Domů     Henry Lee Lucas: Legendární osud jednookého zabijáka
Henry Lee Lucas: Legendární osud jednookého zabijáka
12.1.2024

Za jeden ze základních stavebních kamenů trestného činu kriminalisté odjakživa považují motiv. Pohnutky vedoucí k protizákonnému jednání často dostanou pachatele za mříže. Vraždící monstrum Henry Lee Lucas se z podobných pouček vymyká. A to z více důvodů. Dodnes z nich tuhne krev v žilách.

Není snadné představit si složitější dětství, než které prožil Henry Lee Lucas (1936–2001). Narodí se ve 40tisícovém městečku Blacksburg spadajícím pod stát Virginie jako nejmladší z devíti dětí.

Promiskuitní matka ho často bije, kvůli čemuž přijde už ve svých 10 letech o levé oko. Dále například stráví několik dnů v kómatu poté, co ho žena uhodí dřevěným prknem.

Musí se pravidelně dívat na její sexuální hrátky s různými muži a už jako batole se oblékat do holčičích šatů. Ojedinělé dárky mu se zvráceným gustem ničí a trestá ho za jejich přijetí. I když pocházejí od členů rodiny.

Smějí se mu kvůli důlkům

Jeho otec je slabošský invalidní alkoholik, který v prosinci roku 1949 umírá opilý na podchlazení během sněhové bouře. Nedlouho poté Lucase vyhodí ze školy. To mu příliš nevadí.

Aspoň se zbaví neustálého posměchu svých vrstevníků, kteří se trumfují v komentování skleněné výplně očního důlku. Uteče i z domova. Přežívá v nejzapadlejších koutech Virginie, většinou na místech, kterým se obyčejní lidé obloukem vyhýbají.

Podle svých slov spáchá první vraždu už jako 15letý. Obětí se stane o dva roky starší Laura Burnsleyová. Odmítne totiž jeho lechtivé návrhy.

Ottis Tool, jeho komplic...
Ottis Tool, jeho komplic…

Matku odstraní z cesty

Kvůli obvinění z bezpočtu krádeží končí Lucas na čtyři roky za katrem. Podaří se mu sice uprchnout, ale brzy jej chytí. Vězení opouští až 2. září 1959. Odcestuje do Michiganu a nastěhuje se k nevlastní sestře Opal.

Tou dobou už je zasnoubený s dívkou, se kterou si dopisoval ještě jako vězeň. „Na to zapomeň, pojedeš hezky zpátky domů. Kdo se o mě bude na stará kolena starat?“ vyjádří svůj absolutní nesouhlas se synovými plány matka.

Lucasovu štěstí se však nikdo do cesty stavět nebude. A už vůbec ne člověk, který pro něj symbolizuje veškeré dosavadní utrpení. Stává se matkovrahem.

Bestie si padnou do náruče

Na základě vydaného zatykače ho kriminalisté zadrží v Ohiu. Před soudem sice argumentuje sebeobranou, ale není mu to nic platné. Vyfasuje minimálně 20 let natvrdo. Výjimečně se však na něj usměje štěstí a už po polovině trestu je zpět na svobodě.

Díky přeplněnosti věznic. Začíná několikaleté období potulování se po Spojených státech amerických, ruku v ruce s neustálými změnami zaměstnání.

Doslova životním zvratem se pro Lucase stává seznámení s podobně zvráceným jedincem Ottisem Toolem (1947–1996) a jeho nezletilou neteří Friedou Powellovou.

Oběti počítá ve stovkách

Zhruba v roce 1978 začíná nekontrolované řádění obou mužů napříč celým kontinentem. Lucas později prohlásí, že v tomto období zavraždil několik stovek lidí, přičemž přesně ve 108 případech mu Tool asistoval.

I s dospívající dívkou se všichni načas usadí v Texasu. Krátce nato však Frieda nadobro mizí z povrchu zemského. Přísloví, že nic netrvá věčně, ke štěstí všech Američanů platí i v případě Lucasova unikání spravedlnosti. Texaský ranger Phil Ryan ho zatkne 11. června 1983.

Frieda Powell - Toolova dcera
Frieda Powell – Toolova dcera

Chuť kouřit mu rozváže jazyk

Zástupci justice jednookou bestii obviní z vraždy Friedy a 82leté stařenky Kate Richové.

„Svlékli mě do naha, odmítli mi dát cigaretu, znemožnili jakýkoli kontakt s právníkem a nechali mě spát v chladné cele bez ložního povlečení,“ odůvodní později Lucas, proč se vyšetřovatelům k mordům přizná, a dokonce nabídne prozrazení míst, kam své oběti ukryl.

Když se posléze se svým advokátem setká, po krátké poradě všechno popře. Stěžuje si na donucení k výpovědi pod nátlakem. Jedno je všem zúčastněným okamžitě jasné. Tento případ si na svůj konec ještě nějakou dobu počká.

Nespolehlivost koster

Tomu ostatně nahraje ani skutečnost, že důkazy shromážděné v obou zmíněných obviněních, nejsou dostatečně přesvědčivé. Namísto těl údajných obětí koneckonců kriminalisté prozatím našli pouze jejich kosti.

Tehdejší vědci nedokážou totožnost žen, kterým ostatky patří, určit na nezbytných 100 procent. Lucas mění výpovědi s téměř železnou pravidelností. Nejprve se k určitým skutkům přizná, ale následně argumentuje vyhrocenou situací a své doznání bere zpět.

Jinými slovy chvíli hovoří o stovkách zabití, aby se vzápětí prohlásil téměř za svatouška.

Jde naproti lepším podmínkám

Jestliže chtějí, abych se přiznal k vraždě, kterou jsem nespáchal, můžu to udělat i u dalších,“ odsekne s vážnou tváří jednomu z vyšetřovatelů.

Někteří kriminalisté jej prý vezmou za slovo a vyšetřování skutečných Lucasových zločinů tím výrazně zkomplikují. I odsud pramení některé dodnes nezodpovězené otázky spjaté s kauzou, která v historii kriminalistiky jen těžko hledá obdoby.

Po převezení do jiné texaské věznice v listopadu roku 1983 tak do značné míry vysněný pachatel pomůže policii objasnit 213 do té doby nevyřešených vražd. Udělá to však dost možná pouze kvůli lepším podmínkám při výkonu trestu.

Jedna z jeho zubožených obětí.
Jedna z jeho zubožených obětí.

Trestanec obědvá v restauraci

Při četných převozech mezi kriminály a soudními síněmi nemá želízka, v rámci daného areálu se přinejmenším ve srovnání s ostatními trestanci pohybuje zcela volně. Dokonce se čas od času objeví v kavárně nebo restauraci!

Svým způsobem tuší, že má nad mnoha vyšetřovateli navrch a občas si dovolí diktovat podmínky. Přiznává se k vraždám jako na běžícím páse tak dlouho, než jejich počet dosáhne zcela rekordního počtu 3000.

Neidentifikovaná žena s „oranžovou ponožkou“.
Neidentifikovaná žena s „oranžovou ponožkou“.

Dojede na oranžovou ponožku

Nicméně i Lucas musí tušit, že si svým jednáním podepisuje už tak téměř nevyhnutelný ortel spočívající v trestu smrti. A tak se nakonec i stane.

Pomyslnou třešničkou na hodně hořkém dortu se stává skutečnost, že se tak stane pouze na základě jediné vraždy neidentifikované ženy přezdívané jako „oranžová ponožka“. Podle jediného kusu oblečení, které má ve chvíli nalezení o Halloweenu roku 1979 na sobě.

Když Toole umírá 15. září 1996 v cele na cirhózu jater, jeho bývalého kolegu a podle mnohých zpráv i milence poslední zásadní zvrat ještě čeká.

Poslední ze všech unikátů

Tehdejší guvernér státu Texas a pozdější kontroverzní americký prezident George W. Bush (*1946) udělí Lucasovi milost. V tom smyslu, že trest smrti kvůli zjištěným nejasnostem v době soudního procesu zmírní na doživotí.

Jedná se o vůbec první podobnou událost od znovuzavedení tohoto typu rozsudku v roce 1976. Člověk, který se o vraždění několikrát vyjádří jako o smyslu vlastního života, naposledy vydechne na zástavu srdce 12. března 2001, ve svých 64 letech. Málokdo si s sebou vezme do hrobu takové tajemství jako on.

Foto: Getty Images (úvodní foto), CC (volná díla)
reklama
Související články
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Svět zločinu
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
věda a technika
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu […]
Oči v ohrožení: Poznáte varovné příznaky?
Tlačí vás oči nebo bolí a pálí? Možná jste jenom pracovali se dřevem nebo opravovali auto a stačila malá částečka, aby se dostala do oka. Nebo je to horší infekce či dokonce rakovina. I tento smyslový orgán ale může postihnout degenerace. Stačí vést bujarý život a dosáhnout padesátky věku. Poznali byste ale příznaky znamenající vážné […]
Slunce přes celou oblohu i pravda o mimozemšťanech
Co se stane za 3,5 až 10 miliard let? Vědci už o tom mají poměrně jasnou představu…   Za 3,5 miliardy let. Teplota na Zemi rapidně stoupla. Vypařené oceány halí planetu do všudypřítomných mračen. Začíná to tu vypadat více jako na Venuši, než na staré dobré modré planetě. Vnější vrstvy Slunce se zatím pomalu rozpínají. […]
Tip na zimní dovolenou: Kdy pojedeme do vesmírného hotelu?
Chystáte se na zimní dovolenou a chtěli byste opravdovou exotiku? Pokud ještě pár let počkáte a budete zatím šetřit, můžete vyrazit i do vesmíru. Už brzy by oběžná dráha měla být plná hotelů! Na konferenci Americké astronautické společnosti vystoupí v roce 1967 výkonný ředitel známé sítě hotelů William Barron Hilton (1927-2019): „Pevně věřím, že budeme […]
reklama
svět zločinu
Sériový žhář: Frito Bandito si libuje v záři plamenů
Léta sužují Kalifornii ničivé požáry. Zanechávají za sebou nejen nevyčíslitelné škody, ale i lidské oběti. Když se na místo činu sjedou vyšetřovatelé, nikdo netuší, že jejich velitel tam není poprvé. Během své armádní kariéry absolvoval kalifornský mladík John Leonard Orr (*1949) hasičský výcvik u letectva, takže když v roce 1971 ve dvaadvaceti odchází do civilu, má […]
Šachovnice s příchutí smrti: Když hraní šachů vyvolá chuť vraždit!
Odsouzený násilník Patrick McKenna v roce 1979 hrál v nevadském nápravném zařízení v Las Vegas šachy se svým spoluvězněm Jackem Noblesem za popíjení tajně připravované pálenky. Nobles prohrál, vyvolal hádku a McKenna ho uškrtil. Byl prohlášen za nejnebezpečnějšího muže státu Nevada a během soudu musel mít na sobě speciální elektrický pás schopný vydat šok o síle 50 000 voltů. McKenna byl odsouzen […]
Vražední manželé „Ken a Barbie“: Mladičké dívky jako dárek pro manžílka
Nejstarší dcera českého emigranta Karla Homolky si 17. října 1987 vyrazí do jednoho z barů ve Scarborough a její osud nabere nehezký směr. Potká tu totiž Paula Kennetha Bernarda (*1964), charismatického účetního, a bláznivě se zamiluje. Když pak během jejich první společné noci Bernardo sáhne po důtkách, bičíku a poutech, dojde jí, že má rád hodně perverzní věci a bolest ho vzrušuje. […]
Carol Bundyová a Douglas Clark: Vrazi mladých dívek
Jednou večer přijde do pokoje malé Carol Bundyové (1942–2003) její otec. „Když tvoje matka zemřela, musíš mi posloužit ty,“ řekne rozhodně. Dívka chce protestovat, ale dostane pár ran a pak ji otec znásilní. Bere si ji pokaždé, když má chuť až do jejích 17, kdy děvče uteče z domu a vezme si o 30 let staršího muže. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s