Skip to content

Heimlich a jeho bíglové: Kterak svět k chvatu přišel

Co mají prezident Ronald Reagan, herečky Elizabeth Taylor, Goldie Hawn, Cher, Nicole Kidman a Halle Berry společného?,“ ptá se chirurg Henry Heimlich. „Všichni se dusili jídlem a byli zachráněni něčím, co jsem vynalezl,“ sám si odpovídá.

Známý chirurg se jednoho dne roku 1972 zakucká při čtení novin: „Úmrtí následkem vdechnutí jídla nebo cizího předmětu je šestou nejčastější příčinou smrti,“ dozvídá se. Od začátku roku prý takto zemřelo už 3 000 Američanů.

Světu schází jednoduché, rychlé a spolehlivé řešení. Zdravotníci doporučují bušit do zad modrajícího pacienta až do příjezdu záchranné služby. I ta pak často nemá na vybranou, než přistoupit k tracheotomii – zprůchodnit dýchací cesty propíchnutím hrdla.

Svět potřebuje elegantnější řešení a Henry Heimlich (1920–2017) si myslí, že na takové přišel.

Mezi Heimlichem a americkým Červeným křížem vypukne „válka“. Lékař proto vylepuje plakáty, prodává trička, navštěvuje televizní talk show a propaguje svůj „vynález“ sám.

Trubka v chřtánu

Aby svou hypotézu otestoval, začne v roce 1973 s experimenty v nnemocnici v Cincinnati v Ohiu, kde je vrchním chirurgem. To zahrnuje zavádění 20centimentrové roury o průměru 20 mm s balonkem na konci do chřtánu pokusného bígla.

Jakmile se pes začne dusit, Heimlich mu stlačí hruď. A nestane se nic. Bígl se dáví dál, tuba se ani nehne. „Problémem je hrudní koš, ta pevná, kostěná konstrukce žeber, držící svůj tvar pod extrémním tlakem,“ vysvětluje Heimlich. Pak ho ale napadne bránice, hladká svalovina oddělující hruď od břicha. Ta by mohla spodním efektem vytlačit vzduch z plic, uvažuje lékař.

V létě 1986 Heimlich pózuje s pětiletým Brantem a šestiletou Tanyou. Pomocí chirurgova manévru chlapec zachrání své kamarádce život, když se začne dusit bonbónem.

Fáze zdokonalování

Otočil jsem se zpátky na svého spícího psího pacienta, znovu vložil tubu a čekal, až pes se začne dusit. Potom jsem umístil svojí pěst na psí břicho, těsně pod hrudní koš a stlačil bránici směrem do hrudi.

“ Následně už Heimlich jen šokovaně pozoruje, jak trubka vystřelí z tlamy zvířete a letí napříč místností. Je čas přistoupit k druhé fázi, simulaci realističtějších podmínek. K tomu Heimlich potřebuje komicky velké kusy masa, kterými krmí své pokusné psy.

Jakmile se začnou dávit, Heimlich přiskočí a zdokonaluje na nich svůj manévr. Po nějaké době je s výsledky spokojen a připraven představit své dílo světu.

Sám Heimlich svým chvatem poprvé zachrání člověka až v roce 2016, ve svých 96 letech. Na fotce se zachráněnou Patty Risovou (87), které v domově důchodců zaskočí kousek hamburgeru.

Rovnou mezi lidi

V červnu 1974 přistupuje k dalšímu povedenému manévru – zatahá za správné nitky a prezentuje svůj chvat rovnou v deníku Chicago Daily News. Text se začne šířit jako nákaza. „Muž jménem Isaac Piha četl můj článek v Seattle Times, a potom odstranil kus kuřete z hrdla dusící se dámy.

Pokud vím, je to první člověk, který kdy použil můj manévr,“ říká Heimlich a ještě ten rok je mu nabídnuto pojmenovat manévr po něm. Ne všichni ale sdílí nadšení. Vlivný americký Červený kříž se rozhodne Heimlichův chvat nedoporučovat – není přesvědčen, že je vhodnější než klasické bušení do zad.

Válka mezi Heimlichem a Červeným křížem nakonec končí kompromisem, jednotný názor na chvat odborníci nicméně nesdílí dodnes.

Foto: cdn.cnn.com, pbs.twimg.com, safebee.com, dailymail.co.uk
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stylové představení kolekce Montblanc UltraBlack v Berlíně
iluxus.cz

Stylové představení kolekce...

Luxusní německá značka Montblanc celosvětově...
Jeho posedlost stojí rodinu nemalé peníze!
nasehvezdy.cz

Jeho posedlost stojí rodinu...

Po letech společného...
Děsivá místa: Koncentrák pro kojence
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Koncentrák...

Děsivá místa nemusí být jen protkaná záhadnými...
VŠCHT vstoupila do světa horolezců. Na světě je nový standard pro jištění i první akreditovaná laboratoř
21stoleti.cz

VŠCHT vstoupila do světa horolezců....

Technopark Kralupy Vysoké školy...
Nenaplněná touha ničí její manželství
nasehvezdy.cz

Nenaplněná touha ničí její...

Eva Decastelo (42) v sobě...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochalnisvet.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Salát s jablky
tisicereceptu.cz

Salát s jablky

Suroviny na 4–6 porcí 400 g těstovin sůl a...
Betonový kolos pro regeneraci těla i duše
rezidenceonline.cz

Betonový kolos pro regeneraci...

Nad stěnou lesnatého údolí zvané Sori-gol v Jižní...
Z ošklivého káčátka se labuť nestala
skutecnepribehy.cz

Z ošklivého káčátka se...

V pubertě jsem často zírala...
Legenda jménem Sacher
panidomu.cz

Legenda jménem Sacher

Ten zaručeně pravý dostanete v hotelu...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Pohřebiště Chauchilla: Záhada vlasatých lebek
enigmaplus.cz

Pohřebiště Chauchilla:...

Město Nazca v Peru je především...