti?

Jejím snem je stát se Randolphovou manželkou, což se nepodaří. Úzkoprsá katolička Milicent Hearstová (1882 – 1974) ji vnímá jako ohrožení své rodiny (manželovi porodila pět synů) a rozvod by mu osladila.

Ten proto nic neriskuje a ututlá i hrozící skandál v roce 1924. Tehdy chce na jachtě podepsat smlouvu s režisérem Thomasem Incem. Ince ale během plavby umírá. Oficiální příčinou smrti je srdeční choroba,, zkomplikovaná záchvatem zažívacích potíží.

Svědkové ale prý v režisérově lebce viděli otvor po kulce. Hearst měl na palubě revolver. Mohlo jít o pomstu za to, že Thomas podlehl Marioninu kouzlu? K žádnému vyšetřování nedojde.

Když má Randolph problémy, Marion neváhá a prodá svoje šperky, aby mu pomohla.

V okamžiku, kdy se v roce 1937 Hearstovo tiskové impérium hroutí, herečka bez rozmýšlení prodá svoje cennosti a dá mu dva miliony dolarů na záchranu. William jí za to v závěti odkáže rozhodující podíl ve své firmě, Daviesová se ho ale velkoryse vzdá.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …