Domů     Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
14.11.2024

Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí.

Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je naše mysl a jak mocní jsme my, když se s ní naučíme pracovat.

Vydržet na jeden nádech téměř dvanáct minut pod vodou, uplavat skoro 250 metrů. nebo se ponořit do více než dvou set metrů pod hladinu oceánu, to jsou výkony freediverů, kteří posunují naše představy o tom, čeho je schopno lidské tělo.

Freediving – volné potápění, tedy ponor bez dýchacího přístroje, pouze se vzduchem v plicích – ale není jen o výkonech. Je také o klidu, tichu, plynutí světem, který je jiný, než ten náš hlučný a uspěchaný. Aktuálně prožívá boom i ve své rekreační podobě.

Adrenalin? Ani náhodou!

Potápění na jedno nadechnutí patří mezi extrémní sporty. Společného však s nimi má jen málo.

Zatímco při jízdě na lyžích čerstvým prašanem vám adrenalin „stříká ušima“ a při bungee jumpingu se necháte „hecovat“ okolím, při ponoru do hloubky by vám ani jedno nepomohlo. Pomáhá naopak klid a uvolnění, které snižují spotřebu kyslíku.

K osobnímu rekordu nikomu nepomůže ani snaha o to překonat sám sebe. Jít přes svoji hranici totiž může pro apneistu – jak se freediveři také označují – znamenat blackout čili ztrátu vědomí.

Prvenství co do zadržení dechu pod hladinou drží v současnosti španělský potápěč Alex Segura – vydržel bez nadechnutí neuvěřitelných 24 minut a tři sekundy.
Prvenství co do zadržení dechu pod hladinou drží v současnosti španělský potápěč Alex Segura – vydržel bez nadechnutí neuvěřitelných 24 minut a tři sekundy.

Tajemstvím je dokonalá sebekontrola

A jsme u toho, v čem je freediving tak jedinečný. Dokonalá tělesná příprava nepomůže s myslí, na kterou je pod vodou každý sám. A skvělá sebekontrola horší fyzičku „neokecá“. Cílem je tedy rovnováha mezi výkonem tělesným a duševním.

Výkony výrazně ovlivňuje mysl a ta může omezovat nabízením naučených postupů jednání. Chce to maximální soustředění na bytí tady a teď, ve svém těle, a současně vnímání okolí.

Roztěkané hlavě pomáhají informace

Jak to při zádrži dechu funguje? První momenty jsou příjemné. Pak přichází pocit silného nutkání k nádechu. V tuhle chvíli se většina z nás začne cítit v ohrožení a chce to udělat. Základem je zůstat v klidu a důvěřovat. Zbývá ještě dost času a dost kyslíku.

Horší je to o chvíli později, kdy nastanou kontrakce bránice – ochranný mechanismus, kterým tělo říká: Chci nádech. Stahy zůstávají po celý zbytek ponoru.

Zároveň nastupují další chytré funkce organismu – omezuje se prokrvení periferních částí těla, krev putuje k životně důležitým orgánům, zhoršuje se motorika.

Tělo má skvělé obranné mechanismy

Ve chvíli, kdy hrozí, že o kyslík přijde i mozek, nastává poslední z obranných mechanismů těla – blackout, bezvědomí. Nyní se dostane do křeče hrtan. Člověk se nemůže nadechnout, a tak se neutopí. Tento stav může trvat až pět minut.

Poté mozek, jenž už nemá co ztratit, zavelí: Nádech.

Klid pod hladinou zařídila evoluce

Na tomhle všem je zajímavé, jak naše tělo skvěle spolupracuje. Vlastně ho nemusíme nic učit, učit se musíme ovládnout vlastní mysl a vnímat své pocity.

To, že se při zanoření pod hladinu zklidníme, je výsledkem vývojové adaptace z dob, kdy se celý život na Zemi odehrával výhradně pod vodou. Řeč je o potápěcím reflexu. Mají ho i novorozenci a kojenci.

Zhruba o čtvrtinu se zpomalí srdeční tep (u některých jedinců výjimečně až na neuvěřitelných 10 úderů za minutu). To nás zklidní. Ubude kyslíku v krevním oběhu a tělo s ním šetří. To dává smysl – pod vodou nemůžeme dýchat.

Krev organismus nasměruje z končetin do plic, mozku, sleziny a dalších životně důležitých orgánů. To pomáhá udržet si tělesnou teplotu i odolávat tlaku vody v hloubkách.

Tlak vody plíce nerozdrtí

Objem plic se v deseti metrech kvůli tlaku vody zmenší na polovinu, ve třiceti metrech na čtvrtinu. Ještě v 17. století lidstvo ale díky irskému přírodovědci Robertu Boyleovi věřilo, že zhruba ve 30 metrech tlak vody lidské plíce rozdrtí.

Historie přitom zaznamenala příběhy potápěčů z doby Římské i starší a v Japonsku po dva tisíce let lovily ze dna oceánu perly a mušle ženy moře – lovkyně perel, známé jako Ama.

Na jihovýchodě Asie žije dokonce kmen Bajau Laut, jehož příslušníci mají geneticky změněnou slezinu právě kvůli tomu, aby vydrželi dlouho bez dechu.

Bez nádechu v hlubině vydrží i více než třináct minut a to u toho mají cíl – získat obživu pro celou rodinu.
Bez nádechu v hlubině vydrží i více než třináct minut a to u toho mají cíl – získat obživu pro celou rodinu.

