„Láska je nesmysl,“ vtlouká do hlavy svým čtyřem dcerám Američanka Rose Dourasová. „Hledejte si starší a bohaté muže,“ nabádá je. Nejmladší Marion ji poslechne. Jejím největším životním ziskem se stává mnohem starší partner.
Americká herečka Marion Dourasová, uměleckým jménem Daviesová (1897 – 1961), sice stráví život obklopená pohádkovým bohatstvím, ale není lakomá. Hollywoodská scénáristka Anita Loosová (1888 – 1981) tvrdí, že se kvůli ní „rozházelo víc peněz, než z mužů vytahaly všechny zlatokopky skvělých dvacátých let.
Jenomže ona se nikdy jako zlatokopka nechovala“. Už v roce 1915 hraje přitažlivá blondýnka v broadwayských muzikálech a na jedné párty potkává tiskového magnáta Paula Blocka. Jenže když jí Block představí svého přítele Williama Randolpha Hearsta (1863 – 1951), majitele amerického tiskového impéria, ztrácí u ní šanci.
Buď princ, nebo já!
„Počkejte,“ šeptne Randolph a při odchodu z večírku vloží Marion do ruky náramkové hodinky s diamanty. Dárkem ji uvede do rozpaků. Rozrušení je ještě větší, když další den zjistí, že klenot ztratila. „Co budu dělat?“ přemítá.
Nemůže přiznat, že o dar přišla. William se to přesto dozví od její přítelkyně a pošle jí nové. Stanou se párem, ale zamilovaný muž žárlí.
„Buď večírek s princem Edwardem z Walesu, nebo já a tyhle perly,“ vyhrožuje jí a před očima mává náhrdelníkem.
Láhve skryté v záchodě
Z milenky chce vytvořit hollywoodskou hvězdu. Na filmy, v nichž Marion hraje hlavní role (první Runaway Romany natočila v roce 1918), vyhází spousty peněz, ale většinou jde o propadáky. „Moje filmové umění se skládalo z 5 % talentu a 95 % publicity,“ přiznává herečka. Po jeho boku se ovšem stává okouzlující hostitelkou celebrit. „V průběhu 20. a 30. let existovaly dva druhy lidí:
ti, kteří byli na seznamu hostů Marion Daviesové, a ti, kteří tam nebyli,“ uvádí britský spisovatel a historik Leigh Eduardo. Večírky bohužel podporují Daviesové zálibu v pití tvrdého alkoholu. Podle Loosové na nich každý dostal sklenku sherry, ale „všichni věděli o tajné Marionině zásobě tvrdého alkoholu, která se chladila v nádržce splachovače“.
Zabil ho ze žárlivosti?
Jejím snem je stát se Randolphovou manželkou, což se nepodaří.
Úzkoprsá katolička Milicent Hearstová (1882 – 1974) ji vnímá jako ohrožení své rodiny (manželovi porodila pět synů) a rozvod by mu osladila. Ten proto nic neriskuje a ututlá i hrozící skandál v roce 1924. Tehdy chce na jachtě podepsat smlouvu s režisérem Thomasem Incem. Ince ale během plavby umírá. Oficiální příčinou smrti je srdeční choroba,, zkomplikovaná záchvatem zažívacích potíží. Svědkové ale prý v režisérově lebce viděli otvor po kulce.
Hearst měl na palubě revolver. Mohlo jít o pomstu za to, že Thomas podlehl Marioninu kouzlu? K žádnému vyšetřování nedojde.
V okamžiku, kdy se v roce 1937 Hearstovo tiskové impérium hroutí, herečka bez rozmýšlení prodá svoje cennosti a dá mu dva miliony dolarů na záchranu. William jí za to v závěti odkáže rozhodující podíl ve své firmě, Daviesová se ho ale velkoryse vzdá.