Rekordmani podvodního světa

Freediving klade na své vyznavače spoustu výzev a úkolů. Je to vlastně cesta na celý život. Kromě práce s dechem a ve vodě je užitečné udržovat fyzickou kondici, zdravě se stravovat a pracovat na sebeřízení a meditacích.

Rekordy v podvodním světě se měří na metry do dálky i do hloubky a na minuty. Potápět se do hloubky, či plavat vzdálenost na jeden nádech, lze s ploutvemi i bez. Zde nás zajímají metry. Výdrž v klidovém stavu měříme na minuty. Při ponorech jsou pak ještě kategorie nabízející různé možnosti zátěže.

Mít svého buddyho

Freediveři jsou trénovaní v tom, jak se chovat při ponorech bezpečně. Mají i propracovaný systém kontrolních signálů (například zvednutý ukazováček nebo jiný prst na vyzvání). Jedním ze zásadních bodů je mít svého buddyho – parťáka, se kterým jdou do vody.

Sleduje je očima, hlídá okolí a umí zasáhnout v případě potřeby. Aktuální hloubku ponoru musejí zvládnout oba dva. Manželka na lehátku u břehu to tedy rozhodně nebude.

Freediving je skoro pro všechny

Rekreační forma freedivingu je dostupná prakticky každému, samozřejmě jsou tu nějaká zdravotní omezení. Absolvovat některý z dostupných kurzů je žádoucí.

Kromě dechových technik se kurzisté učí vyrovnávat tlak ve středouší, dostanou spoustu odborných informací o fungování těla a mysli a učí se i základní pravidla bezpečnosti volného potápění a záchranu ve vodě.

Freediveing není jen koníčkem, je to životní cesta a je historicky nejstarším způsobem naplnění lidských snah o proniknutí pod vodní hladinu.

Zdroje informací: cs.wikipedia.org, najdisihobby.cz, off-limits.cz, scubashop.cz
Úvodní foto: gettyimages. FOTO 2: Shutterstock, FOTO 3: gettyimages
Související články
Lifestyle
Démon alkohol: Jaké negativní dopady má na tělo?
Dlouhá léta vědci tvrdili, že umírněné pití alkoholu je pro lidské zdraví přínosnější než úplná abstinence. Nejnovější výzkumy však toto negují a naopak přicházejí s tvrzením, že jakkoliv umírněná konzumace alkoholu je vždy rizikem pro zdraví. Jak nám alkohol škodí? Umírněná konzumace alkoholu měla podle dřívějších studií snižovat riziko infarktu, zpomalovat řídnutí kostí neboli osteoporózu […]
Lifestyle
Od plotny až na vysokou školu: Přelom ve vzdělávání žen
Dívka nebývala v rodině vždy výhrou. Bylo nutné zajistit jí věno, aby se mohla dobře vdát. Scénář jejího života už byl většinou předem daný. Založit s mužem rodinu, porodit spoustu dětí a postarat se o ně. Vzdělávat se? To bývala představa z říše snů. Názory na ženské vzdělávání se začínají měnit až v průběhu 2. poloviny 19. století. Vzdělávání […]
Lifestyle
Festival v Riu se slaví už více než 300 let
Pět dní extáze v rytmu samby. Pět dní hudby, tance a extravagantních oslav života. Pět dní nezřízené konzumace jídla i alkoholu. Pět dní bez zábran. Karneval v brazilském Riu de Janeiro je největší a nejopulentnější oslavou na planetě. Ulice druhého největšího města Brazílie se koncem února už tři sta let proměňují v jeden velký taneční […]
Lifestyle
Netradiční ubytování v ledovém hotelu
Usínat pod obrovskými ledovými sochami, vychutnávat si své jídlo z mražených talířů nebo strávit noc ve vlastním iglú? To všechno a mnohem víc nabízejí unikátní ledové hotely, které se nacházejí po celém světě a které nejenže nabízejí unikátní zážitky, ale také úchvatnou pastvu pro oči. Vybrali jsme pro vás tři z nich, které od nás […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
reklama
lifestyle
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Po změně času svítíme více. Jak lépe spát a ještě uspořit?
S příchodem kratších dnů a delších tmavých večerů a rán je důležité udržet pravidelný spánkový režim. Pomoci může každodenní procházka, cvičení nebo teplá koupel. Odborníci doporučují používat v ložnici a dětském pokoji žárovky s teplou bílou barvou, které před spaním navodí pocit klidu a relaxace. Bude se svítit více, což znamená i vyšší účty za […]
Icon of the Seas: Na palubě giganta
Dlouhé tmavé vlasy, ležérní šaty a v očích jiskra, jakou už dlouho neviděl. „Co máte v plánu na odpoledne?“ ptá se jí s trochou ostychu. „Chci zkusit tobogán. Víte, že žádná loď na světě nemá delší? A pak si půjdu zaplavat,“ usměje se na něj. Sevře se mu žaludek. Ale kterého bazénu? Uvidí ji ještě? […]
Rýmy a další podzimní nemoci: Jak nastartovat svůj imunitní systém?
Podzim je obdobím, kdy naše imunita dostává opravdu zabrat. Jaké potraviny by nám rozhodně neměly chybět v jídelníčku, pokud chceme podpořit náš imunitní systém?    Antioxidanty – neviditelní hrdinové Antioxidanty pomáhají buňkám bojovat proti volným radikálům, které oslabují imunitní systém. Jedním z nejznámějších antioxidantů je vitamin C, který chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz